Rozsáhlá izraelská pozemní operace v Gaze. Akce začala už v noci masivním ostřelováním

Americké zdroje naznačují, že by mohlo jít o začátek velké pozemní invaze. Izrael se však zatím tomuto slovu vyhýbá.

Kouř stoupá v Gaze po izraelském útoku

0Zobrazit komentáře

Izraelské jednotky jsou v Gaze, potvrdil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Podle něj „vstoupily do Pásma Gazy a rozšířily pozemní operaci, které se účastní pěchota, obrněné a ženijní síly a také dělostřelectvo“. Jde už tedy o začátek kompletní pozemní invaze, jak například naznačily dva nejmenované americké zdroje televizi CBS News? Izrael se zatím tomuto slovu vyhýbá. Jisté ale je, že už v noci na sobotu napětí zesílilo.

V noci letadla Izraelských obranných sil (IDF) podle mluvčího zasáhla 150 pozemních cílů. Podle reportérů na místě od té doby ostřelování pokračuje. Na kontrolním stanovišti u hranic je například tým americké televize CNN. Některé výbuchy jsou tak silné, že jejich dopad je fyzicky cítit, informuje stanice. Operace pokračuje směrem od severu.

Sami obyvatelé Gazy, kde vedle teroristů z organizace Hamás, kteří před třemi týdny zaútočili na Izrael, žijí i civilisté, mluví o zatím nejintenzivnějším ostřelování za poslední dobu. Ráno se shromáždili v nemocnici v centru. Stanice CNN zachytila několik přikrytých těl, místní lékař mluví o nejméně 22 obětech. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, ovládané Hamásem, mluví o celkově 7 703 palestinských obětech v Gaze. Čísla za páteční noc ale neuvedlo.

Zasažena byla ovšem i telekomunikace – poslední větší internetový poskytovatel v Pásmu Gazy hlásí poškození svých zařízení. Problémy jsou i s telefonním spojením. V sobotu ráno popsal reportér britské stanice BBC, který je na jihu Pásma Gazy, situaci jako totální chaos. Řidiči sanitek totiž také nemají funkční telefony, a tak často vyjíždějí jen podle toho, odkud slyší výbuch.

Mluvčí izraelské armády řekl, že jejím cílem je eliminovat teroristickou skupinu Hamás a také zachránit rukojmí, která Hamás 7. října unesl. Podle posledních údajů jich je 229 – mezi nimi i děti nebo cizinci. Během tohoto útoku teroristé zavraždili podle izraelských zdrojů 1 400 lidí, často velmi brutálním způsobem.

zahora

Přečtěte si takéIzraelce zajímala drahota, ne Palestinci. To se na dekády změníIzraelce zajímala drahota, ne Palestinci. To se na dekády změní, nastoupí nenávist, říká znalec regionu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym