Tom Hanks a jeho přítel robot. Apple v traileru představil postapokalyptické sci-fi, které dá vzpomenout na Trosečníka

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

hanks-1

Foto: Apple

Tom Hanks ve sci-fi filmu Finch

0Zobrazit komentáře

Apple právě vydal trailer na jeden ze svých nejzajímavějších titulů pro závěr roku, sci-fi Finch s Tomem Hanksem. Legendární herec jakoby se v něm vracel k jedné ze svých nejznámějších rolí ve filmu Trosečník, za kterou vyhrál Zlatý glóbus a dostal i nominaci na Oscara. V novince se Hanksův hrdina spolu se psem a inteligentním robotem, jehož sestrojil, vydává za nadějí napříč spustošelou krajinou po přírodní katastrofě.

Oficiální synopse Applu zmiňuje kataklysmickou solární erupci, která zdevastovala většinu planety. Jedním z mála přeživších je nemocný robotický inženýr Finch. Spolu se svým psem Goodyearem žije už deset let v podzemním bunkru, kde si vytvořil svůj vlastní malý svět. Zčásti pro zabavení se, zčásti pro to, aby se o psa po Finchově skonu měl kdo postarat, postaví androida Jeffa. Celá trojice pak musí prchat před obrovskou bouří do bezpečí v horách.

Kromě Toma Hankse se ve filmu v roli robota objeví také Caleb Landry Jones, známý třeba jako Red ze Tří billboardů kousek za Ebbingem. Možná významnější je ale jméno režiséra Miguela Sapochnika. Jeho první celovečerní snímek Repo Men příliš nenadchnul, pak ale pracoval na velkých televizních projektech jako Hra o trůny a Půjčovna masa (Altered Carbon). Natáčení pak zprostředkovala produkční společnost Amblin Stevena Spielberga a mezi producenty je i Robert Zemeckis.

Sci-fi film Finch patří k těm, které vědecko-fantastický žánr využívají jako varování před fatálním vývojem současných trendů. Ačkoliv se jako důvod apokalypsy zmiňuje solární erupce, zjevně zastupuje extrémní klimatické změny hrozící v horizontu možná méně než sta let. Titulní hrdina tak přímo v traileru vyjmenovává rapidní růst teplot, silné UV záření nebo zbytky lidské populace bojující mezi sebou o zdroje.

Také další část poselství filmu je zřejmá už z traileru. Technologie jsou sice na velmi vysoké úrovni, ve světě, který klimatické změny přetvořily na nebezpečnou pustinu, hrdinovi ale poskytují nanejvýš emocionální útěchu, stejně jako propíchnutý míč Wilson v Trosečníkovi. Jeden z posledních přeživších pak neusiluje o záchranu lidstva, ale o to, aby svému křemíkovému potomkovi předal lásku ke zbývající přírodě.

Přes poněkud depresivní souvislosti o konci civilizace nicméně Finch z traileru působí jako jako hluboce lidský příběh zaměřený na celou rodinu. Ačkoliv cíle hrdinů mohou představovat jen přežití na dalších pár měsíců, hlavní důraz se klade na jejich spolupráci a vytvoření nekonvenční mezidruhové rodiny. Nakolik úspěšně se filmu tato témata podaří propojit, uvidíme 5. listopadu, kdy Finch dorazí na streamovací službu Apple TV+.

Je třeba dodat, že rozhodnutí, jak atraktivní nový snímek s velkou hereckou hvězdou distribuovat, působí překvapivě. Například Disney se už víceméně – a s velkým úspěchem Shang-Chiho – vrátilo k exkluzivnímu uvádění v kinech a Warner Bros. stále dostává kritiku za svůj hybridní model premiér na plátnech i online zároveň. Apple mezitím nadále míří zcela opačným směrem a Finch se má divákům představit pouze na obrazovkách doma.

apple-tv-tom-hanks-finch-sci-fi-1

Foto: Apple

Tom Hanks ve sci-fi filmu Finch od Applu

Už když Tom Hanks loni poskytoval rozhovory k jeho předchozímu hitu na Apple TV+, válečnému dramatu Greyhound, zmiňoval frustraci z kompletního přeskočení kin. Také Steven Spielberg, jemuž patří produkční společnost Amblin stojící za natočením Finche, se vůči streamovacím službám v minulosti nevyjadřoval zrovna pozitivně. Amblin pak sice uzavřel smlouvu s Netflixem, očekává se však alespoň omezené uvádění v kinech.

Hanksova novinka se původně měla objevit na plátnech koncem roku 2020, kdy práva na distribuci drželo studio Universal. Pandemie ale způsobila nejdříve několik odkladů a následně nabídku Finche k odprodeji, který vyhrál Apple. Byť se od filmových projektů technologického giganta očekává pravidelné uvádění na plátnech, současná neochota k tomu není překvapením. Zmíněný Greyhound Apple TV+ podle odhadů zajistil dosud největší premiéru, počtům diváků blízkou letnímu blockbusteru.

Z obecnějšího hlediska se pak streamovací služba postupně etabluje jako jedna z nejzajímavějších. Jak jsme nedávno psali v newsletteru CC Watch, podle insiderů má v současnosti kolem 40 milionů uživatelů a čísla by mohla docela rychle růst. Už tento týden totiž proběhne premiéra očekávaného sci-fi seriálu Nadace, ve výhledu jsou zase projekty jako western Martina Scorseseho Killers of the Flower Moon s Leonardem DiCapriem a Robertem De Nirem nebo akční thriller Emancipation s Willem Smithem.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym