Roušky všem a dbát na hygienu. Podívejte se na videa, která vysvětlí, co je COVID-19 a jak si vyrobit vlastní roušku

emoji-t

Foto: CzechCrunch

Pokud má národ někdy projevit svou odolnost, ohleduplnost a vzájemnou pomoc, bude to vždy v době krize. Něčemu takovému v posledních dnech čelíme kvůli šířící se nákaze koronavirem a byť naše situace momentálně není tak kritická jako u jiných evropských států, aktuální vládní kroky svědčí o tom, že původem čínskou chorobu rozhodně nemůžeme brát na lehkou váhu. Právě naopak.

Extrémním způsobem nám v tomto negativním období pomáhá internet, který se stal jedinečným místem jak pro živé informování o průběžném vývoji, tak pro sdílení důležitých rad, tipů i triků, jak se před koronavirem chránit a co vše můžeme udělat proto, abychom zamezili šíření.

V redakci jsme proto vybrali sedm zajímavých českých videí, které si podle nás zaslouží zvláštní pozornost a každý, komu není lhostejná situace v jeho domovině, by je měl zhlédnout. Pokud máte tip na další, pošlete nám ho do komentářů nebo na redakce@czechcrunch.cz.

Ministerstvo zdravotnictví: Jasné a úderné tipy, jak se chovat

Jak už název videa od ministerstva zdravotnictví napovídá, jejich základní video přímočaře shrnuje vše, co je o koronaviru nutné vědět. Dává mimo jiné i tipy, jak se chránit z hlediska hygienických návyků a na koho se v případě příznaků nákazy obracet.

Petr Ludwig: Roušky chrání a důležitost hygieny

Speaker a autor úspěšné knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig o tom, že i roušky (ať už zakoupené nebo podomácku ušité) chrání proti nákaze koronavirem, což podkládá vědecky ověřenými informaci. Ve videu mimo jiné zmiňuje i naprosto klíčové hygienické návyky, který by měl každý dodržovat, a současně klade důraz na činnosti, kterých by se měla většina lidí vyvarovat.

Kovy: Vysvětlení, kterému porozumí každý

Přední český youtuber Karel „Kovy“ Kovář je známý pro svá edukativní a informačně hodnotná videa. O něco podobného se postaral i před pár dny, když vydal video týkající se situace a vývoje nemoci COVID-19. Byť se od doby zveřejnění v Česku leccos změnilo, nabízí ucelený pohled, jak to celé začalo, a to včetně lehkého humoru pro uvolnění napětí.

Petr Mára: Čas na plán B

Speaker, školitel a známý český propagátor Applu Petr Mára ve svém videu vysvětluje, jak moc koronavirus ovlivní jeho byznys, respektive podnikatelskou a pracovní činnost řady občanů, a proč je nyní ideální stav k takzvanému plánu B. Zároveň popisuje možný dopad na celou ekonomiku.

Včera navíc Petr Mára vydal další video, ve kterém vysvětluje principy, jak se k celostátní karanténě, kterou vláda České republiky o půlnoci z neděle na pondělí vyhlásila, chovat jako ke hře. I to totiž může být jedna z užitečných metod, jak zůstat alespoň trochu nad věcí a snažit se z těchto omezení vytěžit maximum pro budoucnost našeho společenského chování.

DAYA: Výroba roušek v domácích podmínkách

V Česku je nedostatek roušek i respirátorů, proto se lidé uchylují k domácímu šití z dostupných materiálů. Velmi dobře popisuje a aplikuje jednotlivé postupy pro šití roušek česká módní značka DAYA. Důležité je podotknout, že je vždy lepší si obličej přikrýt alespoň nějakým šátkem než ničím.

Filip Houska

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.