Rušíme poplatky za změnu letenek, hlásí americké aerolinky. V těžkých časech chtějí nalákat více cestujících

united

Foto: United Airlines

Boeing 737 MAX společnosti United Airlines

0Zobrazit komentáře

Letiště po celém světě zejí prázdnotou a letadla nehnutě stojí v očekávání, kdy znovu přijde jejich čas. Přestože se v celé řadě zemí striktní pravidla spojená s pandemií koronaviru, která na dlouhé měsíce uzemnila značnou část dopravních letounů, postupně uvolňují, zákazníci se vracejí jen pomalu.

Letecké společnosti se proto snaží hledat nové cesty, jak je nalákat zpět do svých letadel a dříve tolik prosperující byznys zase nastartovat. Americké aerolinky nyní zavádějí atraktivní novinku, díky které bude létání daleko flexibilnější. Rozhodly se totiž odpustit poplatky za změny termínů letenek.

Vzhledem k současným okolnostem není takováto nabídka ze strany aerolinek jako United Airlines, American Airlines a Delta Air Lines ničím novým. Zásadní je ten fakt, že nabídka není časově omezena, ale jedná se o permanentní změnu, kterou budou moci zákazníci využívat i v budoucnu.

zneny-terminu-letenek

Foto: Torsten Dettlaff/Pexels

Americké aerolinky ruší poplatky za změnu termínu letenek

Změna letenky byla totiž ještě před krizí z pohledu zákazníka velmi problematická, jelikož se jednalo o proces doprovázený vysokými poplatky, které finální cenu za letenku výrazně prodražily. V souvislosti s pandemií ovšem celá řada leteckých společností přistoupila ke kroku snižování či dokonce úplného rušení těchto poplatků. Ve většině případů jsou však tyto změny limitovány určitým datem, do kterého lze nabídky využít, nejčastěji do konce roku 2020.

Nově zavedené permanentní odpouštění poplatků má ale také své podmínky. U všech tří výše zmíněných přepravců se novinka týká všech letenek mimo nejlevnější tarif, v němž je poplatek za změnu letenky stále platný. Poplatek za úpravu data byl navíc odpuštěn pouze u vnitrostátních letů a změny letů mimo USA, Kanadu, Mexiko, Portoriko, Panenské ostrovy a Karibik stále podléhají poplatkům, mnohdy převyšujícím cenu samotné letenky.

Odpuštění poplatků je pozitivní zprávou pro všechny cestující, kteří si díky tomu mohou své cestování flexibilně přizpůsobovat potřebám v době plné změn. Týká se to i standby letů, tedy letenek zakoupených ve speciálně zvýhodněné nabídce. Za tu samou cenu může dotyčný letět do stejné destinace ve stejný den, ovšem v čase, který mu více vyhovuje. V případě rozdílných cen letenek mají aerolinky připraveny poukazy v hodnotě daného cenového rozdílu.

delta-air-lines

Foto: Delta Air Lines

Letoun Delta Air Lines

„Aby přežily, učinily letecké společnosti v těžkých dobách obtížná rozhodnutí, často na úkor zákaznických služeb. United Airlines nebudou následovat stejný postup, jak se z této krize dostat. Místo toho volíme zcela odlišný přístup a hledáme nové způsoby, jak lépe sloužit našim zákazníkům,“ nechal se slyšet Scott Kirby, šéf United Airlines.

Ze strany aerolinek se skutečně jedná o laskavý krok směrem k cestujícím, pro které budou díky změnám tyto aerolinky o něco atraktivnější. Zrušení poplatků však pro letecké společnosti představuje odříznutí od zdroje značných příjmů.

Jen za minulý rok měly podle Dallas News americké letecké společnosti na poplatcích za změnu letenky a rezervačních poplatcích inkasovat až 2,8 miliardy dolarů, tedy přibližně 61,6 miliardy korun. Jen Delta Airlines si z tohoto koláče ukrojila podíl o velikosti 830 milionů dolarů, tedy přibližně 18 miliard korun. A takové finance se budou v těžkých časech, kterými si letecká doprava prochází, hledat velice složitě.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym