Rusko a Bělorusko nebudou ani na hokejovém mistrovství světa v Česku, rozhodla federace

Mezinárodní hokejová federace uvádí, že zákaz plyne z obav o bezpečnost všech účastníků.

Filip HouskaFilip Houska

Rusko si nezahraje na mistrovství světa v ledním hokeji ani příští rok

0Zobrazit komentáře

Česko bude příští rok znovu hostit hokejové mistrovství světa, ani v průběhu tohoto ročníku ročníku, který se uskuteční v Praze a Ostravě, se ale neobjeví národní týmy Ruska a Běloruska. Mezinárodní hokejová federace totiž dnes prodloužila zákaz startů těchto reprezentačních celků na všech svých akcích i pro nadcházející sezónu. A týká se to i klubové úrovně. Důvodem je stále válka na Ukrajině.

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) vyloučila Rusko a Bělorusko ze svých soutěží už loni v únoru, tedy po začátku válečného konfliktu, který Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině – a Bělorusko k invazi napomáhalo. Uváděla, že to dělá z důvodu obav o bezpečnost všech účastníků. Spolu s tím Rusko přišlo také o pořadatelství juniorského mistrovství světa, které se mělo konat na přelomu ruku.

A jak IIHF uvádí na svém webu, bezpečnostní rizika mají být důvodem i pro dnešní rozhodnutí: „Na základě podrobného hodnocení rizik od renomované společnosti, která se specializuje na hodnocení rizik v důsledku různých globálních výzev, rozhodla Rada, že ještě není bezpečné znovu začlenit ruské a běloruské týmy zpět do soutěží IIHF. A nebude to bezpečné ani pro nadcházející sezónu 2023/24.“

Luc Tardif, prezident Mezinárodní hokejové federace, dále zmínil, že postupovali stejně jako v případě přesunutí seniorského mistrovství světa v roce 2021 z běloruského Minsku do lotyšské Rigy. Podle něj je celá situace stále riskantní především v otázce bezpečnosti hráčů, členů realizačních týmů, organizátorů turnaje a také fanoušků.

Reprezentační týmy Ruska a Běloruska se tak pochopitelně neobjeví ani na letošním mistrovství světa v ledním hokeji, které v květnu pořádá Finsko a Lotyšsko, respektive město Tampere a zmíněná Riga. Letošní ročník se původně podle dohody měl konat v ruském Petrohradu, pořádání šampionátu ale bylo zemi odebráno právě z důvodu invaze.

Otázku opětovného zapojení hokejistů z obou zemí do svých soutěží bude Mezinárodní hokejové federace opět posuzovat za rok, kdy bude řešit i zapojení Ruska a zejména Běloruska do kvalifikace o olympijské hry 2026. Již loni v září federace rozhodla, že Rusko a Bělorusko se v případě mistrovství světa vrátí rovnou mezi elitu.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym