Ruský hacker odcizil čísla 2 milionů kreditních karet se ztrátou přes 170 milionů dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

seleznev

Svět hackingu má po pátečním procesu na svědomí další výrazný škraloup. K překvapivě tvrdému výsledku totiž dospěl ve Spojených státech případ ruského hackera, jehož činy vyústily v krádež a následné přeprodání více než dvou milionů čísel kreditních karet a ztrátu nejméně 170 milionů dolarů ze soukromých účtů.

Jedná se o syna jednoho z poslanců Ruské státní dumy, dvaatřicetiletého Romana Valereviche Selezneva, který byl na základě rozsudku Federálního soudu v Seattlu odsouzen k 27 letům vězení. Ve Spojených státech se jedná o doposud nejvyšší trest v souvislosti hackingem. V zámoří proběhl soud proto, že Seleznevovými činy zde bylo postiženo více než 3700 finančních institucí a 500 podniků, z nichž některé jsou i v Seattlu.

avast

Přečtěte si takéČeský Avast vytvořil iPhone aplikaci, která vás zbaví nevyžádaných telemarketingových hovorůČeský Avast vytvořil iPhone aplikaci, která vás zbaví nevyžádaných telemarketingových hovorů

Tajné služby Selezneva sledovaly více než deset let, byl však dost chytrý na to, aby nejezdil do zemí, co mají s USA dohodu o vydávání podezřelých. Nakonec byl zatčen na Maledivách v červenci 2014 a vyšetřovatelé posléze získali z jeho počítačů důkazy nejen o krádežích jako takových, ale i i fotky, kde si užíval luxusních aut a dovolených v tropických lokacích.

„Toto vyšetřování, usvědčení a trest demonstrují, že Spojené státy jsou schopny uplatnit plnou sílu amerického právního řádu na kyberzločince jako je Seleznev, který udělal oběti z amerických občanů a firem,“ řekl k případu Kenneth A. Blanco, zástupce generálního prokurátora pro trestní oddělení Ministerstva spravedlnosti USA.

Ukázkový příklad pro další zločince

Tento mimořádně tvrdý rozsudek by mohl sloužit jako silný precedent i v budoucích kauzách, které ještě čekají na své prošetření. Spojené státy uvádějí, že v současnosti po světě stíhají více než tři desítky podobných hackerů – mimo jiné i Jevgenije Nikulina, který je v současnosti zadržován v pražské v Pankrácké věznici.

nikulin

Jevgenij Nikulin při zásahu Policie ČR

Toho USA viní z narušení státní bezpečnosti, protože se naboural do sítí LinkedInu, DropBoxu či Formspring a odcizil z nich data více než 77 milionů uživatelů. Jeho osud je však nejasný, protože stejně jako USA jeho vydání žádá i jeho domovské Rusko, informuje server The New York Times.

Foto: YouTube