Stvořitel je prý jeden z filmů roku. Sci-fi o boji lidstva se stroji strhne obrazem i příběhem

Stvořitel se odehrává ve světě, kde AI shodí atomovou bombu na Los Angeles a začne válku s lidmi. Novináře ohromila vizuální stránka i emoční jádro filmu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

the-creator-gareth-edwards-4

Reprofoto: 20th Century Studios/YouTube

Film Stvořitel do kin dorazí 28. září

0Zobrazit komentáře

Na sociálních sítích se objevily první reakce novinářů na očekávanou novinku Stvořitel. Je to prý jedno z nejlepších sci-fi za řadu let. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Příští týden do kin dorazí v dnešní době poměrně ojedinělý úkaz, vysokorozpočtové původní sci-fi z Hollywoodu, které není součástí žádné franšízy ani adaptací slavné předlohy. Stvořitel pojednává o budoucnosti, v níž umělá inteligence shodila atomovou bombu na Los Angeles a spustila tím válku mezi lidmi a stroji. Bývalý elitní agent Joshua dostane za úkol vypátrat vývojáře s přezdívkou Stvořitel a jeho tajnou zbraň, která prý má potenciál ukončit dějiny člověka. Ukáže se ale, že onou zbraní je nevinná dívka s křemíkovým srdcem.

Když v květnu vyšel jakoby bez varování první trailer, z minimálně známého projektu se Stvořitel rázem stal jedním z nejočekávanějších sci-fi posledních let. A první reakce naznačují, že by také mohl být jedním z nejlepších. Novináři na sociálních sítích nešetří chválou, když novinku označují za nejlepší snímek roku s ohromující vizuální stránkou a silným, lidským příběhem. Někteří dokonce kvality filmu přirovnávají k Terminátorovi 2Vetřelci nebo Star Wars.

Například novinářka Courtney Howardová z magazínu Variety píše: „Ačkoliv si půjčuje z dobře známých zdrojů, Stvořitel je jedno z nejlepších původních sci-fi za řadu let. Obrovsky zábavné, strhující a hluboké na všech úrovních. Režisér Gareth Edwards vytvořil pohlcující svět a naplnil ho silnými postavami.“ Simon Thompson píšící pro IndieWire či Forbes dodává, že snímek představuje dechberoucí vizi a mnohem více emocí, než očekával.

Také John David Washington v hlavní roli, známý hlavně z Tenetu, prý podává dosud nejlepší herecký výkon své kariéry. Je velice těžké nalézt takřka jakoukoliv kritiku, a když už, je stále zaobalená do převážně pozitivního hodnocení. Germain Lussier píšící pro Gizmodo nicméně poznamenává, že Stvořitel má poutavý děj, nádhernou vizuální stránku, velká témata a skvělou akci, ovšem není úplně perfektní. Ačkoliv se snaží, nepřivedl ho k slzám. Pro většinu diváků to ale asi není důvod netěšit se na premiéru.


Co ukazují trailery

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech

Nový film z dystopického světa Hunger Games se odehrává 64 let před původní sérií. To znamená, že jeho příběh diváky zavede do doby prvního vysílání her, v nichž se vybrané děti z různých okresů mají vyvraždit až na jediného vítěze. První trailer ale spíše ukazuje složité pozadí světa než samotných her.


Co hýbe světem filmu a televize

Český animovaný film vyhrál na festivalu v Torontu

Režisérka Darja Kaščejevová, která studuje na pražské FAMU, se už v minulosti na mezinárodní scéně prosadila skvělým animovaným kraťasem Dcera, za který získala studentského Oscara i nominaci na klasickou cenu Akademie. Její novinka Electra, sledující složitý mentální svět mladé ženy, teď vyhrála v kategorii nejlepšího krátkometrážního animovaného filmu na festivalu v Torontu. Kromě zajímavého námětu vyniká hlavně zpracováním, které do pookénkové (stop motion) animace zahrnuje i lidské herce. Více zde.


Co si pustit

Sexuální výchova

Netflix  |  Komedie  |  2019-2023  |  4 řady  |  ČSFD

sex-education-4-netflix

Foto: Samuel Taylor/Netflix

Seriál Sexuální výchova

Ve čtvrté a závěrečné sérii se hrdinové oblíbené komedie na Netflixu vydávají do nových škol a snaží se přizpůsobit jinému životu. Vznikají nové vztahy a přátelství, ale také přicházejí další krize, to vše s humorem a inteligencí, na jaké jsou diváci zvyklí. Ačkoliv seriál místy působí, jako by se do finále snažil doběhnout, a postavy rychle procházejí významnými životními milníky, celek stále funguje velice dobře a mnohým se bude jistě stýskat.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym