Spot má konkurenci. Robotický pes od Xiaomi udělá salto vzad a nestojí víc než kvalitní notebook

cyberdog-1

Foto: Xiaomi

Robotický pes od Xiaomi

0Zobrazit komentáře

Vzhledově by se hodili spíše do postapokalyptických filmů, a kdybyste někomu ještě před pár lety popsali, co všechno dokážou, asi by se na vás díval jako na blázna. Přesto už s námi robotičtí psi nějaký čas fungují a Boston Dynamics, kteří svého čtyřnohého miláčka pojmenovaného Spot začali prodávat bezmála před dvěma lety, teď mají novou konkurenci od čínského technologického obra Xiaomi.

Robopsi mají k těm živým sice daleko, působivé schopnosti se jim ale nedají upřít. Přinesou vám nákup, udělají salto, umožní kontakt na dálku třeba mezi zraněným člověkem a lékařem a troufnou si i na průzkum neznámých terénů. Není tak divu, že je aktuálně testuje třeba francouzská armáda nebo ČVUT.

Xiaomi, které svého robotického psa se jménem CyberDog představilo teprve minulý týden, zveřejnilo jen pár informací s tím, že bude možné si jej se znalostí programování z velké části upravit k vlastním potřebám. Zatím o něm víme to, že bude schopný rozpoznat a následně poslouchat svého majitele, chodit za ním, mapovat trasu a zvládat i salto vzad.

Jednou z největších zajímavostí na této technologické novince od Xiaomi je ale její otevřený zdrojový kód, který představuje obrovskou příležitost pro vývojáře. Ti si budou díky open-source provedení schopní navrhnout vlastní aplikace a psa si tak „vycvičit“ podle vlastních představ.

cyberdog-3

Foto: Xiaomi

Futuristický robotický pes od Xiaomi

Ve srovnání se zmiňovaným Spotem od Boston Dynamics se CyberDog docela zásadně liší a každý z nich vyniká v něčem trochu jiném. Zatímco Spot dokáže unést zátěž až čtrnáct kilogramů, CyberDog unese jen tři. Zato je ale dvakrát rychlejší a výrobce deklaruje schopnost utíkat rychlostí až 3,2 metru za sekundu, tedy 11,5 kilometru za hodinu.

Robotickým „mozkem“ psa je výkonná platforma pro umělou inteligenci Jetson Xavier NX od společnosti Nvidia, působivý je ale i jeho zevnějšek. Dokonce se nabízí i možnost jej upravit. CyberDog je totiž vybavený třemi USB a jedním HDMI portem, takže bude jen na uvážení majitele, co do nich připojí. Výrobce doporučuje panoramatické kamery, světla nebo senzory LIDAR, pomocí nichž bude pes schopen lépe odhadnout vzdálenost jednotlivých objektů.

Pokud by vás kyberpes zaujal, musíte si nicméně pospíšit. Xiaomi aktuálně přichystalo k prodeji pouhých tisíc kusů, které nabízí fanouškům společnosti a nadšencům do techniky a robotiky. A to za „pouhých“ 1 540 dolarů, tedy v přepočtu přibližně 33 tisíc korun. Pro srovnání, konkurenční Spot je k dostání za 1,8 milionu korun.

Zatím není jasné, zda se Xiaomi chystá vyrábět psa i po vyprodání první tisícovky kusů. Stejně tak se neví ani to, zda cena zůstane takto nízká a zda si robopes zachová totožné technologické specifikace. Jelikož se Xiaomi ale aktuálně pokouší budovat komunitu vývojářů, kteří se budou podílet podílet na vzniku nových aplikací, dá se očekávat, že o CyberDogovi ještě v budoucnu uslyšíme.

Výhledově tak můžeme očekávat i určitou rivalitu mezi Xiaomi a Boston Dynamics. Druhá jmenovaná společnost vznikla již v roce 1992 a za tu dobu přišla mimo jiné s roboty navrženými pro americkou armádu, větší pozornosti se jí ale začalo dostávat až poté, co ji v roce 2013 koupil Google X, dceřiná společnost korporátu Alphabet, pod který patří i Google. Krátce poté ale firma putovala do rukou SoftBank a od nich k aktuálnímu majiteli Hyundai, který ji koupil loni v prosinci.

boston-dynamics

Foto: Boston Dynamics

Robotický pes Spot od Boston Dynamics

Diskuze (0)

Novinka

Anonym