Tvůrci populárních robotických vysavačů Roomba představili autonomní sekačku na trávu

Michal PtáčekMichal Ptáček

robot-3
0Zobrazit komentáře

Když americká společnost iRobot uvedla před 17 lety na trh sérii autonomních vysavačů Roomba, postarala se ve světě o velkou senzaci. V době, kdy samořízení a umělé inteligenci zdaleka nebyla věnována taková pozornost jako dnes, se totiž firmě podařilo vytvořit něco nevídaného: vysavač, který byl díky integrované sadě senzorů schopný téměř bez zásahu člověka uklidit byt.

V průběhu let se Roomba dočkala desítek různých vylepšení a nových modelů, včetně robotických čističů bazénů nebo autonomních mopů, které samořídící vlastnosti neustále zlepšovaly. I tak však s výjimkou bazénové sady Mira bylo jejich využití omezené spíše jen na interiéry. To se mění s novým modelem Terra, který je autonomní sekačkou trávy.

Sekačka je vybavena speciální navigační technologií, která dle americké firmy zajišťuje, že se pohybuje a chová přesně tak, jako by ji ovládal člověk. Tedy trávu seká v rovných liniích tam a zpět, na rozdíl od spíše nahodile jezdící interiérové Roomby. Díky mapovací technologii navíc nový model neustále ví, v jaké části zahrady se nachází a jakou zbývající část ještě musí posekat. V případě, že sekačce dochází baterie, se pak sama dopraví do nabíjecího boxu, kde se dobije a následně opět sama pokračuje v rozdělané práci.

Plná funkcí, ale ne stoprocentně autonomní

Kdo by ovšem čekal autonomitu ve smyslu, jak ji známe například z automobilového průmyslu, bude mírně zklamán. I pokročilá technologie sekačky vyžaduje trochu pomoci. Navigační systém se totiž spoléhá na bezdrátové kolíky (beacony), kterými musíte kolem dokola ohraničit pozemek, jež má Terra posekat. Před prvním použitím pak sekačku musíte nechat tento terén projet a teprve až od této chvíle je schopna samostatně fungovat.

Potěší naopak Wi-Fi spárování s mobilní aplikací iRobot Home App. Aplikace totiž umožňuje uživateli nastavit například požadovanou výšku trávy nebo přesnou dobu sekání v průběhu dne či noci. Samozřejmostí je i voděodolnost celého zařízení pro bezproblémovou funkčnost za každého počasí a integrovaný alarm proti zlodějům.

robot-5

Navigační systém se bezpečně vyhne záhonům

Nejprve se dočká Německo a pak Amerika

První zemí, kam autonomní model sekačky Terra zamíří, bude tak trochu překvapivě Německo. Souběžně s tím bude probíhat i beta testování na domácím, americkém trhu, kde iRobot už od roku 2002 působí. Kdy autonomní sekačka zamíří i na ostatní trhy, potažmo k nám, výrobce zatím bohužel neprozradil.

Technologičtí nadšenci si ovšem nemusí příliš zoufat. Společnost iRobot totiž není jediná, kdo se na trhu robotických sekaček v posledních letech angažuje. Svou vlastní autonomní sekačku představila například švédská Husqvarna a vlastního zástupce má i německý výrobce Gardena.

robot-2

iRobot Terra

Diskuze (0)

Novinka

Anonym