Tesla i přes problémy s nedostatkem čipů trhla další rekord. Za druhé čtvrtletí doručila přes 200 tisíc vozů

tesla-model3-elon-musk

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elon Musk a Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Vlastně to už může znít jako ohraná deska. Nový kvartál a Tesla slaví další rekord v počtu dodávek vozů. Tentokrát je však důvod k oslavám přeci jen o něco větší. Americká automobilka pod vedením Elona Muska ve druhém čtvrtletí dodala 201 250 vozidel, a to navzdory problémům s nedostatkem komponentů. V žádném jiném čtvrtletí nedodala svých aut více.

Že Tesla musí čelit nedostatku čipů a dalšího potřebného materiálu, naznačil samotný Elon Musk začátkem června. I proto analytici nepředpokládali, že by byl Musk se svou Teslou schopen dosáhnout výsledků z prvního letošního kvartálu, kdy se firmě povedlo doručit bezmála 185 tisíc vozidel. Nutno připomenout, že první kvartály byly pro Teslu z historického hlediska vždy ty nejpomalejší.

Jaké to ale překvapení, že se nyní Tesla pochlubila rekordními čísly. Automobilce se v druhém kvartálu podařilo zákazníkům dodat přes 200 tisíc vozidel, což představuje historický milník. Zvládla to i přes zmíněné problémy, které se podepsaly například na zpoždění dodávek zhruba deseti tisíc kusů v květnu, přičemž se dotknuly i příchodu nové, extrémně rychlé verze Modelu S s přízviskem Plaid. Nedostatek čipů se podepisoval i na ceně akcií.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zajímavé je porovnání s druhým kvartálem loňského roku, kdy si Tesla – podobně jako ostatní automobilky – procházela velmi těžkým obdobím poznamenaným pandemií. Přesto se jí podařilo zůstat nad hladinou a výsledky nebyly ani zdaleka tak tragické, jak se očekávalo. Tesla si dokázala udržet svižné výrobní tempo – v meziročním srovnání totiž 200 tisíc dodaných kusů představuje více než dvojnásobek.

Tradičně nejžádanějšími modely se staly Model 3 a Model Y se 199 360 dodanými kusy. Modelů S a X bylo dodáno 1 890 kusů. Zde bude dozajista zajímavé sledovat, jak moc toto číslo ovlivní příchod modernizované verze Modelu S. Odpověď na tuto otázku však dostaneme nejdříve za tři měsíce.

Robinhood se překlopil do zisku a utržil přes 950 milionů dolarů. Teď investiční aplikaci čeká vstup na burzu

Filip HouskaFilip Houska

robinhood-t

Foto: CzechCrunch

Investiční aplikace Robinhood

0Zobrazit komentáře

Síla americké investiční aplikace Robinhood spočívá v tom, že umožňuje i méně zkušeným investorům proniknout do světa obchodování s akciemi, kryptoměnami, ETF a opcemi. A právě díky přílivu drobných investorů nyní Robinhood zaznamenal silné hospodářské výsledky, které mu nabíjí munici k ohlášenému vstupu na burzu. I tak ale musí hasit poměrně vážné problémy s regulátory.

Makléřská společnost Robinhood Markets, která za stejnojmennou investiční platformou stojí, oznámila, že loni navýšila své tržby o 245 procent na necelých 959 milionu dolarů (20,7 miliardy korun) a překlopila se do černých čísel. Její zisk se zastavil na hranici 7,5 milionu dolarů, zatímco předchozí rok společnost uzavřela se ztrátou 106,6 milionu dolarů.

Tato čísla vychází ze zvýšeného zájmu menších investorů, kteří si oblíbili nejen poměrně jednoduché rozhraní aplikace, ale také benefity jako obchody bez marže, registraci s nulovými vstupními poplatky a podobně. Robinhood uvádí, že spravuje zhruba 80 miliard dolarů a má okolo 18 milionů uživatelů, čemuž pomohlo i loňské pandemické období. Více než polovina z nich má navíc investiční účet poprvé.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Robinhood znamenají uvedené výsledky i jistou motivaci se stát veřejně obchodovatelnou firmou. Včera společnost pod vedením bulharsko-amerického podnikatele Vladimira Teneva dokonce podala oficiální přihlášku ke vstupu na burzu, kde bude chtít od investorů získat až 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Současně se její valuace zvýšila na 55 miliard dolarů.

Primární veřejná nabídka akcií (IPO), u níž se ještě neví termín ani další podrobnosti k ocenění, dostane Robinhood do ojedinělé situace – z pozice makléřského podniku totiž bude svým klientům nabízet i vlastní akcie. Jak uvádí server FXstreet.cz, na své platformě nabídne 35 procent akcií třídy A, s nimiž jsou spojena větší hlasovací práva. Je to mnohem větší podíl, než firmy při vstupu na burzu drobným investorům zpravidla nabízejí.

Velká pokuta za klamání spotřebitelů

Robinhoodu se ale nevyhnuly problémy spojené s klamáním spotřebitelů, za což mu americký úřad pro regulaci finančního sektoru (FINRA) vyměřil pokutu ve výši 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Důvodem má být „systematické selhání v dohledu, jež poškodilo tisíce klientů“. Zmiňuje se údajné vystavování uživatelů příliš riskantním obchodním nástrojům, především opcím.

trojkova

Přečtěte si takéCítila šanci, a tak sekla s kariérou a rozjela centrum s psychologyNeměla zkušenosti, ale cítila šanci. Tak sekla s kariérou a rozjela centrum s dětskými psychology

Robinhood tak bude muset zaplatit pokutu 57 milionů dolarů, přičemž 12,6 milionu dostanou poškození klienti jako náhradu škody. Nejde ovšem o jediný problém, který muselo vedení firmy v posledních měsících řešit. Kritika se na něj snesla také v důsledku pozastavení obchodování s některými akciemi v reakci na mánii, kterou vyvolali uživatelé fóra Reddit.

Právě ti se domlouvali na obchodování s vybranými akciemi, což vyústilo v to, že některé velké hedgeové fondy, jež spekulovaly na pokles cen, přicházely o peníze. Typickým příkladem je spekulativní obchodování s cennými papíry sítě kinosálů AMC či prodejce videoher GameStop.