Růžová je funky, míní architekti. Barvu tak použili v kuchyni, koupelně i na toaletě žižkovského bytu

Původní dvě místnosti s kuchyňským koutem se scelily v jednu. Prostor oddělují pouze barvy. V kontrastu tu stojí růžová kuchyně a dřevěné pódium.

Eliška NováEliška Nová

byt-s-ruzovou-kuchyni-iii

Foto: Neuhäusl Hunal

Byt s růžovou kuchyní na pražském Žižkově

0Zobrazit komentáře

V někdejší pražské dělnické čtvrti stojí dům s nevelkým bytem, kterému vévodí růžová kuchyně. Architekti tuto barvu navrhli do všech částí, kde teče voda. A nejen tam. Přízemnímu bytu na Žižkově růžová sluší a spolu s velkorysým venkovním světlem mu dodává veselou atmosféru.

„Materiálově něžné, ale prostorově nekompromisní řešení zásadně zvýšilo kvality stísněného bytu v žižkovském přízemí. Tento projekt byl specifická a zároveň srdcová záležitost. Jedná se totiž o byt pro našeho kamaráda,“ uvádějí architekti ze studia Neuhäusl Hunal.

Žižkovský byt má 44 metrů čtverečních. Původně tu byly dvě místnosti a kuchyňský kout. Po zásahu architektů však vznikla jedna velká místnost s kuchyňským koutem. „Základní princip kompletní rekonstrukce spočíval ve vytvoření velkorysého obytného prostoru, který vznikl na půdorysu původní kuchyně, jídelny a ložnice,“ popisují architekti.

Byt s růžovou kuchyní

Foto: Neuhäusl Hunal

Z původního 2+kk je jedna velká místnost

Jedna velká místnost má dvojí výhodu. Jednak sem jde světlo ze dvou směrů a je ho tedy v bytě víc. Za druhé je lépe vidět zeleň ve dvoře, která se díky tomu, že je byt v přízemí, zdá být součástí bydlení.

„Záleží na konkrétním člověku a jeho životní situaci. Jinak prostor vnímá svobodný muž a jiné potřeby má zase mladá rodina se dvěma dětmi. My jsme obecně zastánci velkorysejších, větších a vzdušnějších prostorů. S příčkami tedy raději šetříme, pokud to realita umožňuje,“ říká pro CzechCrunch David Neuhäusl.

Na Žižkově se v jediném hlavním pokoji mísí dvě funkce. Tou první je kuchyně, kterou od zbytku místnosti odděluje právě růžová barva. V růžové je celá linka, stejně jako kachličky na zdi. Růžová je na sporáku i na podlaze.

Druhou část místnosti tvoří dřevo. Architekti sem navrhli dominantní pódium, kde je postel, úložný prostor, knihovna, šatna a také lavice. „Dřevěný blok na spaní, růžový blok na vaření,“ komentují architekti s tím, že bývalá ložnice se plošně transformovala do platformy a tím si s lehkou nadsázkou zachovala svoji funkci.

„Pódium je záměrně multifunkční a záleží jen na fantazii jeho obyvatel, jak s ním budou nakládat. Na hraně ho lze využít také jako lavici, což souvisí s tím, že jídelní stůl je umístěn mezi kuchyní a pódiem,“ vysvětluje Neuhäusl.

Byt s růžovou kuchyní

Foto: Neuhäusl Hunal

To slouží jako postel i úložné prostory

Pódium je vyrobené z dřevěné překližky. Architekti pak pro jemnější vyznění bytu zvolili kruhová svítidla i zrcadla. Byť se ateliér pustil také do kompletní rekonstrukce koupelny, toalety a chodby, jejich dispozice už zůstaly stejné.

Růžová však nezůstala jen v kuchyni. Už bylo řečeno, že je prakticky všude tam, kde teče voda. Ateliér Neuhäusl Hunal tak v žižkovském bytě navrhl rovněž růžovou koupelnu, jak jinak než s růžově obloženou vanou, a také místnost s toaletou.

Samotný záchod už zůstal bílý. Růžová ale volně přechází také na podlahu v předsíni. A proč právě tahle barva? „Růžová je funky, jemná a rafinovaná,“ říká Neuhäusl.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym