Tvůrci na Twitteru dostanou zaplaceno. Fanoušci jim nově budou moci platit v bitcoinech

Jiří SvobodaJiří Svoboda

dorsey-bitcoin

Foto: Ryan Lash/TED/CC

Šéf společností Twitter a Square bitcoinu silně věří

0Zobrazit komentáře

Platit přímo oblíbeným tvůrcům je stále oblíbenější model, díky kterému se lze zcela vyhnout jakýmkoliv komerčním spolupracím. Na tento trend nyní naskakuje i Twitter, který do své aplikace přidá možnost dávat i dostávat finanční příspěvky v bitcoinu, jedné z nejznámějších kryptoměn planety.

Jak Twitter uvádí, příspěvky budou moci dostávat i dávat lidé po celém světě, zatímco doposud funkci testovala jen omezená skupina uživatelů. Zakladatel sociální sítě Jack Dorsey je známý svým pozitivním vztahem ke kryptoměnám – ostatně jeho startup do ekologičtější těžby bitcoinu v minulosti investoval pět milionů dolarů.

Podle videa od agentury Reuters bude stačit jít přímo na profil oblíbeného tvůrce a kliknout na ikonku bankovky. Následně si lze vybrat, jaké množství bitcoinu, převedené do lokální měny, chce uživatel poslat. Ti, co využívají operační systém iOS, by funkci měli mít dostupnou již nyní.

Současně jedna z nejpopulárnějších sociálních sítí světa oznámila další novinky. Přímo chce podporovat některé z tvůrců, kteří opakovaně vytváří konverzace v rámci audiomístností Spaces (v češtině označované jako Prostory), inspirované sítí Clubhouse. Twitter vyčlení speciální fond, kterým by měl tvůrce sám platit a podporovat jak po technické, tak marketingové stránce.

Novinky mají přijít také z hlediska bezpečnosti. Dorseyho společnost experimentuje s novými způsoby, jak zajistit uživatelům o něco příjemnější zážitek. Například chce varovat předtím, než lidé vstoupí do vyhrocené debaty, nebo jim umožní jednoduše odejít z již rozepsaného a rozvinutého konverzačního vlákna. Tyto funkce však zatím zůstaly bez podrobností.

Twitter už hledá cesty k podporování tvůrců nějakou dobu. Na začátku roku přišel s ideou placených přístupů k účtům, pod názvem takzvaného Super Follow. Tato funkce však patrně – alespoň zatím – zůstává v testovacím módu.