Únik výplat tvůrců na Twitchi, futuristická farma 3D tiskáren od Průši a české avatary podporuje i Twitter. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

agraelus-prusa

Foto: Agraelus / Prusa Research

Únik výplat tvůrců na Twitchi a futuristická farma 3D tiskáren od Průši

0Zobrazit komentáře

Je tady nedělní podvečer, tedy ideální čas na tradiční týdenní rekapitulaci. Na úvod začínáme velkou zprávou týkající se hackerského útoku na streamovací službu Twitch, kdy byly zveřejněny výdělky tvůrců včetně těch, které má Čech Agraelus. Dále se přesuneme do nejživějšího místa Perského zálivu.

V Dubaji totiž v rámci obří události Expo 2020 představila česká společnost Prusa Research velkou futuristickou farmu 3D tiskáren, která funguje samostatně. Rezonovala i nová, několikamilionová investice do původem tuzemského startupu Facemoji, na které se podílel mimo jiné Twitter.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Minimální daň pro nadnárodní firmy: Po letech vyjednávání je rozhodnuto. Světové státy se dohodly, že minimální daň pro nadnárodní firmy bude 15 procent. Pocítí to i velké technologické společnosti.

? Eurowag vstoupil na burzu: Na londýnskou burzu přijel se svou společností Eurowag Martin Vohánka. Přestože si připsal největší letošní úpis akcií české firmy a nabral miliardy korun, neobešel se start bez komplikací.

? Aktin uvádí vlastní oblečení: Brněnský e-shop Aktin a jeho šéf Michal Hubík po jedenácti letech v segmentu fitness a zdravé výživy rozšiřují nabídku. K potravinám a doplňkům nejen pro sportovce se přidává kolekce vlastního oblečení pro aktivní život.

? Crowdberry nabírá miliony: Investiční crowdfunding je stále populárnější způsob zhodnocování peněz, ale i jako alternativní zdroj financí pro firmy. Na vlně zájmu se veze také slovenské Crowdberry, které nyní získává 40 milionů korun.

? Krevety bez krevet: Jíst méně masa – nebo ho nejíst vůbec – a hledat různé alternativy. To je ve světě stravování obrovský trend a Nestlé tak už delší dobu boduje třeba se svými rostlinnými burgery, ke kterým nově přidá i veganská vejce a krevety.

? Udržitelná móda na severský způsob: Vy odevzdáte, my rozdrtíme a vyrobíme nové. Finská společnost Infinited Fiber chce změnit módní zvyklosti a na svou technologii pro výrobu oblečení z obnošených kusů získává desítky milionů od H&M, Adidasu i Zalanda.

⚫ Černý týden Marka Zuckerberga: Šéf Facebooku Mark Zuckerberg zažívá černý týden. Největší sociální síť světa nejenže řešila velký výpadek, ale navíc čelí vážným obviněním z toho, že dává přednost zisku před ochranou mladistvých.

? Pomoc neslyšícím: I zdánlivě jednoduché úkoly se pro neslyšící a nedoslýchavé lidí výrazně ztěžují kvůli nutnosti fyzické přítomnosti tlumočníka. V tom jim pomáhá aplikace Deafcom, která chce po získané investici prorazit i v dalších zemích.

?‍? Kapitán Kirk poletí do vesmíru: Proslavil se jako velitel hvězdné lodi USS Enterprise, nyní představitel legendárního Kapitána Kirka ze Star Treku poletí do vesmíru doopravdy. Vynese ho tam raketa od společnosti Blue Origin.

♻️ Rakousko chce zavést uhlíkovou daň: Další krok pro zelenější zemi. Rakousko plánuje uvést v platnost uhlíkovou daň, ze které bude zisky přerozdělovat mezi obyvatele, aby je motivovalo k udržitelnějšímu chování.

***

Kolik se vydělává na Twitchi? Hacker zveřejnil výplaty všech tvůrců, český streamer Agraelus je v první dvoustovce

agra

Reprofoto: Agraelus/Twitch

Vojtěch Fišar alias Agraelus

Když vás při hraní her online sledují tisíce lidí, může z toho být slušný byznys. Hacker teď vyzradil, na kolik si přijdou tvůrci na Twitchi, a mezi těmi nejlépe vydělávajícími se objevil i český streamer Agraelus.

***

Miliony dolarů pro animované digitální avatary. Do původem českého startupu Facemoji posílá peníze i Twitter

facemojix1

Foto: Facemoji

Avataři česko-amerického startupu Facemoji

Původně chtěl Robin Raszka jen skrýt svůj obličej během streamování her, teď jsou ale jeho digitální avataři Facemoji natolik velcí, že zaujali i Twitter, která se podílí na několikamilionové investici.

***

Josef Průša odhaluje budoucnost výroby. V Dubaji ukázal futuristickou farmu s 3D tiskárnami, která funguje sama

prusa-1

Foto: Prusa Research

Automatizovaná farma 3D tiskáren od Prusa Research

Vypadá jako tajemná laboratoř ze sci-fi filmu, ve skutečnosti je to ale dílo firmy Prusa Research, která dorazila na světovou dubajskou výstavu Expo 2020, aby na ní představila svou automatizovanou farmu 3D tiskáren.

***

Partner newsletteru:
Pro Generali Českou pojišťovnu představuje udržitelnost zásadní a silné téma. Proto spolu s odborníky z praxe připravila tematické workshopy. Všem firmám bez rozdílu mohou velmi dobře pomoci s nastartováním zájmu o udržitelné podnikání nebo s jeho rozvojem. Více informací zde.

gcp-2

Foto: GČP

Generali Česká pojišťovna zve na tematické workshopy

***

Hledáme největší inovátory, kteří mění a inspirují nejen Česko. Startuje druhý ročník Innovators 20

in2021-t

Foto: CzechCrunch

Startuje druhý ročník Innovators 20

Nový ročník Innovators 20 je tady! Hledáme největší české inovátory, kteří svými nápady mění status quo, posouvají celou společnost kupředu a jsou inspirací pro nás všechny. Zapojte se do hledání a nominujte svého favorita.

***

Facebook ani Instagram hodiny nefungovaly a ostatní sítě slavily. Twitter vítal všechny, Telegram odolával náporu

facebook-1

Foto: Facebook / Petr Burian

Služby Facebooku mají masivní výpadek

Facebook ani Instagram nefunguje a ostatní slaví. Twitter vítá všechny u sebe, Telegram odolává zvýšenému náporu uživatelů a McDonald’s pod oficiálním tweetem nabízí občerstvení.

***

Nejbohatším Čechem je žena. Mezi miliardáři jsou i startupisté Tomáš Čupr, Jan Bednář či Hubert Palán

miliardari

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Mezi nejbohatšími Čechy jsou i Tomáš Čupr, Jan Bednář a Hubert Palán

Žebříčku nejbohatších Čechů poprvé vládne žena. Zároveň ještě nikdy mezi miliardáře neproniklo v jednom roce tolik nových jmen tak vysoko a nechybí mezi nimi ani startupisté v čele s Tomášem Čuprem a Janem Bednářem.

***

Z Hry na oliheň je celosvětový hit. Krvavý korejský seriál má nakročeno na vrchol sledovanosti Netflixu

squid-game

Foto: Youngkyu Park/Netflix

Aktuálně na Netflixu vládne korejská Hra na oliheň

Hra na oliheň má namířeno na vrchol popularity Netflixu. Brutální sociální kritika jihokorejských poměrů nabízí divákům podívanou, od které nemohou odtrhnout oči.

***

Porsche chce pokračovat v rozepsané elektrické kapitole. Jeho příští elektromobil nechytí ani Semir Gerkhan z Kobry 11

drive-44-min

Foto: Porsche/CzechCrunch

Je tady čtvrtý díl nového newsletteru CC Drive

Po německých dálnicích se už sice nebudou prohánět borci z Kobry 11, ale zato na ně zamíří další elektrický dravec od Porsche. Po famózním Taycanu totiž automobilka představila nový model, který neuhlídá ani Semir Gerkhan.

***

Módní dobrodružství Natlandu končí. Zachráněný Zoot a další tři české e-shopy prodává dál

zoot-vydejna

Foto: Zoot

Výdejna radosti Zootu

Tomáš Raška nejprve pomohl zachránit Zoot, pak k němu přikoupil další e-shopy a vypadalo to na velké módní dobrodružství, teď ale jeho Natland celou skupinu prodává. Zoot a spol. budou mít podle všeho nové majitele.

