Tomáš Dunovský: Amazon udělal první krůčky k založení vlastní banky

0Zobrazit komentáře

Dlouho jsem nic nenapsal, že? Ono se toho upřímně zase tolik v bankovnictví a ve fintechu za poslední půlrok neudálo. Neo-banky zvyšují klientskou bázi a doplňují produkty (aby byly jako klasické banky), fintech společnosti se stále zaměřují na niche funkce, které používá jen pár tisíc lidí, protože netvoří ekosystém, a tradiční banky?

Je léto, tak hádejte… A tak si tu hlavní zprávu tohoto léta opět vzal na starost Amazon. Všichni tak nějak tušíme, že Amazon jen tak něco nezastaví. Žádná bankovní regulace nebo státní hranice.

Proč? Protože mají na své straně patenty, trpělivost, obrovskou a oddanou bázi klientů, celý kosmír dat a tolik peněz, že si mohou dovolit to několikrát pokazit, než se jim to podaří. A tak není divu, že se neustále snaží rozkračovat na další trhy a představovat nové produkty.

Nejlepší trh na testování nových funkcí? Indie.

bezos2

Tak jako je Česká republika bezvadným místem na testování nových bankovních funkcí (máme dostatečně velký trh na otestování, ale zároveň dostatečně malý, aby test tolik nebolel), tak další takovou zemí je Indie. Ale ne z důvodu velikosti trhu a konzervativnosti obyvatel, ale z pohledu technologické transformace.

Indie je totiž jedna z těch zemí, kde nebyly zavedeny pevné linky, ale bezdrátové pokrytí je skoro všude. A protože jejich 4G pokrytí údajně stojí za prd, do roku 2020 má celá země běžet na 5G. A možná právě proto WhatsApp a Google v Indii představili své vize pro digitální peněženky.

Jak obejít bankovní regulaci? Funkce cash load na Amazon Pay

Už se vám někdy před dveřmi vašeho obydlí objevil bankovní úředník, který by byl schopen a ochoten od vás převzít hotovost a vložit vám jí na účet? Pravděpodobně ne.

A právě takovou funkci Amazon představil v Indii.

Nově doručovatelé po zaplacení zboží v hotovosti mohou přebytek vložit na váš účet Amazon Pay. Mohou také převzít dodatečnou hotovost, kterou zákazníci Amazonu mohou použít pro budoucí nákupy. A to nejen na stránkách Amazonu, ale i na partnerských webech a aplikacích. Takže přes Amazon Pay v klidu zaplatíte například své účty za elektřinu, koupíte potraviny nebo předplatíte službu Amazon Prime na dalších deset let. Což je ve své podstatě funkce retailového bankovnictví 1.0.

Zákazníci v Indii na svůj účet Amazon Pay mohou měsíčně nahrát až 10 000 rupií (zhruba 3 200 korun), což dle veřejně dostupných statistik představuje zhruba trojnásobek průměrného měsíčního příjmu. A kromě této funkce Amazon umožňuje standardně vklady přes debetní a kreditní karty a prostřednictvím bankovních převodů.

Představí Amazon stejnou funkci v Americe?

Dost možná ano.

Amazon už teď nabízí něco jako deposit-service, kreditní karty a SME financování. Stačilo by tedy drobáky z dárkových karet přehodit na Amazon Pay a připravit znovupoužívatelnou debetní funkci. Z amerického Amazonu by tak byla retail banka 1.1.

Foto: Amazon

Diskuze (0)

Novinka

Anonym