Souboj o dominanci ve světě umělé inteligence propukl. Všichni jdou proti všem a hlavně proti OpenAI

Sam Altman a jeho OpenAI jsou pod tlakem nejen od Elona Muska, ale i Marka Zuckerberga a Anthropicu. Co s jeho pozicí udělá vítězství Donalda Trumpa?

Luboš KrečLuboš Kreč

soubojAI

Foto: Grok / Canva Pro/CzechCrunch

V umělé inteligenci jde do tuhého. Ve směru hodinových ručiček: Sam Altman, Mark Zuckerber, Elon Musk a Sundar Pichai. Kreslila je AI Grok

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence je ve válce. Ne s lidmi, ale sama se sebou. Respektive mezi tvůrci a vývojáři velkých jazykových modelů se rozhořel tvrdý boj o dominanci a jejich byznysová krajina se dynamicky mění. Lídři z OpenAI čelí čím dál agresivnějším útokům nejen od Elona Muska, ale především od vlastních odpadlíků.

Startup xAI, který financuje nejbohatší člověk světa Elon Musk, o víkendu oznámil, že svůj nejnovější jazykový model pojmenovaný Grok-2 uvolní pro všechny uživatele spřízněné sociální sítě X. A to bez ohledu na to, zda mají předplatné Premium nebo používají free verzi. Musk na startup získal několik miliard dolarů od investorů.

Grok se od jiných modelů liší mimo jiné velmi sníženou moderací obsahu, takže když jej požádáte, aby nakreslil Elona Muska, jak se líbá s Donaldem Trumpem, beze všeho vám vygeneruje několik variant jejich brežněvovského objetí. Když o totéž požádáte Midjourney nebo ChatGPT, odmítnou.

To ale není jediná cesta, jak se chce Musk od společnosti OpenAI, která nynější revoluci zažehla, odlišit. U kalifornského soudu se domáhá toho, aby jí zabránil v transformaci z neziskové organizace na klasickou korporaci. Argumentuje tím, že OpenAI upřednostňuje komerční zájem před obecným blahem a že jde s ohledem na sílu jejích produktů o riskantní krok i z hlediska společenské bezpečnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Elon Musk je hlasitým kritikem toho, jak OpenAI pod svým šéfem Samem Altmanem funguje a tvrdí, že nejsou dost opatrní a mohou lidstvo vystavit riziku, že jej počítače ovládnou. Jenže OpenAI se tomu rozhodla bránit – v rámci sporu, který s Muskem vede, firma zveřejnila korespondenci z let 2015 až 2018. Tehdy byl Musk coby spoluzakladatel v OpenAI aktivní a lobboval za to, aby mohl projekt řídit a aby se přeměnil právě na komerční entitu. Když neuspěl, nakonec startup opustil a postupně vůči němu zahořkl.

S tím, jak v prezidentských volbách vyhrál Donald Trump, pro nějž je Musk naprosto zásadním pobočníkem, zintenzivnila debata o tom, jak moc bude sílit tlak na OpenAI. Nicméně kromě Muska se soudně proti transformaci OpenAI postavil i Mark Zuckerberg, resp. jeho společnost Meta – taktéž požádala kalifornský soud, aby přeměně zabránil.

Zuckerbergova argumentace je ale odlišná od té Muskovy: Meta upozorňuje, že není fér, aby společnost vystavěla svůj úspěch na výhodách neziskových podniků, což obnáší například nižší daňovou zátěž, a když má hotový vysoce úspěšný komerční produkt, překlopila se do tržní podoby. Jde podle něj o zneužívání systému.

musk

Foto: vygenerováno umělou inteligencí Grok

Umělá inteligence od xAI nemá problém nakreslit i Elona Muska, jak se líbá s Donaldem Trumpem

Samozřejmě Mark Zuckerberg není jen tak nějakým nestranným pozorovatelem AI závodů, i jeho společnost vyvíjí vlastní umělou inteligenci Llama, která se ovšem od ChatGPT z dílny OpenAI v jedné věci zásadně liší – jde o open-source a Zuckerberg, podobně jako třeba Musk, tvrdí, že veřejný kód je bezpečnější a takový nástroj může být snáze pod veřejnou kontrolou.

Výčet těch, kteří jdou Samu Altmanovi po krku, tím ale zdaleka nekončí. OpenAI nyní oznámilo, že pro všechny registrované uživatele, tedy i ty bez předplatného, uvolňuje službu Search GPT. Ta je integrovaná do jejího chatbota a slouží jako internetový vyhledávač. Jeho odpovědi jsou ale na rozdíl od Googlu vypsané s kontextem, nikoli jen jako seznam URL odkazů. OpenAI tuto svou službu už nějakou dobu testovalo na klientech s předplatným, k širšímu nasazení je ale donutila dravá konkurence – například startup Perplexity.

Za Perplexity stojí někdejší vývojář z OpenAI Aravind Srinivas a společnost nyní od investorů získala téměř 500 milionů dolarů při valuaci devět miliard dolarů. Jejími podporovateli jsou mimo jiné zakladatel Amazonu Jeff Bezos nebo výrobce čipů Nvidia.

Nástroj od Perplexity využívá jak vlastní jazykový model, tak kombinaci modelů od Mety, OpenAI nebo dalšího startupu Anthropic. A nabízí vyhledávání s kontextem, odpovídá v celých větách, vypisuje k podnětům i řadu doplňujících informací a zajímavostí.

sam-altman

Přečtěte si takéSam Altman je magnet na moc a učebnicový muž ze Silicon ValleySvět ho zná pár let, zasvěcení ale ví: Sam Altman je magnet na moc a učebnicový muž ze Silicon Valley

Víc a víc se hovoří o tom, že právě toto je budoucnost vyhledávání na internetu, čemuž jde ale – byť pomaleji – naproti i Google, který právě zveřejnil upgradovanou verzi své umělé inteligence Gemini 2.0.

S Googlem (a především s Amazonem) je pak spojený asi největší strašák pro OpenAI, jímž je zmíněný startup Anthropic. Ten řídí sourozenci Dario a Daniela Amodeiovi, kteří byli spolu s Altmanem klíčoví při vzniku OpenAI a pomáhali s vývojem ChatGPT. Pak se ale rozešli, protože jim vadilo, jak rychle a neobezřetně vývoj v OpenAI probíhá.

Jazykový model Anthropicu se jmenuje Claude a v odborné komunitě se mu mimořádně daří. Server The Information nyní upozornil, že Claude získává navrh mezi programátory a že ačkoli byznysově je pořád o dost menší než OpenAI, jejím lídrům pořádně šlape na paty. OpenAI má mít letos tržby čtyři miliardy dolarů a Anthropic necelou jednu, od investorů už Altman nabral 20 miliard při rekordní valuaci 157 miliard dolarů, Amodeiovi nabrali 11 miliard a cílí na hodnotu 40 miliard dolarů.

Zároveň tak trochu v pozadí probíhá i boj na poli generátorů videí s pomocí AI – OpenAI začíná postupně i širší veřejnosti uvolňovat svůj nástroj Sora, startup Pika Labs vypustil pro předplatitele svou vyšší verzi, která umí rozpohybovat jejich fotografie, Google začíná testovat generátor videa Veo 2, asi nejdál pak je společnost Runway, která má valuaci čtyři miliardy dolarů a naposledy získala 450 milionů dolarů od fondů jako General Atlantic.

Pozice OpenAI je tak i nadále pevná, ale menší konkurenti ji okopávají čím dál víc. A výhra Donalda Trumpa s Elonem Muskem za zády mu zřejmě nepřidá. Leda že by pomohl jeden z klíčových investorů v OpenAI, kterým je vedle Microsoftu fond Thrive Capital, za nímž stojí Joshua Kushner – mladší bratr Trumpova klíčového poradce a zetě Jareda Kushnera.

Začíná nová éra videotvorby? OpenAI veřejnosti zpřístupnilo Soru, v EU ale zatím k dispozici není

Pokročilý nástroj pro generování fotorealistických klipů od OpenAI teď mohou využívat lidé v desítkách zemí. Evropská unie mezi nimi zatím není.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Reprofoto: OpenAI/YouTube

Záběr z videa vygenerovaného umělkyní Caroline Rocha

0Zobrazit komentáře

Včerejší den tak trochu započal novou éru videa, diváctví a možná i informací obecně. Společnost OpenAI, stojící za pokročilým chatbotem ChatGPT a generátorem obrázků DALL-E, totiž široké veřejnosti zpřístupnila generátor videa Sora. Ten na základě krátkého textového popisu dokáže za pár desítek vteřin vytvořit video, které je často k nerozeznání od záběru ze skutečné kamery nebo od animátora. Budoucnost, v níž si nebudeme moci být jistí, zda sledujeme realitu, nebo halucinaci počítače, je ale daleko.

OpenAI Soru světu poprvé představilo letos v únoru, kdy ukázalo sérii krátkých videí s animací i fotorealistickými záběry. Přestože nešlo o první nástroj tohoto typu, Sora si získala mnoho pozornosti kvalitou výsledných klipů. V Hollywoodu se už loni v létě konaly velké stávky kvůli obavám z nahrazování lidské práce umělou inteligencí – a OpenAI v zásadě nabídlo první přesvědčivé ukázky, jak by to mohlo vypadat v praxi.

O měsíc později pak nástroj dostali do rukou filmoví režiséři, kteří popustili uzdu fantazii a představili krátké filmy – například o muži s balónkem místo hlavy, s fantasmagorickými průlety nemožnou krajinou nebo fiktivní portfolio reklamní společnosti. Natočit je ve skutečnosti by vyžadovalo týdny práce a nemalý rozpočet, vznikly ale v kanceláři za několik desítek minut.

Teď si taková videa mohou generovat miliony lidí po světě. Sora je dostupná ve více než 150 zemích všem s placenými tarify ChatGPT, na seznamu ovšem zatím nejsou země Evropské unie nebo Spojené království. Předplatné ChatGPT Plus (20 dolarů, respektive 475 korun měsíčně) uživatelům zajistí tisíc kreditů měsíčně, což lze převést na asi padesát klipů o délce pěti vteřin a rozlišení 720p. Nedávno uvedený tarif Pro s cenovkou 200 dolarů za měsíc (4 754 korun) pak dostane deset tisíc kreditů, což má znamenat „neomezený“ počet klipů v délce do 20 vteřin a rozlišení 1080p.

Uživatelské prostředí Sory nabídne knihovnu klipů vygenerovaných ostatními uživateli rozdělenou do kategorií, přičemž u každého si lze prohlédnout i zadání. Pro vytvoření vlastního videa stačí zvolit poměr stran, rozlišení a délku a napsat krátký popis toho, co chceme vidět. Podobně jako u obrázků či textu ale také zde může být popis velice detailní a obsahovat krátký scénář s několika akcemi za sebou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

OpenAI pak umožňuje pracovat i s už existujícím obsahem jako nahranými videi a fotografiemi. Sora přitom materiál vždy nejdříve analyzuje, zda neobsahuje něco chráněného autorskými právy. Pokud ano, umělá inteligence odmítne dále pracovat. Vlastní klipy a obrázky lze ale podle libosti doplňovat o nové prvky nebo je v několika úrovních „remixovat“, tedy nechat vygenerovat variaci podle dané předlohy.

Detail s autorskými právy zdůrazňuje téma, které se kolem umělé inteligence řeší už dlouho. OpenAI tvrdí, že svoje nástroje, které se učí pracovat s videem na už existující tvorbě, trénuje jen na „veřejně dostupném“ nebo licencovaném obsahu. Zejména první kategorie ale nechává poměrně dost prostoru pro interpretaci a otázky po etice strojového učení.

Filmaři, lidé z televize nebo youtubeři se nicméně zatím nemusí obávat, že by je Sora v dohledné době nějak významněji nahradila. A totéž platí třeba pro práci s informacemi a jejich ověřování. Každý vygenerovaný klip je jednak opatřený vodoznakem s logem OpenAI a informací v metadatech, jednak lze při bližším pohledu většinou poznat, že se nejedná o skutečné video.

Například youtuber Marques Brownlee, který si mohl novinku s předstihem vyzkoušet, vyjmenovává hned několik problémů, s nimiž se Sora nedokáže zdaleka spolehlivě vypořádat. Nejvíce chyb se pochopitelně objevuje u fotorealistických záběrů. Lidé i zvířata se na nich mnohdy pohybují podivně nepřirozeně a jejich končetiny někdy splývají, jindy zase přecházejí jedna do druhé a naopak. Sora tak jednoduše ještě úplně nerozumí stálosti objektů ani fyzice.

Některou práci i v profesionálním kontextu Hollywoodu by nicméně mohla zastat už brzy. Herec, filmař a majitel studia Tyler Perry už dříve zmínil, že umělá inteligence by mohla například odstranit potřebu stavět ve studiu kulisy – proto také sám odložil velký projekt rozšíření svého studia za 800 milionů dolarů (asi 18,5 miliardy korun). Zkrátka došel k závěru, že možná nebude potřeba.

Zajímavější než nahrazování práce lidí nicméně bude sledovat, jak budou umělci umělou inteligenci využívat kreativně k vytváření záběrů, které by jinak mohly být příliš složité, nebezpečné nebo drahé. Prozatím Sora představuje především zajímavou hříčku, den ode dne se ale její schopnosti posouvají dále.