Stallone, Statham, Megan Fox, 50 Cent. Po letech se vrací Expendables, pokračování dostalo trailer

Je to už devět, co se na plátnech objevil poslední film hvězdně obsazené akční série Expendables: Postradatelní. Teď se blíží další pokračování.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

expendables-4

Reprofoto: Lionsgate Movies/YouTube

Expendables 4 do kin dorazí v září

0Zobrazit komentáře

Když se Sylvester Stallone pustil do natáčení filmu Expendables: Postradatelní, často zaznívala obdivná slova vzhledem k jeho úctyhodnému věku. To bylo před třinácti lety. Teď se Stallone, který za měsíc oslaví 77. narozeniny, po dlouhé době objevuje v traileru čtvrtého dílu akční série. A po jeho boku zloduchy likviduje hvězdné obsazení včetně rappera 50 Centa nebo Megan Fox.

V Expendables 4 teroristé unesou loď s nukleárními zbraněmi – a stanou se tak hrozbou pro celé současné nastavení světa. Prý hrozí třetí světová válka způsobená vyvoláním konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem. Naštěstí je tady stará garda žoldáků v čele s Barneym Rossem (Stallone) ochotná odvést špinavou práci. Po tom, co do týmu přiberou novou krev, se vydají na unesenou loď zlikvidovat nebezpečí.

Ačkoliv v prvním traileru novinky zaznívají zmínky o obětech, rodině a přátelích, emotivní příběh pravděpodobně nebude její stěžejní částí. Především půjde o to dát dohromady silný tým, naplánovat misi a vydat se na bitevní pole. Na jednu stranu jde sice o velice detailně prozkoumaný formát, na druhou třeba nedávný John Wick 4: Kapitola 4 demonstroval, že přímočarý akční film dokáže stále nabídnout vzrušující podívanou.

Zvlášť s takovým obsazením. Vedle Stallonea se ve čtvrtých Expendables vrátí Jason Statham, Dolph Lundgren a Randy Couture. K nim se jako nováčci v sérii přidají Megan Fox, Curtis Jackson alias slavný rapper 50 Cent, modelka a herečka Levy Tran známá třeba ze snímku První očista, bývalý nejsilnější muž na světě Eddie Hall nebo herec Andy Garcia. Silné zastoupení zde dostane také thajská kinematografie – Tony Jaa je hvězdou bojové série Ong-Bak a Iko Uwais zase ztvárnil hrdinu ve dvou filmech Zátah (The Raid). Tentokrát Uwais hraje hlavního zloducha.

Expendables: Postradatelní v roce 2010 přišli s osmdesátkovým konceptem jednoduchého filmu o drsných chlapech zachraňujících slabší tím, že brutálně pozabíjí horu nepřátel, a zapojili do něj hned několik velkých jmen žánru. Sice se sérii nikdy nedostalo nadšeného kritického přijetí, stala se ale jedním z mála novějších příkladů hollywoodských akčních snímků ze staré školy a našla si spokojené publikum.

Po dvou finančně úspěšných filmech ale třetí díl v roce 2014 prodal o poznání méně lístků do kin, budoucnost Postradatelných byla i kvůli tomu nejistá. V následujících letech pak práce na pokračování probíhaly, projekt ale opakovaně narážel na kreativní problémy. V jednom momentě dokonce Stallone oznámil, že kvůli nim z celé franšízy odchází.

Téměř o rok později, kdy návrat herce k filmu podpořili kolegové včetně Arnolda Schwarzeneggera, to Stallone zkusil znovu – veřejně se ovšem nic výraznějšího nedělo až do předloňského roku, kdy proběhla hlavní část natáčení. Vzhledem k tomu, že má jít ve výsledku o nenáročnou zábavu pro dospělé, bylo dovést čtvrté Expendables před kamery překvapivě složité. 

Celý proces navíc provázelo několik kontroverzí. Nejdříve se do franšízy odmítl vrátit herec Terry Crews po tom, co ho sexuálně napadl Stalloneův agent Adam Venit a producent filmu po něm prý požadoval, aby stáhl žalobu. Loni se pak v řeckých médiích objevila zpráva, podle níž hollywoodská produkce odmítla zaplatit vojákům, kteří se měsíc účastnili natáčení v Řecku coby komparz.

Teď nicméně hvězdně obsazená novinka konečně míří do kin. Expendables 4 na velká plátna v Česku dorazí 28. září. Má to přitom být poslední příležitost v akční sérii vidět Stallonea. Místo něj má být do budoucna hlavní tváří Jason Statham, jenž má ostatně sám poměrně blízko statusu akčního veterána.