Skvělé české sci-fi už je na Netflixu. K Bodu obnovy se za týden přidají i Bratři

V nejlepších okamžicích Bod obnovy připomíná i nejklasičtější klasiku kyberpunku Blade Runnera. Přesvědčte se o tom sami na streamu.

Michal MančařMichal Mančař

bod-obnovy-light

Foto: Max Stano / Film Kolektiv / Bioscop

Andrea Mohylová v hlavní roli Bodu obnovy řeší trochu jiný zločin, než jaký znáte z Kriminálky Anděl

0Zobrazit komentáře

Pokud jste ještě neviděli Bod obnovy, přišli jste o dost možná nejlepší český sci-fi film vůbec. Což není nutně prostředí s velkou konkurencí, ale vězte, že loňský snímek je velice povedenou domácí kyberpunkovou kriminálkou. Své pochybení můžete nicméně ode této středy napravit online. Nebo si „českého Blade Runnera“ připomenout.

Bod obnovy je už na Netflixu. Na streamovací službu dorazil film, který vás vezme do Prahy roku 2041. Vedle starých domů se tu k nebi tyčí futuristické paneláky, bystré oko spatří i Kaplického knihovnu. Největší změna však nepotkala panorama stověžatého města, ale lidské osudy. Každý člověk má nově právo na plně prožitý život – a pokud předčasně zemře nepřirozenou smrtí, technologie ho dokážou ze zálohovaného vědomí obnovit.

Tedy aspoň v případě, že si zesnulý stihl před smrtí vytvořit titulní bod obnovy. Asi si dovedete představit, že vyšetřování vraždy v takovém světě nebude vypadat jako typická detektivka. Neobvyklou zápletku, do níž se připletou obří korporace, spiknutí i komplikace etické a technologické, začne ve filmu režiséra Roberta Hloze rozmotávat vyšetřovatelka Em Trochinowská v podání Andrey Mohylové. Dále hrají Matěj Hádek, Karel Dobrý nebo Václav Neužil.

V nejlepších okamžicích Bod obnovy připomíná i nejklasičtější klasiku kyberpunku Blade Runnera, především pak jeho novější zpracování 2049. A to jak atmosférou, tak vizuálně. Povětšinou uvěřitelné technologie se přirozeně proplétají s každodenním životem postav, futuristické a vyleštěné se ve filmu míchá se zašlým a zastaralým.

Scénář a příběh sice nevybočují z už dříve vyježděných kolejí žánru, ale že v Česku vzniklo fungující sci-fi, je prostě úkaz. O kvalitách Bodu obnovy se v domácích kinech přesvědčilo 115 tisíc lidí, což znamenalo tržby kolem 20 milionů korun. Rozpočet filmu byl však dvakrát vyšší, prodej práv Netflixu je tak pokusem o vylepšení finančních výsledků snímku.

Kromě Bodu obnovy se na Netflix chystají i Bratři, snímek o komunisty perzekvované rodině Mašínů a jejich boji vůči totalitnímu režimu. Ten se měl na streamovací platformě objevit už teď, jeho online premiéra se ale o týden odložila na středu 31. ledna. Snímek režiséra Tomáše Mašína, jehož s protagonisty pojí vzdálená příbuznost, mimochodem Bod obnovy v lecčems připomíná. A nejen hromadou nominací na České lvy (patnáct pro Bratry, osm pro Bod obnovy) nebo solidním rozpočtem 60 milionů korun.

Samozřejmě ne námětem, kyberpunková detektivka a historický akční thriller moc styčných bodů nemají. Oba snímky jsou nicméně zástupci nesmírně kompetentně natočených snímků od českých filmařů, které netrpí laciností nebo nedostatkem sebevědomí. A které se nemusí stydět ani ve srovnání se zahraniční žánrovou konkurencí. Další podobně povedený případ z poslední doby, drama Úsvit s vynikající Eliškou Křenkovou v hlavní roli, si na Netflixu dokonce už pustíte.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym