Startup pro sdílení jízdy v ČR snižuje cenu jízdného na bezkonkurenční minimum

wunder
0Zobrazit komentáře

V Česku existují klasické taxislužby, něco na způsob agregátorů taxislužeb, nespočet klasických soukromých dopravců a pak malá hrstka startupů, které fungují na hraně legislativy, ale o to zajímavější alternativu poskytují. Jedním z nich je i Wunder, dříve WunderCar, původně německý startup, který vstoupil na český trh v létě minulého roku.

Funguje na principu sdílení jízdy, tzv. carpoolingu, podobně jako třeba UberPOOL na americkém trhu, který propojí aktuálně jedoucího zákazníka s dalším ve stejném směru a tím sníží náklady na cestu až o 60%. Přes aplikaci Wunderu si zase zákazník vybere, kam chce jet, čas odjezdu a je propojen s člověkem, který jede ve stejném směru, například do práce nebo na schůzku.

cleanup2

Přečtěte si také21letý mladík získal miliony pro svůj projekt, který chce vyčistit oceán od odpadků21letý mladík získal miliony pro svůj projekt, který chce vyčistit oceán od odpadků

Změna přichází až v momentě placení. Za cestu totiž nemusí zákazník zaplatit ani korunu, protože jízda funguje na principu spropitného, které lze zadat manuálně. Samozřejmě, pokud pojedete několikrát zadarmo, ušetříte, ale dostanete od řidiče negativní hodnocení a z platformy budete vyloučeni. Wunder tak při jízdě zobrazí doporučenou částku, kterou byste měli zaplatit.

Zatímco v uplynulém roce fungování na českém trhu se cena na delší vzdálenosti dala přirovnat k Uberu nebo levnějším taxislužbám, od zítřka už tomu bude jinak. Maximální cena za jízdu plánovanou předem i objednanou na poslední chvíli bude totiž od 1.12. nastavena na 100 Kč. Což je pro zákazníka bezkonkurenční nabídka, pokud tedy nezvolí MHD.

Wunder si od toho slibuje uvolnění dopravy v centru města, s čímž bude souviset i rostoucí počet zákazníků. Nelze tu tedy mluvit o přímé konkurenci tuzemského Uberu, natož Liftago. Spíše o alternativu pro někoho, kdo jezdí určitou trasu pravidelně.