Takhle vypadá úplně nový webový prohlížeč od tvůrce kdysi populární Opery

vivaldi

Je to již více než rok, co se objevily veřejně první snahy Jona von Tetzchnera, bývalého spoluzakladatele a CEO prohlížeče Opera, o změnu na trhu s webovými prohlížeči, mezi kterými momentálně dominují Google Chrome, Internet Explorer nebo Mozila Firefox. Přes nespočet alpha a beta verzí se tak konečně novinka s názvem Vivaldi dostává ven ve své první stabilní verzi.

Cílem Vivaldi není ovšem narozdíl od ostatních konkurentů co největší zjednodušení funkcí a uživatelského rozhraní, ale spíše přínos všech běžných prvků, které uživatelé vyhledávají a používají v různých formách, například pomocí rozšíření (plug-inů), v jakémkoliv dalším prohlížeči. Využít tak můžete například vlastní klávesové zkratky a gesta myší, vlastní příkazovou řádku, kompletní změny v uživatelském prostředí nebo upravitelné uspořádání ovládacích prvků.

george

Přečtěte si takéHacker, který se jako první naboural do iPhonu, získal miliony pro svůj projekt autonomních vozidel

Kromě toho ale i propojení s klasickými prohlížeči jako Chrome, včetně do něj instalovaných rozšíření. V několika příštích měsících by se přímo do prohlížeče měla dostat i integrace s vlastní e-mailovou službou, synchronizace záložek, historie, rozšíření nebo uložených hesel s dalšími prohlížeči v reálném čase.

vivaldi-browser

Hlavní doménou této novinky je tak bezesporu kompletní volnost, která se uživateli nabízí v možnostech přizpůsobení prohlížeče svým vlastním potřebám. K dispozici je pak Vivaldi přímo na Windows, Linux nebo Mac.