Sympatický sériový vrah je zpět. Televize Showtime ohlásila návrat Dextera v nové desetidílné minisérii

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dexter-showtime-michael-c-hall-3

Foto: Magic Box

Postava Dextera je jednou z nejznámějších rolí Michaela C. Halla

0Zobrazit komentáře

Milý sériový vrah od vedle, Dexter Morgan, je bezesporu jednou z nejzajímavějších postav televizní historie. Diváci v průběhu osmi řad po něm nazvaném seriálu odhalovali jeho historii, sledovali složitý psychický vývoj a dokonce mu fandili, aby unikl trestu za vraždu více než stovky lidí. Přesto jsme ho v posledním díle neviděli ve zrovna šťastném rozpoložení a televize Showtime se po sedmi letech rozhodla nám v nové minisérii ukázat, jak jeho život pokračuje.

Ve dne milý, zdvořilý chlapík živící se jako forenzní vědec policie v americkém Miami, po večerech a nocích chladnokrevný vrah, kterého naplňují takřka jen pohledy jeho obětí, když je zaživa rozřezává. I když Dexter svou temnou stránku uspokojoval pouze zabíjením jiných vrahů, nemohl zůstat bez následků. Sám ale nezemřel a tvůrci si tak nechali prostor k případnému návratu této zvláštní postavy.

Podle všeho čas na návrat nastal právě teď. Na sociálních sítích se včera z oficiálních zdrojů objevilo krátké video plné cákanců krve a ohlásilo, že oblíbený zloduch je zpět. Vrací se přitom jak jeho představitel Michael C. Hall, tak showrunner původního seriálu Clyde Phillips. Jak popisuje server Deadline, právě Philips byl hlavním tvůrcem prvních čtyř řad Dextera, které většina diváků považuje za ty nejlepší.

dexter-showtime-michael-c-hall-2

Foto: Magic Box

Ve dne forenzní analytik, v noci sériový vrah

Samo vedení televize Showtime ústy svého spoluprezidenta zábavy Gary Levina ujišťuje, že se nemá jednat jen o revizi známé značky. Tato možnost byla pochopitelně otevřena celých sedm let od poslední epizody, čekalo se však na dostatečně kvalitní nápad.

„K natolik unikátní postavě bychom se vrátili, jen kdybychom našli zajímavý pohled hodný brilantního původního seriálu. S radostí hlásím, že Clydu Philipsovi a Michaelu C. Hallovi se ho najít podařilo,“ řekl Levine. Herec možná návrat k Dexterovi, jeho asi nejznámější roli, naznačil už před pár lety. Jako přátelský sériový vrah by se na place měl opět objevit počátkem příštího roku. Do konce roku bychom ho pak mohli uvidět také v televizi.

Když se Dexter na obrazovkách ukázal poprvé před čtrnácti lety, bylo okamžitě jasné, že přišel další velký seriál. Do svého centra umístil unikátního antihrdinu, tedy člověka, s nímž soucítíme i přes jeho velice problematický morální status. Ačkoliv už tehdy koncept antihrdiny nepředstavoval nic nového, tvůrci u forenzního analytika s dvojím životem přišli s fascinující kombinací pozitivních a negativních vlastností .

Silné sympatie diváků k Dexterovi byly o to zvláštnější, když měl na svědomí snad nejvíce zavrženíhodných činů v televizní historii. Nechybělo mu ale charisma, uvěřitelný vnitřní boj kvůli traumatu z dětství a hlavně nikdy nevraždil nevinné, alespoň ne úmyslně. Mnohem více než našeho protagonistu jsme chtěli potrestat jeho odporné oběti, takže fandit mu bylo nakonec vlastně docela jednoduché.

Díky tomu se seriálu podařilo získat miliony diváků po celém světě a výrazně kupředu posunul také prémiovou televizi Showtime. Unikátnost postavy se mu ovšem zároveň stala překážkou, když musel neustále dodržovat úzce nastavený koncept vraha s morálním kodexem. Po prozkoumání základních konfliktů antihrdiny nezbývalo příliš prostoru pro jeho vývoj, jak se to strhujícím způsobem podařilo například tvůrcům Perníkového táty.

Zejména druhá polovina seriálu tak v očích mnoha trpěla přílišným opakováním či naopak podivnými zvraty. Úplný závěr pak někteří označili za nesmyslný, jiní zase zbabělý a spokojeno bylo jen relativně malé procento fanoušků.

O to zajímavější je spekulovat, jakým směrem se tvůrci vydají v minisérii. Byl se oblíbený antihrdina konečně schopný oprostit od svých traumat a jeho pokusy o normální život mají skutečnou naději? Nebo jeho složitou psychologii ještě více poznamenaly události z osmé řady seriálu? Vrátí se jako černohumorný sympatický hrdina, nebo temnější postava definitivně pohlcená svou historií? Každopádně má stále příležitost nás pohltit.