Tančící dům jako stavebnice LEGO. I díky vám může slavný kousek Prahy vyjít v kostičkové podobě
Slavná stavba Vlada Miluniče a Franka Gehryho, jejíž interiér z části tvořila Eva Jiřičná, stojí v Praze. Ale mohla by stát i ve vaší poličce.
Věděli jste, že jako stavebnice LEGO může vyjít (skoro) cokoliv včetně vašeho vlastního nápadu? Dánská firma provozuje projekt LEGO Ideas, do kterého svou vysněnou kreaci přihlásíte, sbíráte hlasy, a pokud splníte další podmínky, z myšlenky se stanou kostičky. Krůček od takového vydání je nově i Tančící dům, jedna ze světově nejznámějších pražských staveb.
Plastovou podobu z kostek LEGO má leccos. Rytíři, nindžové, piráti, ale i marvelovští superhrdinové nebo postavy ze Star Wars. Oblíbenou kategorií jsou také realistické stavebnice, ať už jde třeba o kostičkové kopie letadel, nebo slavných staveb. Můžete si pořídit LEGO pyramidu v Gíze, indický Tádž Mahal, sochu Svobody nebo panorama Paříže či Londýna… a k nim už možná brzy přibude i Tančící dům.
Právě LEGO stavebnice Tančícího domu totiž zrovna posbírala deset tisíc hlasů od fanoušků – včetně těch českých – v rámci projektu LEGO Ideas. V něm výrobce nejoblíbenějších kostek na světě dává šanci neoficiálním projektům k oficiálnímu vydání. Jen získat podporu a zájem komunity k proměně na skutečnou stavebnici nestačí, ale je to dost možná ten nejtěžší krok v procesu. Nápadů na stavebnice, které se k desetitisícové metě ani nepřiblíží, jsou na LEGO Ideas tisíce.
Dílo od amatérského stavitele vystupujícího pod přezdívkou Paranoider nyní čeká zevrubné rozebrání odbornou porotou. V té byste našli i profesionální designéry, kteří budou zkoumat, jestli je takto navržený Tančící dům pro LEGO vhodným a dostatečně kvalitním kandidátem. Tato fáze začne letos v květnu, kdy se odborníci podívají na všechny projekty z LEGO Ideas, které deset tisíc hlasů posbíraly od ledna.
„Prahu jsem navštívil už jako malý a úplně mě nadchla. Je tu Pražský hrad, Karlův most, orloj… ale co mě jako malého opravdu uchvátilo, byl tenhle podivně vypadající Tančící dům,“ popisuje Paranoider. „Od té doby jsem viděl hodně působivých staveb Franka Gehryho, ale Tančící dům vždycky patřil k těm nejimpozantnějším,“ dodává autor stavebnice, jež v přihlášené podobě čítá těsně pod tři tisíce kostek.
Pražská stavba od architektů Vlada Miluniče a Franka Gehryho patří k nejznámějším budovám hlavního města – a při pohledu na pravý břeh Vltavy k těm nejvýraznějším. Část interiéru je dílem české architektky Evy Jiřičné, do útrob budovy se budete moci podívat i ve stavebnici. Její vrchní část lze vytáhnout jako šuplík a podívat se do miniaturní kanceláře.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSkutečný dům odkazující svými křivkami a liniemi na duo slavných tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogersovou najdete v Praze za Jiráskovým mostem na Rašínově nábřeží. Pokud se jeho LEGO verzi poštěstí přesvědčit porotu, plastová mašinérie se rozjede naplno. Ale ve své poličce byste novou stavebnici mohli najít nejdřív za několik měsíců.
Během nich amatérský design musí ještě projít finálními profi úpravami, dostat marketingovou péči a další nezbytnosti k tomu, aby se dostal až na e-shop společnosti LEGO. Právě tak, jako se to v poslední době povedlo například ikonické britské červené telefonní budce, plastovému Polaroidu nebo Orient Expressu.
Kromě replik opravdových domů, ikonických výrobků či slavných dopravních prostředků vznikají také působivé stavebnice s popkulturní tematikou. Aktuální díky filmové Duně je například pouštní ornitoptéra. Nadšence do Star Wars zase potěšilo pět nových setů včetně lodě Millennium Falcon a droida R2-D2. A milovníky Marvelu zase věž Avengers.