Stromem roku je hruška, která stojí v širém poli. Připomíná nevhodné zásahy komunistického režimu do krajiny

Hruška u Mrákotína odolala za svůj život především nástrahám v podobě špatného hospodaření v krajině a také větru, který ji vychýlil do strany.

Eliška NováEliška Nová

hruska-1

Foto: Strom roku

Letošním stromem roku se stala hruška u Mrákotína

0Zobrazit komentáře

Stojí u obce Mrákotín a zcela jistě to není náhoda. Vypadá totiž, jako by sama byla v mrákotách. To je ale jen zdání. Letošní anketu o strom roku vyhrála hrušeň, o které se říká, že je statečná. Teď poputuje do evropské obdoby této soutěže.

Hrušeň střídá hrušeň, dalo by se říct. Loni v každoroční anketě uspěl rovněž tento ovocný strom. Byla to hruška na Příbramsku, která stojí jen 25 metrů od uranové šachty. Letos je to strom, který odolal komunismu. „Je mi více než 110 let a přežila jsem kolektivizaci, scelování polí, stavbu meliorací i neodborné zásahy,“ stojí v nominačním popisku. To všechno přineslo právě komunistické hospodaření v krajině.

Ne náhodou tak nominace dostala jméno Stojí hruška v širém poli. Opravdu tam stojí, a to nad zmíněnou obcí Mrákotín nedaleko Jihlavy. Obec si svého stromu evidentně cení, byla to totiž právě ona, kdo strom nominoval.

hruska

Foto: Strom roku

Hruška je 110 let stará a odolávala především nástrahám špatného hospodaření

A proč strom vypadá, jako by byl v mrákotách? Hruška se do jedné strany nepřirozeně naklání. To je dílem silného větru, který nemá kam jinam po lánu pole zacílit. Na rozhraní Pardubicka a Vysočiny prý vane nejčastěji ze západu. Strom, který je osm metrů vysoký s kmenem o obvodu 204 centimetrů, se tak patrně přizpůsobil nárazům živlu. Dnes je hruška chráněná, alespoň co se zákonného hlediska týče.

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství, která zvedá témata z oblasti životního prostředí. Pomocí ní chce podpořit lidi v péči o stromy v jejich okolí. Letos už po dvaadvacáté. Do současného klání přišlo 83 přihlášek, ty nadace zúžila na deset stromů, ze kterých pak vybírali sami lidé.

Ti rozhodli o pěti finalistech, v dalším hlasování pak o vítězi. Kromě hrušky byly v boji o titul hned tři lípy. Jedna na místě bývalé šibenice u Nepomyšle, druhá je patronem uprchlíků a třetí je divadelní lípa. Další finalistkou byla borovice Krásná Pepina z povídky Bohumila Hrabala.

Výsledky vyhlásila nadace v brněnské hvězdárně. Vítězný strom získá odborné ošetření. „Je úžasné sledovat, kolik energie věnují komunity podpoře svého stromu. Vnímám obrovský pocit sounáležitosti, Možná se lidé pohádají o politice, ale za svůj strom bojují společně,“ říká k anketě koordinátorka projektu Kateřina Bolečková z nadace.

Nadace Partnerství pořádá také anketu, ve které soutěží o titul stromy z Evropy. Právě do ní letošní vítěz zamíří. Loňský vítěz národního klání – hrušeň hnilička – skončila letos v březnu v Evropě jedenáctá. Vyhrál dub z Polska. Finalistu na starém kontinentě mělo Česko zatím jen jednou, a to v roce 2020. Tehdy anketu vyhrála chudobínská borovice, která roste v místě zatopené vesnice Chudobín obětované pro stavbu vodní nádrže. Dnes je tak jedinou připomínkou někdejšího života v místě.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym