Slovenský investor vytáhl proti obří herní firmě Ubisoft. Je přezaměstnaná a neefektivní, kritizuje

„Cena Ubisoftu na burze je pro nás už nesmyslně levná. V kombinaci toho, jaké má hry, značky a talenty, má mnohem větší hodnotu,“ říká Juraj Krúpa.

ubisoft-juraj-krupa

Foto: AJ Investments / Ubisoft / CzechCrunch Good Game

Juraj Krúpa z AJ Investments – a na pozadí Assassin’s Creed Shadows od Ubisoftu

0Zobrazit komentáře

Ubisoft, to jsou světoznámé herní značky jako Assassin’s Creed, Far Cry nebo Rayman. Ale taky firma, která se v poslední době dost trápí, hodnota jejích akcií povážlivě klesá, poslední vydaná hra ze světa Star Wars zdaleka nenaplnila očekávání… A to všechno se nelíbí investorům. Včetně Juraje Krúpy ze společnosti AJ Investments. „Ta firma je přezaměstnaná, vedená neefektivně a pozice, kdy je veřejně obchodovaná, je pro ni nevýhodná,“ říká pro Good Game, herní newsletter CzechCrunche.

Odebírejte newsletter Good Game

Zajímá vás herní průmysl v Česku i ve světě? Přihlaste se k odběru.

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Měl to být pro Ubisoft velký rok. Na začátku jedno z největších videoherních studií na světě vydalo mnoho let očekávané pirátské dobrodružství Skull and Bones, pak následovala na první pohled lákavá výprava mezi vesmírné zlodějíčky ve Star Wars Outlaws a vše měl završit nový díl dlouhodobě výdělečné série Assassin’s Creed. Jenže ouha. Problémy se na sebe začaly kupit, prodeje nevycházely tak, jak firma očekávala, a hodnota akcií za poslední měsíc klesla skoro o 40 procent. A tak se akcionáři ozvali.

„Ubisoft sledujeme už déle,“ vysvětluje pro newsletter Good Game Juraj Krúpa, zakladatel a jednatel slovenské investiční společnosti AJ Investments. Ta patří mezi minoritní akcionáře Ubisoftu, v posledních dnech ale ve světových médiích vyvolala haló svou otevřenou kritikou vedení firmy. „Její cena na burze je pro nás už nesmyslně levná. V kombinaci toho, jaké má hry, značky a talenty ve svých řadách, má mnohem větší hodnotu,“ dodává.

Ve středu večer se Ubisoft pohyboval těsně nad 10 eury za akcii. Ještě před čtvrt rokem to byl přitom dvojnásobek. Sama firma už oznámila, že očekává pokles výdajů hráčů za aktuální fiskální rok na 1,95 miliardy eur (50 miliard korun) oproti původně plánovaným 2,3 miliardy eur. „Přitom mají obrovskou skupinu fanoušků a výrazné značky, které jsou těžko nahraditelné. Hrají je desítky milionů lidí po světě,“ říká Krúpa.

„Jenže ta firma je přezaměstnaná, vedená neefektivně a my si myslíme, že pozice, kdy je veřejně obchodovaná, je pro ni nevýhodná,“ dodává jednatřicetiletý Slovák, jehož společnost v minulosti vydělala i na investici do videoherní firmy Activision Blizzard, kterou poté odkoupil Microsoft, nebo spekulací na pokles akcií amerického slevového portálu Groupon, jejž se teď snaží zachránit Češi.

V úterý Krúpa hovořil se zástupci Ubisoftu a představil jim věci, jež podle jeho propočtů nefungují a měly by se změnit – a tématem údajně byl i Yves Guillemot, CEO firmy. „Interně si to projdou a případně bude následovat schůzka v Paříži,“ dodává. „Chápou, o co nám jde.“

Jak vypadá Krúpou navrhované řešení? Kolik dalších akcionářů získal na svou stranu? A jak by do situace mohl vstoupit čínský gigant Tencent? To se dozvíte v novém vydání newsletteru Good Game. Dočtete se ale i o tom, jaké hry od Ubisoftu máme nejraději. Anebo o výročí jednoho – dokonce patentovaného! – výletu do Mordoru. Tak se přihlaste k odběru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

 Novinky ze světa her

💪 Epic Games se pouští do boje se Samsungem a Googlem. Prý zneužívají svého postavení a odrazují uživatele od instalování obsahu odjinud než ze svých obchodů. Připomínáme, že v minulosti už Epic k soudu s Googlem – a také Applem – šel.

📱 Jihokorejský herní obr Krafton (znáte třeba díky PUBG) chce dostat Palworld na mobily. Ano, ten Palworld, který tak trochu vykrádá Pokémony – a který se jen pár dní nazpátek dostal na mušku právníků Nintenda.

🤖 Astro Bot poráží vesmírné mariňáky. Český obchod Xzone se podělil o detaily zářijových prodejů, v souboji velkých releasů se nejlépe dařilo hravému robůtkovi na PlayStationu, který předčil i Space Marine 2, bronzové místo si vykopal fotbal EA Sports FC 25. A dokonce devět měsíců po vydání zavládla mezi merchem kniha 50 let videoher.

🔫 Češi stvořili sci-fi Heroes of Might and Magic. Pražské studio Oxymoron Games vydalo svůj teprve druhý titul Silence of the Siren. Vzali legendární „hírousy“, Dunu, Warhammer a miliony vydělané na Project Hospital – a poslali novinku na Steam.

🤝 Odborníci rozeberou AI a právo ve hrách, přijede skoro stovka řečníků, ukáže se přes devadesát studií… Takže si do kalendářů zapište, že Game Developers Session v Praze proběhne 13. a 14. prosince. Už loni GDS stála za to.

💀 Japonský génius Hideo Kodžima představuje Death Stranding 2. V neobvyklé hře se opět objeví Norman Reedus a Léa Seydoux, ale taky Elle Fanning nebo George Miller, režisér Mad Maxe a Furiosy.

Češi stvořili sci-fi verzi Heroes of Might and Magic. Miliony na ni získali díky simulátoru nemocnice

Silence of the Siren navazuje na slavnou strategickou sérii Heroes, ale současně si jde vlastní – futuristickou – cestou.

Michal MančařMichal Mančař

silence-of-the-siren-oxymoron-games-boxed

Foto: Oxymoron Games

Jako Heroes of Might and Magic, akorát ve futuristickém hávu. Silence of the Siren od pražských Oxymoron Games

0Zobrazit komentáře

Strategická série Heroes of Might and Magic je dodneška mezi hráči – a o těch českých to platí obzvlášť – kult. Není tedy divu, že inspirovala i domácí vývojáře. Pražské studio Oxymoron Games právě vydalo svou hru Silence of the Siren, která si bere herní vzor právě z legendárních Heroes, ale vše přesouvá do sci-fi světa ovlivněného Dunou nebo Warhammerem.

Je jich v týmu jen osm, ale vytyčili si docela nelehký úkol. Přepracovat jednu z videoherních ikon po svém, ale zároveň se zachováním toho, co ji činilo výjimečnou. Čeští vývojáři ze studia Oxymoron Games se ale do své sci-fi verze Heroes of Might and Magic nepustili jen tak náhodou, ve videoherním vývoji to nejsou žádní nováčci. Však stojí za realistickým – a úspěšným – simulátorem nemocnice Project Hospital.

Jejich novinku Silence of the Siren na Steamu pořídíte za 25,49 eura (zhruba 650 korun). Hra je v takzvaném předběžném přístupu, tedy v plně hratelné verzi, do níž budou vývojáři aktivně přidávat zbývající obsah. V současnosti tak nabídne tři z plánovaných pěti stran futuristického konfliktu, ve kterém se po vzoru Heroes stanete vojevůdcem, který v tahové strategii rozhoduje o budování vaší říše i o velení jednotkám na bojišti. Samozřejmě šestiúhelníkovém.

„Když jsme před rokem vydali demo, byla v něm už většina herních funkcionalit implementována, ale obsahově byla hra velmi skromná. Poslední rok se tedy týkal především práce na obsahu, na nové hratelné frakci, na mapách, na kampani, přibylo toho opravdu hodně,“ říká pro CzechCrunch hlavní designér Roman Pítr.

Silence of the Siren je podle vývojářů inspirované sérií Heroes of Might and Magic především v základních principech, jako je průzkum mapy plné nebezpečí, budování hradu – pardon, sci-fi základny – a rekrutování armády i jejímu velení. „Ale prostředím nebo některými detaily si jde vlastní cestou,“ popsal už dříve další z vývojářů Jan Beneš.

Právě zasazení do světa laserů, robotů a krtkolidí, a nikoliv mezi elfy, skřety a kouzelníky Silence of the Siren zaujme nejvíc. V tomto ohledu se od svého heroesovského vzoru liší, ale i příběhové prvky mají zvučnou inspiraci. „Ovlivnila nás řada sci-fi děl, ale jedny z nejdůležitějších pro nás byly Duna a Warhammer 40 000,“ dodal Beneš s odkazem na známá fiktivní univerza.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do ambiciózního projektu se Pítr, Beneš a spol. pustili i díky úspěchu své předchozí hry Project Hospital. „Letos jsme oslavili půl milionu prodaných kopií, takže laťka pro Silence of the Siren je velmi vysoko. A platí, že pokud by se v prodejích vyrovnalo Project Hospital, byl by to pro nás obrovský úspěch. Ale základ spočívá v tom, že se pokryjí náklady na vývoj a my se budeme moct pustit do další hry,“ říká Pítr.

Nemocniční simulátor pražskému studiu od svého vydání v roce 2018 přinesl tržby ve vyšších desítkách milionů korun. „Finanční situace studia je stabilní a tým šlape jako hodinky. Prodeje sice s postupem času klesají, ale pořád je to pro nás stabilní příjem, který nám zajišťuje tvůrčí i personální svobodu,“ popisuje designér.

Jestli se novému titulu povede zaujmout hráče podobně jako prvotině Oxymoron Games, to můžete částečně zhodnotit i bez přímého pořízení. Silence of the Siren na Steamu nabízí kromě nákupu i hratelné demo. Hra je samozřejmě dostupná v češtině.

A kdyby se vám snad sci-fi pojetí kultovního titulu – mimochodem, Heroes 3 nedávno oslavili 25 let od vydání – nepozdávalo, ale chtěli byste si starou známou značku přece jenom nějak osvěžit, mrkněte se na nedávno vydanou deskovou hru Heroes of Might and Magic. Je zábavná a věrná předloze.