Spotify získává 24 miliardovou investici a chystá se na burzu

spotify_hh
0Zobrazit komentáře

Je tomu pár hodin, co jsme vás informovali, že berlínský Soundcloud po letech vypouští vlastní hudební streaming službu Soundcloud Go, kterou chce konkurovat Apple Music nebo Spotify. Chvilku na to se ozvalo přímo Spotify se zásadními novinkami. Od fondu Dragoneer Investment Group, několika klientů Goldman Sachs a TPG totiž získává 1 miliardu dolarů, tedy přes 23,9 miliardy korun, ve formě konvertibilního dluhu.

To znamená, že výměnou za hotovost, kterou chce Spotify pokrýt své nedávné ztráty a dlouhodobý růst, nabídne investorům kus ze svého akciového koláče. Konvertibilní půjčka je totiž pro mnoho startupů mnohem lepší volbou – je rychlejší a přímo při jejím čerpání nevede v okamžitý podíl ve společnosti, takže se vestuje postupně.

exponea-tt

Přečtěte si takéSlovenský analytický startup Exponea získává investici 1 milion eur na další expanziSlovenský analytický startup Exponea získává investici 1 milion eur na další expanzi

Onou garancí je u nového dluhu ze strany Spotify vstup na burzu – pokud se to podaří již v příštím roce, získají investoři podíl s 20% slevou z ceny akcií oproti jejich první veřejné nabídce. Kromě toho se závazalo, že zaplatí úrok z půjčky ve výši 5%, který narůstá každých 6 měsíců o 0,1% až do maximální výše 10%, informuje WSJ. Tato částka bude opět zaplacena ve formě akcií.

To ale není vše…

Pro investory je navíc v podmínkách lákavý ještě jeden bod. Své nově nabyté akcie mohou proměnit v peníze, přesněji prodat je, již 90 dní po jejich veřejné nabídce. Může se tedy stát, že pokud vše půjde podle plánů, investorům se vrátí podstatná část již v průběhu příštího roku. Spotify by rádo uzavřelo IPO zhruba do dvou let.

spotify

Valuace hudebního startupu se ovšem tímto nijak nezvedá a dále zůstává na hranici 8,5 miliardy dolarů. Peníze by pak Spotify rádo využilo na platby za práva k hudebním nahrávkám, kvůli kterým se dostalo do četných soudních sporů.

Foto: Spotify

Rubriku Startupy podporujíjt-retina