Swarovski vybavil dalekohled umělou inteligencí. Díky ní dokáže okamžitě identifikovat pozorované zvíře

Chytrý dalekohled je vůbec prvním zařízením svého druhu na světě. Stiskem tlačítka umí identifikovat až devět tisíc divokých zvířat.

ai-dalekohled

Foto: Swarovski Optik/CzechCrunch

Chytrý dalekohled AX Visio

0Zobrazit komentáře

Možná jste také někdy pozorovali divoké zvíře a kladli si otázku, na co se to vlastně díváte. Divoké prase či srnku lze identifikovat relativně snadno, větší problém však přichází například během pozorování ptáků. Swarovski Optik ve spolupráci s bývalým designérem Applu Marcem Newsonem přichází s řešením v podobě chytrého dalekohledu, který dokáže v reálném čase určit, na jaké zvíře se zrovna pozorovatel dívá.

Marc Newson je známým průmyslovým návrhářem, který stojí například za klinickým designovým křeslem Lockheed Lounge či designem Apple Watch. Tentokrát své síly spojil se Swarovski Optik, divizí rakouského výrobce šperků, která se zaměřuje na vývoj a výrobu sportovní optiky. S ní vytvořil produkt AX Visio, vůbec první chytrý dalekohled na světě, který umí identifikovat v reálném čase až devět tisíc ptáků a dalších živočichů žijících ve volné přírodě.

Dalekohled cílí především na takzvané birdwatchery, pozorovatele ptáků, pro které může být občas náročné identifikovat konkrétní druh opeřence. Zařízení mu s tím pomůže přímo v okuláru, ve kterém umělá inteligence zaměří živočicha a rovnou nabídne jeho druh. Čerpá mimo jiné z databáze Cornell Lab of Ornithology, výzkumného ústavu stojícího i za aplikací Merlin Bird ID.

Na samotném dalekohledu je pro co největší přesnost volič podobný tomu z fotoaparátu, který nabízí hned několik módů. Přepínat lze mezi identifikací ptáků či savců, ale i dalšími funkcemi. Je zde režim pro fotografování či záznam videa. Specifický je pak režim takzvaného sdílení objevů, kdy pozorovatel zaznamená polohu určitého zvířete, předá dalekohled druhé osobě a ta ho rychleji v dálce najde. Nechybí ani kompas.

Znamená to tedy, že novinka v sobě kombinuje prvky rozšířené reality, bluetoothu, GPS a fotoaparátu. Velikostí přitom nijak výrazně nevybočuje ze standardu klasických dalekohledů. Na rozdíl od nich se však liší konstrukce, která do středu umisťuje třetí objektiv se zmiňovaným voličem připomínajícím zaostřovací kolečka u běžných analogových příbuzných. Na rozdílnost upozorňuje také trojice tlačítek na boku zařízení sloužících k jeho zapnutí, ovládání fotoaparátu a identifikaci.

Podle výrobce je dalekohled navržen tak, aby jej šlo v případě poruchy opravit. Zároveň budou neustále probíhat aktualizace softwaru i aplikací, ve kterých si lze například zobrazovat pořízené snímky či nastavovat některé funkcionality. Dalekohled AX Visio by proto měl být schopen sloužit svému účelu mnoho let. Cena zařízení se na českém trhu pohybuje okolo 113 tisíc korun.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym