Umělá inteligence ve službách finančních úřadů. Ve Francii odhaluje nezdaněné bazény

Díky technologii od Googlu a Capgemini se tamním úřadům podařilo od majitelů nenahlášených bazénů vybrat téměř čtvrt miliardy korun

Francouzi ročně neodvádějí za své bazény daně v hodnotě milionů eur

0Zobrazit komentáře

Podle odhadů připadá na 67 milionů obyvatel Francie přibližně 3,2 milionu soukromých bazénů. Jedná se však o číslo platné ještě před pandemií koronaviru, během které zažívala výstavba bazénů v zemi boom. Ne každý, kdo si ho zde postaví, z něj však odvádí daně.

Na bazén u domu je přitom ve Francii pohlíženo jako na prvek, který navyšuje hodnotu nemovitosti, a proto ho musí Francouzi do 90 dní od dokončení stavby nahlásit na finančním úřadu a začít z něj odvádět daň. Jenže tak nečiní zcela všichni, a tak tamním úřadům protékají mezi prsty miliony eur.

Proto se několik departementů rozhodlo využít síly umělé inteligence a na nepoctivé majitele bazénů si došlápnout. Po celý rok testovaly schopnosti technologie vyvinuté společnostmi Google a Capgemini, která dokáže z leteckých snímků zahrad rozpoznat, zda se na nich bazén nachází či nikoliv.

Umělá inteligence využívá leteckých snímků pro detekci a odhalování nezdaněných bazénů

Tyto snímky jsou následně porovnávány s údaji v katastru nemovitostí a pokud je zjištěno, že se bazén na zahradě vyskytuje, ovšem v katastru nemovitostí zapsán není, putuje případ zaměstnanci úřadu, který celou věc dále prošetří.

Jak se totiž ukázalo, technologie prozatím není neomylná a občas za bazén označí například solární panely. Problém jí dělaly také větší psí boudy, stany, ale i nemovitosti ukryté ve stínu či pod stromy. Chybovost byla dle vyjádření úřadů přibližně 30 %.

Přesto se během testování podařilo vypátrat 20 356 nenahlášených bazénů, od jejichž majitelů úřady dodatečně vybraly téměř deset milionů eur, tedy přibližně 245 milionů korun. Bazén o rozloze 30 metrů čtverečních navyšuje daň z nemovitosti přibližně o 200 eur, tedy bezmála pět tisíc korun ročně.

Nová technologie by měla být v zemi od tohoto měsíce nasazena celoplošně. Finanční úřady odhadují, že by v příštím roce mohla částka vybrané daně za bazény díky softwaru vyrůst až o 40 milionů eur, tedy téměř celou jednu miliardu korun.

Navíc se počítá s tím, že časem by měla umělá inteligence umět rozpoznávat nejen bazény, ale i další objekty. Včetně nejrůznějších přístaveb, teras či altánů. Díky tomu tak budou mít úřady větší přehled například o černých přístavbách či dalších objektech podléhajících zdanění.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym