Stát se zasekl u pásové výroby. Přitom videoherní průmysl funguje úplně jinak, říká šéf herního studia
Aleš Kříž vede brněnskou firmu Alda Games zaměřenou na vývoj mobilních her. Můžete znát třeba jejich strategii Transport Tycoon Empire.
Aleš Kříž, zakladatel, majitel a šéf mobilního studia Alda Games
Nad mobilními hrami spousta konzolových a počítačových hráčů ohrnuje nos. Jenže představují gigantický byznys, podle většiny odhadů tvoří přes polovinu světových tržeb z videoher. Část vzniká i v Česku – třeba v brněnských Alda Games pod vedením zakladatele a šéfa Aleše Kříže. Proč tvoří mobilní hry, jak výnosný je to byznys a jaká jsou úskalí herní tvorby v Česku? I na to odpovídá v rozhovoru pro CzechCrunch.
Studio Alda Games působí na trhu už deset let. Zkusilo vytvářet hry na různé platformy, pak ale spustilo kotvy v lukrativních vodách mobilního gamingu. Za loňský rok utržilo 140 milionů korun, za poslední roky vyrostlo v obratu o stovky procent a stalo se partnerem herního speciálu CzechCrunche. Jenže jako zástupce mobilních her je v domácím herním průmyslu v menšině. V Česku je tento segment i stokrát menší než v jiných evropských zemích. A to může být problém.
„Protože i na PC a konzolích je silný trend free-to-play her, které jsou dnes populární na mobilech. A myslím si, že za pár let bude většina her na všech platformách zdarma s placenými doplňky. Takže lidé s relevantními zkušenostmi nám mohou chybět,“ říká pro CzechCrunch zakladatel brněnské firmy Aleš Kříž. Chybět ale nemusí jen technologické vědomosti a know-how videoherních vývojářů.
Podle majitele Alda Games v Česku chybí i lepší prostředí nejen pro tvorbu her, ale podnikání obecně. Řeč nicméně byla nejen o vážných ekonomických tématech, ale i o tom, že mobilní hit Clash Royale by mohl jednou nahradit šachy. Nebo o rozdílech mezi vývojem her pro telefony a na počítače či konzole. A o tom, v čem by se jednotlivé disciplíny mohly navzájem inspirovat. „Mobilní hry by si od těch počítačových mohly vzít práci s příběhem. Nemusí být jen o monetizaci, ale i o zážitku,“ říká Kříž.
Telefon máme prakticky každý, konzoli nebo herní PC ne. Přesto se přinejmenším v Česku o mobilních hrách oproti těm klasičtějším tolik neví nebo nemluví. Čím to je?
Máme sice významný herní průmysl, ale jeho mobilní část je strašně malinkatá. Dvacetkrát menší než v Polsku. Ve Finsku je stokrát větší, v Turecku stopadesátkrát, v Izraeli taktéž. V Česku jsme zaspali a to může být problém, protože v budoucnu bude mobilní vývoj opět o něco náročnější a bude o to těžší v něm začít. Nebudou tu lidi, co ho budou znát, a vzhledem k jednoznačnému trendu budou chybět.
Stát se zasekl u pásové výroby šedesát let nazpět. Přitom v IT to funguje úplně jinak.
Vzhledem k trendu narůstající popularity mobilních her?
Ne tak úplně, ale vzhledem k trendu free-to-play her. Což jsou dnes obvykle mobilní hry, ale čím dál víc i ty konzolové a počítačové. Může se stát, že tady nebudeme mít technologický základ pro jejich vývoj a lidi s relevantními zkušenostmi. Domnívám se, že třeba za pět nebo deset let bude většina her zdarma s placenými doplňky. Však se podívejte třeba na český Euro Truck Simulator 2 od SCS Software a podobné hry. Kolikrát se dají koupit i v devadesátiprocentní slevě, ale mají klidně desítky balíků s dalším herním obsahem k dokoupení. To je velmi podobné modelu free-to-play, který vládne mobilnímu gamingu.
Čím si nižší místní zájem o mobilní odvětví vysvětlujete, když světově jde o tak lukrativní obor? Odhady o velikosti globálního videoherního průmyslu hovoří o více než 200 miliardách dolarů, mobilní segment z toho tvoří přes polovinu…
Například co se týče investic, tak v Alda Games celou dobu fungujeme bootstrappingem, tedy za vlastní peníze. A to je strašně pomalé, mobilní segment je hodně agilní a rychle se vyvíjí. V podstatě to, co máme teď, jsme mohli mít před pěti lety. Jenže je těžké, případně dokonce nemožné riskovat, když riskujete všechno. Oproti americké kultuře, kde se více investuje a lidé mají posunuté hranice rizikovosti, je to těžší. Musíme jít postupně, bez investic.
Podobným překážkám s nedostatkem investic nicméně čelí celý český herní průmysl.
Hry jsou složitý obor z hlediska technologií i byznysu. Máte konzole, počítače, mobilní hry, webové hry, placené hry, free-to-play tituly… Pro investory je těžké do toho proniknout, domácí kapitálový trh pro hry moc neexistuje. Ale vývoj her na telefony to má těžší v tom, že vyžaduje často i více pokusů, než titul uspěje. Což investory odradí ještě víc. Mít tu třeba investiční fond zaměřený na videohry by bylo něco parádního, ale moc to nevidím. Nicméně třeba studio Bohemia Interactive nedávno spustilo herní inkubátor, takže se ta situace stává aspoň trochu zajímavější.
Co by se pro zlepšení situace mělo změnit? Ať už pro mobilní studia, nebo pro celý obor.
Investoři nechtějí riskovat, to je do jisté míry pochopitelné. Ale do toho u nás ani moc nefunguje startupový ekosystém. Chybí zde spousta základních věcí, co by hrám pomohly do začátku. Třeba nastavení zaměstnaneckých akcií, které by pobídly lidi k budování firem. Je tu vysoké zdanění práce, velká byrokracie, složité zaměstnávání zahraničních pracovníků… Pro menší firmu, jako jsme my, je to o to náročnější. Třeba i podpora výuky her na školách se sice zlepšuje, ale je stále nedostatečná a dvacet let se tu omílá, že by školy měly produkovat trochu jiné profese. Tohle všechno pak často vede k tomu, že lidé s láskou ke hrám jdou místo toho dělat databáze do obří firmy.
Co z toho je největší problém?
Asi nejvíc mě štve nízká podpora státu u jednoduché chuti pracovat.
Stát nechce, aby lidé pracovali?
Stát se zasekl u pásové výroby 60 let nazpět. Přitom v IT to funguje úplně jinak. Jeden správně namotivovaný člověk dokáže udělat desetkrát tolik práce za hodinu než někdo bez potřebné motivace. Právě k tomu by měly sloužit nástroje jako zaměstnanecké akcie, aby lidé tu motivaci měli, aby tu firmu společně budovali. Naštěstí se herní průmysl dovede ve velké míře obejít i bez státu, vzniká tady spousta projektů, například Herní klastr v Brně, které propojují školy a vývojáře, pořádají akce a pomáhají budovat komunitu. Ale tam, kde je nutný oficiální papír, kde je nutné něco od státu, tak na to je i soukromý sektor krátký.