Uber ukončuje po rozhodnutí soudu provoz v Bratislavě

bratislava
0Zobrazit komentáře

Několik posledních měsíců je pro americkou společnost Uber jako na horské dráze, kdy problémy střídají úspěchy a naopak. Nedávno se například Uberu podařilo úspěšně dohodnout na podmínkách pro provoz v Praze a Brně, na jejichž základě Uber řidiči mohou jezdit pouze s licencemi a evidencí tržeb, nyní však společnost naopak řeší nepříjemnou situaci na sousedním Slovensku. Tam dle nařízení okresního soudu v Bratislavě nesmí provozovat přepravní služby bez patřičného oprávnění řidičů a bez správně označených automobilů.

Uber se tak, i přesto, že zatím nemá v ruce oficiální rozhodnutí, rozhodl ukončit služby v Bratislavě až do doby, než se situaci podaří vyřešit dalším odvoláním a jednáním s orgány. Původní žaloba na stranu Uberu směřovala od sdružení koncesovaných taxikářů, kteří stejně jako v Česku dlouhodobě brojili proti společnosti protestními akcemi.

Přečtěte si takéTvůrci hry Zaklínač za loňský rok vygenerovali zisk okolo 1,2 miliardy KčTvůrci hry Zaklínač za loňský rok vygenerovali zisk okolo 1,2 miliardy Kč

Řidiči, kteří by chtěli na platformě fungovat dále, by museli získat koncesi, pro kterou je potřeba vozidlo mladší 8 let, splnění dalších technických parametrů a také registrační pokladnu pro evidenci tržeb a jízd. To je samozřejmě pro většinu aktuálních řidičů problém a i v případě dalšího provozu Uberu v Bratislavě bez změny zákona by to vedlo k razantnímu poklesu jejich počtu.

uber

Fotografie z jedné z protestních akcí taxikářů proti Uberu v Praze.

V České republice je naopak nyní Uber legální pod podmínkou, že budou řidiči jezdit s patřičnou licencí a zároveň vést evidenci tržeb, tedy teoreticky podobně, jako by tomu mohlo v budoucnu být i na Slovensku. Kromě toho navíc Uber v Česku musí odvádět daně, dosud tak činil přes nizozemskou entitu.

Změny v Bratislavě se nakonec nekonají

Před dvěma týdny jsme informovali o tom, že Uber v Praze a právě v Bratislavě zavádí koncept předem stanovených cen za jízdu, takže se zákazník může dozvědět garantovanou cenu ještě předtím, než nastoupí. Tato novinka tedy bude platit aktuálně pouze pro Prahu a zákazníci v Bratislavě si budou muset počkat na další případná rozhodnutí po odvolání a vyjednávání.

uber

hlavní foto: theodevil/Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym