Stovky milionů do Storyous, neudržitelná práce z domova a je cesta na Mars dobrý nápad? Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

tres-spacex
0Zobrazit komentáře

Ani poslední dny před začátkem nového roku nebyly chudé na zajímavé zprávy. Velká novinka přišla především z tuzemského rybníčku, když do gastrostartupu Storyous za stovky milionů korun vstoupil britský hráč SaltPay, se kterým česká firma vyrazí do Evropy, a opět jsme mohli pozorovat neskutečnou jízdu Bitcoinu, jenž poprvé v historii překonal hranici 30 tisíc dolarů.

Uplynulé dny patřily i velmi výživnému textu o vesmíru, konkrétně o plánech pro výpravu na Mars, které se mohou zvrtnout a SpaceX by nemělo být jedinou firmou, která by o nich rozhodovala. Ohlasy zaznamenal i článek o českém startupu CoworkBooking, podle kterého je práce na dálku z domova neudržitelná a lidé dříve či později pochopí, že budoucnost spočívá ve sdílených kancelářích.

S koncem roku jsme pro vás připravili i velký souhrn těch nejlepších příběhů a rozhovorů na CzechCrunchi, které podle nás stojí za připomenutí. Podívali jsme se také na další ekologické snahy módního e-shopu Zoot a v rozhovoru s designérem Iljou Panićem jsme rozebírali technologie z hub, jež mají před sebou zajímavou budoucnost.

Před startem nového týdne v roce 2021 přejeme příjemné čtení. Sledujte i náš Instagram, kde pro vás každý všední den máme rychlé shrnutí všech článků.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si speciální CzechCrunch Podcast

S příchodem nového roku jsme si pro vás přichystali speciální díl CzechCrunch Podcastu, ve kterém spolu s předními osobnosti českého byznysu rekapitulujeme rok 2020. Poslouchat můžete na Apple PodcastechGoogle PodcastechSpotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Satirické rozloučení s rokem 2020: Loňský rok byl šílený v mnoha ohledech, a proto se hodí nad ním alespoň pousmát. Nebo rovnou slušně zasmát. Na Netflixu totiž vyšel satirický „dokument“ Death to 2020 s hvězdným obsazením, který rok 2020 rekapituluje s humorem.

?️ KFC chystá vlastní herní konzoli, která vám ohřeje i kuře: Když se řekne KFC, nejspíš si vybavíte oblíbený fastfoodový řetězec. KFC se ovšem nyní pouští i do jiných vod a láká na svou novou herní konzoli, která má být parametrově srovnatelná s vlajkovými hráči na trhu a ještě vám bude během hraní přihřívat křupavé kuře.

? Rok 2020 ve vesmíru: V uplynulém roce se odehrála řada zásadních celosvětových událostí a nelze zapomenout ani na milníky, které proběhly ve vesmíru. Od úspěšného startu astronautů pod hlavičkou SpaceX přes nasbírání vzorků z asteroidu až po důležité kroky vedoucí k cestě na Mars.

? Sýr, pro který není třeba krav: Náhražek masa šetrnějších k životnímu prostředí se objevuje několik, ale do oblasti mléčných výrobků proniká jen málokdo. Nyní se do gastronomické revoluce snaží přispět i v Izraeli, kde pěstují autenticky chutnající sýr v laboratořích, pro který nyní třeba krav.

? Tesla loni doručila téměř 500 tisíc aut: Byl to na první pohled nemožný půlmilionový cíl, kterého chtěla kalifornská automobilka Elona Muska dosáhnout. Tesle se to ale téměř podařilo, a během roku 2020 dokázala doručit 500 tisíc aut ke svým zákazníkům. Celkově jich za dané období vyrobila 509 737 kusů.

?‍♀️ Wonder Woman 1984 táhne: Dlouho očekávaný blockbuster Wonder Woman 1984 se postaral o největší premiéru v kinech od počátku pandemie. Do sálů přilákal miliony diváků, zaujal i online a Warner Bros. v návaznosti na to oznámil, že chystá i třetí díl se superhrdinkou v hlavní rolí.

***

Elon Musk lidstvo přibližuje k Marsu. O přistání by ale nemělo rozhodovat jen SpaceX, může totiž ohrozit tamní život

mars-dragon

Foto: SpaceX

Vizualizace přistávacího modulu Dragon od SpaceX na Marsu

Díky Elonu Muskovi se zřejmě již brzy vydáme k Marsu. Měli bychom mu ale vůbec umožnit přistát? Dobytí rudé planety totiž může zásadním způsobem ovlivnit naše vesmírné bádání i pátrání po marťanském životě.

***

Do českého startupu Storyous vstupuje za stovky milionů korun britský SaltPay. Společně chtějí expandovat po Evropě

storyous_igor-treslin0

Igor Třeslín, CEO Storyous

Velkou zprávu si na závěr roku připravili ve Storyous. Český gastrostartup za stovky milionů korun ovládnou Britové, kteří vyvíjí platební systémy a společně chtějí expandovat napříč Evropou.

***

Bitcoin načíná nový rok rekordem. Poprvé v historii překonal 30 tisíc dolarů, za měsíc vyrostl o 50 %

Nejhodnotnější kryptoměna světa bitcoin

Bitcoin načíná nový rok stejně, jako zakončil ten předchozí, tedy rekordním růstem. Jeho hodnota poprvé prolomila 30 tisíc dolarů, což znamená, že jeden bitcoin aktuálně stojí přes 660 tisíc korun.

***

Firmy se musí naučit, že práce na dálku z domova je nesmysl, hlásí CoworkBooking. Budoucnost vidí ve sdílených kancelářích

jiri-opletal-coworkbooking-com-co-founder_1

Foto: CoworkBooking.com

Spoluzakladatel CoworkBooking.com Jiří Opletal

Trend práce na dálku z domova zní lákavě, ale jak dodává Jiří Opletal z CoworkBookingu, je neudržitelný. Budoucnost naopak vidí ve sdílených kancelářích, a proto bude lidem i firmám s novým pracovním režimem pomáhat.

***

Novoroční čtení a inspirace. Vybrali jsme 25 nejlepších rozhovorů a příběhů na CzechCrunchi za rok 2020

cc2020-boxed

Děkujeme všem našim čtenářům za přízeň v bláznivém roce 2020 a přejeme úspěšný vstup do roku 2021. Ten můžete zahájit výběrem 25 našich příběhů a rozhovorů plných inspirace, které jsme v minulém roce na CzechCrunchi napsali.

***

Práce s daty na lepší úrovni než Google Sheets, ale dostupnější než CRM. Český nástroj Tabidoo zaplňuje mezeru na trhu

dsc04396-2-min

Foto: Tabidoo

Tým Tabidoo: Jan Pinďák, Jan Zedník, Michal Čumpelík, Pavel Hruschka v prostorách WorkLounge

Když firmě nestačí malá tabulka v Excelu, ale nechce platit za vývoj drahých nástrojů na míru, vstupuje do hry Tabidoo. České online řešení zvládá spravovat i velmi obsáhlá firemní data.

***

Závěr Kmotra, jak si ho Coppola přál. Režisérský sestřih dává epilogu slavné mafiánské ságy nový život

francis-ford-coppola-godfather-coda-1

Reprofoto: IGN/YouTube

Al Pacino jako král americké mafie Michael Corleone

Ačkoliv byl třetí díl legendárního Kmotra nominován na sedm Oscarů, má spíše reputaci problematického filmu. Režisér Francis Ford Coppola se proto v novém sestřihu pokusil o ucelenější vyprávění, kterému dal jiný úvod i závěr.

***

Už mi ujela? Praha v aplikacích PID Lítačka, IDOS či Google Mapy konečně ukáže aktuální polohu tramvají

tramvaj-praha2

Foto: DPP

Pražská tramvaj

Až příště budete čekat v Praze na tramvaj, budete si moci v mobilu snadno ověřit, zda už vám náhodou neujela. Dopravní podnik totiž konečně otevírá data o poloze a příjezdu tramvají.

***

Umí zpracovat odpad, postavit přístřešek i vylepšit tělo. Technologie z hub pomůže změnit svět, říká Ilja Panić

ilja

Foto: Archiv IP

Český designér Ilja Panić objevuje kouzla mycelia

Umí zpracovat odpad, postavit přístřešek i vylepšit tělo. Asi byste na první dobrou neřekli, že řeč je o houbách, ale právě s nimi se experimentuje stále více a například český designér Ilja Panić v nich vidí velkou budoucnost.

***

Na cestě k udržitelnosti. Zoot nahrazuje plastové pytle látkovými taškami a díky pandemii se mu daří snižovat vratky

zoot-krabice

Foto: Zoot

Český módní e-shop Zoot řeší v logistice ekologická balení

Zootu se daří úspěšně snižovat vratky, které ho v minulých letech málem přivedly ke krachu, a celou logistiku navíc doplňuje o šetrnější obaly, jimiž snižuje svou ekologickou stopu.

***

Když pustíte roboty na parket. Robotický tanec od Boston Dynamics fascinuje a děsí zároveň

boston-dynamics-2

Reprofoto: Boston Dynamics/YouTube

Koordinovaný tanec robotů od Boston Dynamics

Skvělí v terénu, zábavní na parketu. Roboti od Boston Dynamics zformovali taneční crew a svými přesnými (až děsivými) kreacemi ukazují, jak daleko se robotický vývoj dá posunout.

***

Adidas chystá udržitelnější boty z podhoubí. Z plastového odpadu loni vyrobil 15 milionů párů tenisek

adidas_parley

Foto: Adidas

Boty z plastového odpadu oslavily pět let, nyní Adidas chystá modely z mycelia

Ekologické snahy Adidasu pokračují. Poté, co loni vyrobil 15 milionů párů tenisek z plastového odpadu, chystá i nové „kožené“ boty, na které chce použít vlákna podhoubí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym