Tip na víkendový výlet. Nedaleko Říčan se ukrývá malé Japonsko, které přímo vybízí k meditaci

Jsou tu lehátka, jezírka i kapři koi. Za japonskou zahradou není třeba jezdit do Japonska. Jedna z největších v Evropě je ve Středočeském kraji.

Eliška NováEliška Nová

Japonská zahrada Aizen

Foto: Placehunter

Japonská zahrada Aizen

0Zobrazit komentáře

Vydat se letos na zahraniční dovolenou vyžaduje notnou dávku nervů. Pokud totiž cesta zahrnuje přepravu letadlem, dovolenkáře čeká na evropských letištích především chaos. Vyhnout se mu dá opravdovým zenem. Ten můžete najít buď ve svém nitru, nebo nedaleko Prahy. U Říčan totiž funguje japonská zahrada Aizen, opravdový kus Japonska v Česku.

„Původně to byla soukromá meditační zahrada, která vznikla podle návrhu japonského architekta Takumi Mizokamiho. Po náhlé smrti tvůrce převzala zahradu jeho dcera, která ji otevřela veřejnosti pod záštitou veřejně prospěšné společnosti,“ přibližuje příběh zahrady výletová aplikace Placehunter.

Prohlídka zahrady trvá asi třicet minut. Člověk, který potřebuje relaxovat či meditovat, tu může být klidně celý den. K vidění je jezírko, kde plavou japonští kapři koi, a jsou tu i exotické rostliny i vzácné okrasné dřeviny.

Můžete si tu rozložit deku a kdo vyrazí bez ní, najde místo na lavičce či lehátku. V zahradě je ale i houpačka. Na pozemku přes ulici je možnost pokochat se výběhem koní.

Jde o jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě. Kromě klidu je možné se tu účastnit i nejrůznějších společenských a kulturních akcí, někdy se tu také cvičí jóga. Je tu čajovna i restaurace.

Japonské zahrady mají dlouhou historii a jsou ovlivněné šintoismem, buddhismem nebo taoismem. Ve své domovině jsou zahrady otázkou prestiže. Krásné mají být po celý rok, ať je jaro, léto, podzim nebo zima.

V té nedaleko Říčan je otevřeno od dubna do října od osmi do osmi. Vstup je zdarma, protože ji provozuje nezisková organizace. Na chod tohoto úchvatného místa je možné dobrovolně přispět.

Pokud by se někdo rozhodl vyrazit přeci jen na delší než jednodenní výlet, může v odpočinku pokračovat na chatě Hejlovka, která je půl hodiny jízdy odsud. Chata s netradiční červenou fasádou se nachází nedaleko Sázavy.

Japonská zahrada Aizen

Foto: Placehunter

Nic ale nebrání tomu, aby tady člověk trávil celý den

Hejlovka sice nenabízí japonskou zahradu, za svůj zelený koutek se ale rozhodně nemusí stydět. Je tu vyhřívaný bazén s vířivkou, který ukrývá pojízdná terasa. Hladovci mohou grilovat.

Červená barva neutváří jen fasádu, ale je rovněž barvou koupelny, respektive jejího obkladu. Relaxovat je možné rovněž v sauně se stropním výhledem na nebe. Chata má dvě ložnice s podlahovým topením a kuchyň. Uvnitř se schovávají také prosklená kamna. Vyrazit sem je tak možné klidně i v zimě.

Chata Hejlovka

Foto: Amazing Places

Chata Hejlovka

Diskuze (0)

Novinka

Anonym