Apple navzdory nedostatku čipů ukázal nejlepší čísla v historii. Co on utrží za dva týdny, má Škodovka za rok

Luboš KrečLuboš Kreč

tim-cook-iphone11-pro-apple-keynote

Foto: Apple

Tim Cook na prezentaci Applu

0Zobrazit komentáře

Telefony iPhone bezmála 72 miliard dolarů, počítače iMac 11 miliard, služby 20 miliard… Ano, tušíte správně, výsledky Applu za minulý kvartál byly jeden rekord za druhým. S jednou výjimkou – iPady se meziročně mírně propadly, což je také to jediné, kde se dá ve výsledovce Applu poznat, že svět trápí nedostatek čipů.

„Prosincový kvartál byl z pohledu výrobních obtíží a nedostatku čipů složitý, byl horší než zářijové čtvrtletí. Teď už se ale situace zlepšuje a nynější kvartál by měl být lepší než ten minulý,“ posteskl si šéf Applu Tim Cook. Na celkových číslech společnosti, kterou Cook vede už deset let, ale jakoby narušené dodavatelské řetězce nebyly ani znát.

Tržby firmy z kalifornského Cupertina dosáhly mezi říjnem a prosincem loňského roku 124 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 11 procent. V přepočtu jde o více než 2,6 bilionu korun. Jen pro srovnání – největší česká společnost Škoda Auto utrží za celý rok zhruba pětinu čtvrtletního obratu Applu. Nebo jinak: roční obrat Škodovky jsou dva týdny u Applu.

V případě zisku se opět potvrdilo, že Apple své produkty v čele s iPhony 13 umí nejen vyrábět a prodávat, ale i na nich nadstandardně vydělávat. Čistý profit tentokrát činil bezmála 35 miliard dolarů, před rokem to ve stejném období bylo 29 miliard dolarů. Akcie na pozitivní čísla, která hravě překonala očekávání analytiků, zareagovaly silným růstem.

„Rekordní výsledky tohoto kvartálu byly možné jen díky inovativní řadě produktů a služeb… Děláme, co můžeme, abychom pomohli vybudovat lepší svět,“ napsal Tim Cook do tiskového prohlášení. V tom se až tak nelišil od šéfů jiných dvou významných technologických firem, které reportovaly výsledky v předchozích dnech – Tesla a Microsoft také ukázaly rekordní čísla a jejich šéfové též zmiňovali, že pomáhají měnit svět.

Fakt, že Apple zveřejnil nejlepší výsledky ve své historii, se čekal předem. Poslední dobou totiž každé jeho čtvrtletí je lepší než to předchozí. Teď šlo navíc o závěrečný kvartál roku, který je tradičně nejsilnější, protože jsou v něm zahrnuté Vánoce, a tedy celosvětové nákupní šílenství.