***

Češi vyvíjí unikátní teleport, který vás ve virtuální realitě přenese třeba přes celý svět. Zájem o něj má i NASA

pocket-virtuality

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Hovora (zakladatel a CEO) a Lucie Brešová ze startupu Pocket Virtuality

Ve sci-fi se o teleportech mluví už dlouho. O rozložení osob na atomy, jejich přenesení a opětovném složení můžeme zatím snít. Jan Hovora a startup Pocket Virtuality však vyvíjí řešení, které nás teleportu přibližuje. A zájem má i NASA.

***

CzechSetGo
Ve dnech 13. a 14. října 2021 se uskuteční další akce CzechSetGo, kterou mediálně podporuje CzechCrunch. Lékař Tomáš Šebek, šéf online lékáren Pilulka Petr Kasa nebo Petr Smejkal z IKEMu budou řešit, jak pomocí telemedicíny, inovací a digitalizace posunout české zdravotnictví k udržitelné péči pro další desetiletí. Akce je zdarma, více na CzechSetGo.

czechcrunch-csg-vol3-1920×1080

***

Husité vyplenili Hithit. Česká hra 1428: Shadows over Silesia vybrala přes půl milionu a láká na letošní demo

shadows_over_silesia_8

Foto: KUBI Games

1428: Shadows over Silesia vás zavede do středověkého Slezska

Husité na Hithitu hlásí úspěch. Česká hra 1428: Shadows over Silesia fanoušky láká nejen na mix středověku, Falloutu a Broken Swordu, ale třeba i odměnou v podobě blížícího se dema.

***

James Bond zajistil českým kinům nejvyšší příjmy za dva roky. V zámoří táhlo pokračování Venoma

no-time-to-die-james-bond-daniel-craig

Foto: Universal

Daniel Craig Jamese Bonda ztvárnil v pěti filmech

Návštěvnost kin je definitivně zpět. Poslední představení Daniela Craiga v roli Jamese Bonda zajistilo českým kinosálům největší příjmy za dva roky, v Americe pak táhlo pokračování marvelovského Venoma.

***

Prequel Hry o trůny je tady. Upoutávka Rodu draka naznačuje cestu k občanské válce ve Westerosu

ccwatch-1

Foto: HBO

Prequel fenoménu Hra o trůny se ukazuje v novém traileru

Na HBO se příští rok chystá prequel megahitu Hra o trůny, který bude pojednávat o době, kdy Westerosu vládl dračí rod Targaryenů. A první detaily seriálu naznačují cestu až k velké občanské válce.

***

Co hodina, to desítky miliard korun. Výpadek služeb od Facebooku výrazně srazil jmění Marka Zuckerberga

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

Včerejší výpadek služeb od Facebooku se znatelně podepsal i na jmění Marka Zuckerberga. Během několikahodinového blackoutu ztratil miliardy dolarů a propadl se také v žebříčku nejbohatších lidí světa.

***

Xbox slaví 20 let od uvedení na trh. A šampaňské bouchá i Adidas, který uvádí nové tenisky v jeho barvách

ccstreets-4x

Foto: Adidas / CzechCrunch

Adidas uvádí tenisky v barvách Xboxu

Xbox nás už dvacet let uvrtává do gaučů a láká na nové herní zážitky. A proto je nyní ideální čas na oslavy, k nimž se připojuje i Adidas, který k jubilejnímu výročí vydává tematické tenisky.

***

Socialistická sámoška se stala chloubou města a v Polsku připomínají vyhlazenou vesnici muzeem v rozkladu

arch-6-min

Foto: Stoinspires/M. Czechowicz

Je tu další vydání speciálu CC Arch

Socialistická architektura dusí nejednu náves a náměstí. V Lednici se svého strašáka z dob minulých zbavili elegantní rekonstrukcí, která normalizační vzhled přeměnila k nepoznání.

***

Česká Supernova s novým produktem mění práci designérů i vývojářů. Chystá se na velkou investici a dobýt USA

jiri-trecak1

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jiří Třečák, spoluzakladatel startupu Supernova

Český startup Supernova během let získal desítky milionů korun, které dával hlavně do vývoje produktu pro správu designových systémů. Teď uvádí novou verzi, se kterou chce oslovit velké investory a dobýt největší trh svého oboru.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym