SpaceX Elona Muska získalo vládní kontrakt na start tajného armádního letounu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

x37b
0Zobrazit komentáře

Jestli něco potvrzuje, že SpaceX začíná pomalu ale jistě dominovat světovému kosmickému průmyslu, je to fakt, že se kromě vlastních misí stará o stále více vládních zakázek. Ministerstvo obrany Spojených států amerických v lukrativní záležitosti letos poprvé dá přednost společnosti miliardáře Elona Muska před United Launch Alliance, partnerstvím mezi Boeingem a Lockeheed Martin

Do vesmíru tak už v srpnu vynese raketa Falcon 9 tajný bezpilotní letoun Boeing X-37B. Oproti raketoplánům z programu Space Shuttle musí být sice na oběžnou dráhu vynesen na raketě, stejně jako on se ale vrací přistáním na ranveji. Protože projekt patří mezi tajné, detaily ani finanční aspekty této zakázky nebyly zveřejněny.

teslamodel3_1

Přečtěte si takéElon Musk potvrdil, že Tesla už příští měsíc doručí první Model 3Elon Musk potvrdil, že Tesla už příští měsíc doručí první Model 3

I o letounu samotném není známo mnoho. Původně civilní projekt byl v roce 2004 předán z NASA do rukou Ministerstva obrany a od té doby pod hlavičkou US Air Force vzlétl čtyřikrát na nižší oběžnou dráhu. Na svých misích však strávil dlouhé časové úseky, v řádech několika let. Co konkrétněji dělal opět spadá do kolonky přísně tajné, z posledního a zatím nejdelšího letu se však vrátil teprve 7. května, po celých 718 dnech provozu.

spcex2

Vždy startoval za pomocí rakety Atlas V agentury NASA. Jak uvedlo CNN, změna k Falconu 9 bude mít i finanční benefit. Zatímco Atlas V stojí přibližně 100 milionů dolarů, a je pochopitelně vícekrát nepoužitelná, raketa Elona Muska se pyšní cenovkou 62 milionu dolarů a už prokázala, že je schopna opakovaných letů.

SpaceX se k zakázce muselo probojovat

Elon Musk a jeho kolegové však neměli cestu k této zakázce vůbec lehkou. Už v roce 2014 totiž začali bojovat proti United Launch Alliance, která si držela ve svém oboru monopol, prostřednictvím žaloby na federální vládu USA. Tehdy tvrdili, že se SpaceX nebylo ve věci státních zakázek zacházeno férově, nakonec došlo na mimosoudní vyrovnání.

Boj lze považovat za úspěšný, protože kromě současné mise už má SpaceX smluvené s US Air Force další dvě. Ty se týkají vynesení a vypuštění dvou GPS satelitů v letech 2018 a 2019. V tomto případě se jedná o kontrakty v celkové hodnotě 179,2 milionu dolarů.

spcex1

Falcon 9

Foto: NASA, SpaceX