Uber bude regulován jako klasická taxislužba, rozhodl Soudní dvůr EU

Filip HouskaFilip Houska

The Hamptons Lure Uber Top Drivers Amid NYC Slow Summer Weekends
0Zobrazit komentáře

Debaty o tom, zdali má být americká přepravní služba Uber po Evropě regulována, či nikoliv, se vedou již dlouho, minimálně od letošního května, kdy se k této záležitosti vyjádřil generální advokát Soudního dvora EU Maciej Szpunar, který regulaci (spolu s dalšími úředníky) prosazuje. Nyní je oficiálně rozhodnuto.

Soudní dvůr Evropské unie dnes v Lucemburku rozhodl, že Uber není IT službou, nýbrž službou přepravní, a proto musí mít neprofesionální řidiči příslušné licence jednotlivých států EU. I když tato sanfranciská alternativa k přepravě, která funguje i v Praze a Brně, u soudu argumentovala tím, že jízdy pouze zprostředkovává, stejně neuspěla, jelikož v sobě skrývá „rysy přepravní služby“.

googlemaps_2

Přečtěte si takéGoogle Maps byly vybaveny chytrou funkcí, která vám připomene, že máte vystoupit z vlaku či tramvajeGoogle Maps byly vybaveny chytrou funkcí, která vám připomene, že máte vystoupit z vlaku či tramvaje

Český ministr dopravy Dan Ťok, který spolu s například Evropskou konfederací odborových svazů toto rozhodnutí vítá a schvaluje, se vyjádřil pro server iDNES.cz následovně:

„Souhlasím s tím, že Uber je taxislužba. Říkali jsme to celou dobu, Uber je potřeba regulovat stejně jako taxíky. Ještě bych dodal, že jsme před nedávnem říkali, že chceme taxikářům umožnit, aby nejezdili jen podle taxametrů, ale aby mohli mít službu v mobilu, ve které si smluvně domluví trasu se zákazníkem. Mohli by tak jezdit stejně jako třeba Liftago nebo Uber, ale mělo by to být regulované.“

khosrowshahi

Dara Khosrowshahi, současný CEO Uberu

Podle mluvčí české a slovenské pobočky Uberu Miroslavy Jozové však toto rozhodnutí nijak neovlivní nabízené služby. Ostatně české ministerstvo dopravy chce Uberu (a dalším přepravním platformám jako Taxify nebo Liftago) vycházet vstříc, ale pouze za předpokladu, že budou zasílat finanční správě údaje o svém provozu, což je vzhledem k danému rozhodnutí Soudního dvora EU na „dobré cestě“.

Nové kontaktní centrum Uberu v Praze

Klíčové rozhodnutí pro trend sdílené ekonomiky

Uber nemusí být jedinou platformou sdílené ekonomiky, které se rozhodnutí dotkne. Byl totiž stanoven precedent, na základě kterého se mohou regulovat, respektive vyřadit mimo oblast informačně-technologických platforem, i další služby, jako například Airbnb, portál pro krátkodobý homesharing, jenž aktuálně bojuje s regulacemi v Paříži.

Foto: Uber; Flickr (Phocuswright)

Diskuze (0)

Novinka

Anonym