Společnost Cambridge Analytica po skandálu s daty uživatelů Facebooku končí

Nela VítováNela Vítová

nix
0Zobrazit komentáře

Britská společnost Cambridge Analytica, která čelí obviněním ze zneužití dat uživatelů Facebooku pro politické účely, se rozhodla pro ukončení svého působení. „Společnost už nadále není schopná dalšího fungování,“ napsala Cambridge Analytica na svých webových stránkách.

Podle informací Facebooku v kauze figuruje až 87 milionů uživatelů, jejichž data byla využita k politickým účelům. Největší sociální síť světa však ujišťuje, že se bude i sama nadále podílet na vyšetřování.

838D8A6C-7147-43B8-AFBD-5316E1E102CB

Přečtěte si takéMark Zuckerberg se za zneužití dat omluvil v celostránkovém textu předních britských a amerických deníkůMark Zuckerberg se za zneužití dat omluvil v celostránkovém textu předních britských a amerických deníků

„To, že se Cambridge Analytica rozhodla právě takto, nemění naše rozhodnutí podílet se na vyšetřování. Naším cílem je zjistit, co se ve skutečnosti stalo a zajistit, aby se to již neopakovalo,“ okomentoval situaci jeden z mluvčích Facebooku.

Mark Zuckerberg

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg

Podle informací BBC mluvčí Cambridge Analytica, Clarence Mitchell, odkázal veřejnost na zprávu zveřejněnou na webových stránkách.

„Posledních pár měsíců čelí společnost několika nepodloženým obviněním. I přes naši snahu o objasnění situace však byla pošpiněna i za činy, které jsou nejen legální, ale navíc běžně užívané co se týče online inzerce v politické i veřejné oblasti.“

„Ačkoliv si je naše společnost více než jistá, že její zaměstnanci vykonávali pouze práci etickou a legální, tlak médií na společnost nám odvrátil veškeré zákazníky i dodavatele.“

Součástí bylo oznámení, že společnost SCL Elections, pod kterou Cambridge Analytica patří, se v blízké době chystá vyhlásit bankrot také.

Novinářka, která stojí za vůbec prvním odhalením skandálu, však na svém Twitteru vyzvala veřejnost k tomu, aby zůstala ohledně oznámení společností nadále skeptická. Tvrdí, že SCL Elections i Cambridge Analytica jsou mistři v šíření dezinformací, a proto si nemůžeme být jisti, v čem přesně se chystá skončit.

Cambridge_analytica_twitter

Vyjádření obou společností nyní vyšetřuje britský parlament.

„Obě společnosti nyní čelí několika vážným obviněním a těm nemůže být pouze kvůli jejich vyjádřením zamezeno,“ komentuje situaci člen parlamentu Damian Collins.

CEO Cambridge Analytica, Alexander Nix, dočasně zbaven funkce

V březnu letošního roku byl výkonný ředitel společnosti zbaven funkce po zveřejnění tajných nahrávek, za kterými stál zpravodajský server Channel 4, a které jsou nyní využity jako důkazy. Video totiž zachycuje Alexandra Nixe, jak vysvětluje, že společnost využila data k pomoci při prezidentské kampani Donalda Trumpa. Kromě toho zmiňuje i způsoby, jakými by činnost firmy mohla znevýhodnit další politiky.

Cambridge Analytica však obratem sdělila, že data k prezidentské kampani využita nebyla a všechny informace uživatelů byly ještě předtím odstraněny.

Jakou to má souvislost s Brexitem? 

V ten samý den prezentoval specialista na online zabezpečení britskému parlamentu důkaz, kdy činnost dvou britských společností spojoval s kanadskou analytickou společností AggregateIQ. Té Facebook později také přerušil přístup ke svému systému. Tvrdil, že i přes pochyby se kanadská společnost určitým způsobem podílela na spolupráci mezi několika skupinami podporujícími Brexit během referenda, které probíhalo v roce 2016.

Konzultanská společnost AIQ popírá spolupráci s Cambridge Analytica, SCL Elections i jakékoliv podílení se na využívání dat Facebooku.

Foto: JD Lasica/Flickr, Web Summit / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym