Rodák Trump, Kafka či Caesar. Interaktivní mapa ukazuje, kde se narodily ty nejslavnější osobnosti

Máte tušení, která slavná osobnost se narodila ve vašem městě? Mapa Notable People vám to prozradí – a možná vás i překvapí.

notble-people-map1

Foto: Notable People

Mezi nejvýraznější české rodáky patří Kafka či Freud

0Zobrazit komentáře

Možná si při procházkách po městech rádi pročítáte měděné tabulky na fasádách, které informují o tom, která ze slavných osobností se v onom konkrétním domě narodila. Interaktivní mapa Notable People, v překladu Pozoruhodní lidé, přináší souhrn všech slavných rodáků z celého světa. Jednoduše se tak můžete dozvědět, kde se narodil Jan Svěrák, Karel Čapek, Julius Caesar, Nikola Tesla nebo třeba Eminem.

Věděli jste, že slavný psycholog a neurolog Sigmund Freud byl rodákem z Příboru a že jen kousek odtud se v Kopřivnici narodil běžec Emil Zátopek? Všechny informace o geografickém umístění rodišť slavných osobností dává interaktivním způsobem dohromady mapa Notable People, která zahrnuje rodiště osobností žijících v období od roku 3 500 let před naším letopočtem až do roku 2018.

Autorem mapy je geograf Topi Tjukanov, který ji vytvořil coby součást článku vydaného ve vědeckém periodiku Nature. Při tvorbě mapy vycházel z dat webů Wikipedia a Wikidata, ze kterých získal údaje o téměř 2,3 milionu slavných osobností z celého světa. Jména vybíral na základě mnoha faktorů, mezi ty hlavní patřila délka životopisů na Wikipedii a počet externích odkazů na Wikidata spolu s počtem jejich zobrazení v letech 2015 až 2018.

Ty nejvyhledávanější a nejvýraznější postavy jsou na mapě zvýrazněny tučným písmem. Další se začnou zobrazovat v momentě, kdy uživatel přiblíží obrazovku do jednotlivých geografických oblastí. Ve Spojených státech například jako první ční jména Donalda Trumpa, Abrahama Lincolna, Marilyn Monroe či Britney Spears, v Evropě pak Adolfa Hitlera, Leonarda da Vinciho či Pabla Picassa. Vůbec nejvýrazněji na glóbu ovšem svítí Barack Obama, rodák z Honolulu.

U každé postavy si totiž uživatel může zobrazit pořadí, jaké zaujímá z pohledu vyhledávání. Zároveň je k dispozici odkaz na profil dané osobnosti na Wikidata, pohlaví a také informace, zda daná osobnost stále žije.

notble-people-map2

Foto: Notable People

V Evropě vyčnívají především jména politických lídrů

Mezi nejvýraznějšími rodáky České republiky je zmíněný Freud, Gustav Mahler, fotbalový brankář Petr Čech, církevní reformátor Jan Hus či Franz Kafka. Ten je zároveň spolu s Madeleine Albrightovou nejvýraznějším pražským rodákem. Mapa je však daleko detailnější, a tak zobrazuje slavného rodáka téměř každé obce i jednotlivých ulic, přestože u řady z nich je nutná chvilka googlování, o koho se vlastně jedná. Mapa tak přináší i zábavný způsob, jak doplnit vzdělání a dozvědět se, kdo slavný se narodil ve vašem městě či na místech, která máte rádi.

Aby bylo hledání co nejpřehlednější, může si uživatel vyfiltrovat jednotlivá jména podle oborů, ve kterých se proslavila. V nabídce je kultura, objevy a věda, vedení lidí a také sport a hry. Mimo jmen rodáků si lze na mapě ověřit také přesný název obce, ve které se daná osobnost narodila. Jsou zde vyznačeny i jednotlivé kraje, komunikace a další geografické údaje.