Streep, DiCaprio, Kidman a další podpoří stávkující herce. Přes fond posílají miliony dolarů

Pro nemajetné umělce mohou stávky v Hollywoodu znamenat velké finanční potíže. Hvězdy proto posílají peníze na pomoc.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

streep-dicaprio-kidman-1

Foto: Depositphotos / Venti Views/Unsplash

Meryl Streep, Leonardo DiCaprio a Nicole Kidman

0Zobrazit komentáře

Herci se semkli v boji proti studiím za lepší ohodnocení. Těm, kteří kvůli stávkám přišli o důležitý zdroj obživy, pomáhají miliony dolarů hollywoodské hvězdy. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

V Hollywoodu přesně před třemi týdny začala stávka herců, scenáristé už stávkují dokonce tři měsíce. Všichni od studií požadují odměny odpovídající hodnotě, jakou pro ně vyprodukují, což minimálně od nástupu streamovacích služeb pro mnohé přestalo platit. Samozřejmě to neznamená, že by velké herecké hvězdy strádaly, filmová a televizní produkce nicméně stojí především na mnohonásobně větším počtu méně známých umělců ve vedlejších rolích, menších titulech a podobně. Hvězdy naopak začaly přispívat miliony dolarů do fondů, které stávkujícím pomohou přežít bez příjmů z filmu.

Podobné fondy jsou pro co nejefektivnější stávky zásadní, umožňují totiž soustředit se na organizaci protestů a dalších záležitostí místo hledání příjmů. A zároveň dovolují upřít studiím zisk po delší dobu. Vedení některých studií naopak – alespoň podle dřívějšího reportu – počítá s tím, že umělci se do konce roku začnou dostávat do finanční tísně a firmy si budou moci diktovat podmínky. Pomoci této situaci zamezit se rozhodlo mnoho známých tváří Hollywoodu.

Aktuální seznam těch, co fondu SAG-AFTRA Foundation darovali alespoň milion dolarů, zahrnuje jména jako George a Amal Clooneyovi, Luciana a Matt Damonovi, Leonardo DiCaprio, Hugh Jackman a Deborra-Lee Furness, Dwayne Johnson, Nicole Kidman, Jennifer Lopez a Ben Affleck, Arnold Schwarzenegger, Ryan Reynolds a Blake Lively, Julia Roberts, Meryl Streep a Oprah Winfrey. Lidem, co se v průběhu stávek dostanou do finanční tísně, peníze z fondu pomohou zaplatit nájem, jídlo, zdravotní výdaje a další základní věci.

„Don’t Look Up“ World Premiere

Foto: Dimitrios Kambouris

Přes milion dolarů na pomoc hereckým kolegům darovala i Meryl Streep

Streep svůj dar komentovala slovy: „Pamatuji si dobu, kdy jsem pracovala jako číšnice, uklízečka, sekretářka nebo kdy jsem byla nezaměstnaná. V této stávce mám štěstí, že mohu podpořit ty, co budou mít potíže v dlouhém boji s Goliášem.“

Se svým vyjádřením se přidal i George Clooney: „Jsme připravení vrátit se ke stolu a vyjednat se studii férovou dohodu. Do té doby jsem hrdý, že mohu pomoci hercům, kteří se v tomto historickém momentě mohou dostat do tísně.“

Jen před deseti dny byl Dwayne Johnson prvním, kdo na podporu umělců přispěl rekordní sedmicifernou sumou. Od té doby se připojilo mnoho dalších a seznam nemusí být zdaleka finální.


Co ukazují trailery

Loki

Asi nejlepší seriál Marvelu (což, pravda, neznamená mnoho) se vrací ve druhé řadě. Podle všeho se hlavní část zápletky bude točit kolem problému Lokiho, který bez zřejmého vzorce přeskakuje časem tam a zpátky.


Co hýbe světem filmu a televize

Zemřel Angus Cloud, mladá hvězda z hitu Euforie

Angus Cloud jednoho dne šel po ulici v New Yorku, když ho oslovila castingová režisérka a nabídla mu roli. Zprvu jí nevěřil, ale nakonec se stal Fezem, jednou z nejoblíbenějších postav obřího hitu HBO Euforie. Teď se ale s postavou – a hlavně jeho neméně oblíbeným představitelem – diváci musí rozloučit. V pětadvaceti letech zemřel a nechává za sebou výrazný umělecký přínos i zajímavý příběh. Více zde.


Co si pustit

Medvěd

Disney+  |  Drama/Komedie  |  2022-dnes  |  2 řady  |  ČSFD

the-bear-season-2-disney

Foto: Chuck Hodes/FX

Seriál Medvěd

Jeden z nejlépe hodnocených seriálů z produkce Disney, jehož první řadu jsme zařadili na seznam nejlepších televizních počinů loňského roku. Medvěd pojednává o práci i životech lidí, co se snaží zajistit přežití a zlepšování malé rodinné restaurace v Chicagu. A činí tak s velkým stylem – a ještě větším emočním vypětím. Druhá řada oblíbené hrdiny sleduje, jak se snaží stěží přežívající, ušmudlaný sendvičový podnik přeměnit na místo, co má styl.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.