V Česku postrádal designový nábytek, tak na něm postavil svůj byznys. Do Karlína přinesl španělský styl

Petr Mudra nabízí na svém e-shopu Designový nábytek a nově také v prodejně v pražském Karlíně stylové, a přitom stále finančně dostupné výrobky.

designovy-nabytek4

Foto: Designový nábytek

Petr Mudra, zakladatel společnosti Designový nábytek

Stejně jako dnes zákazníkům nedělá žádný problém nakupovat online obuv či oblečení, už dávno se nezdráhají kupovat na internetu i nábytek. To dokládá mimo jiné úspěch e-shopu Designovynabytek.cz, který za necelých deset let své existence vyrostl na stamilionové obraty. Jeho zakladatel Petr Mudra jej celou dobu staví na stejné filosofii: dát zákazníkovi co nejvyšší kvalitu týkající se nejen zpracování, ale i designu a stylu. Letos se společnost rozhodla otevřít svou vůbec první kamennou prodejnu. Lze ji navštívit v pražském Karlíně, kde otevírá dveře do světa španělského designu plného jemných tónů a přírodních materiálů. Nenese jméno e-shopu, ale název španělské značky Kave Home.

Psal se rok 2015 a na české e-commerce scéně začala vznikat řada online obchodů s nábytkem. Jeden takový si založil i Petr Mudra. Mezi stávajícími e-shopy totiž nebyl žádný, který by nabízel sortiment odpovídající jeho požadavkům, tedy nábytek s kvalitním designem. „Přišlo mi, že v českých obchodech si zákazník, který hledá vyšší kvalitu a něco stylovějšího, prostě nemá šanci vybrat. Chtěl jsem přinést možnost výběru, aktuální trendy a něco, co i mně osobně strašně chybělo,“ vysvětluje.

Rozjel proto e-shop jednoduše pojmenovaný Designovynabytek.cz, který se zaměřil na designové a zároveň dostupné kousky. „Při výběru produktů nehledíme jen jedním směrem ani se nesoustředíme na jediný styl, který je právě v kurzu. Naším cílem je vytvořit komplexní a dynamické portfolio výběrových produktů a designových značek napříč styly i trendy,“ vysvětluje majitel e-shopu. „Nebojíme se do nabídky přidat ani extravagantnější kousky, které třeba nepředstavují mainstream, ale svého právoplatného zákazníka nadšeného do designu mají.“

Na tomto přístupu staví od samotných začátků, které byly občas trochu divoké. Coby milovník designu z Nizozemska a Dánska Mudra nejdříve zamířil za tamními dodavateli. A jak sám říká, pro malý e-shop z Plzně s pár lidmi v kanceláři se jednalo o výzvu. „Chtělo to trochu odvahy a nenechat se odbýt. Po odmítnutí jedním dodavatelem, o kterého jsme tehdy hodně stáli, jsme v podstatě z hodiny na hodinu nasedli do auta a jeli do Holandska zkusit projednat spolupráci osobně,“ vzpomíná. Tehdy v Nizozemsku se podařilo udělat dojem a spolupráce se značkou funguje dodnes.

Význam domova

Jako pro řadu jiných e-shopů bylo i pro Designový nábytek zlomové období pandemie covidu, a to v pozitivním smyslu. Lidé si podle Mudry během karantény začali uvědomovat význam domova a jeho prostředí. „Díky covidu jsme se definitivně zbavili nálepky začínajícího e-shopu nejen pro běžného zákazníka, ale také v B2B sektoru,“ říká. „Významnou část našich zákazníků tvoří profesionálové z oboru – hlavně bytoví architekti a designéři – a pak také firmy i developerské společnosti, které chtějí ve veřejných a komerčních prostorech něco víc, než je běžný standard a průměr.“

Díky růstu poptávky během pandemie se firmě otevřely dveře k větším zakázkám, na e-shopu se objevila řada nových značek a nastal ten správný čas pro další rozvoj. Mimo rozšíření nabídky služeb a funkcí internetového obchodu se začala formovat i myšlenka na první vlastní kamennou prodejnu.

„Ač si to jako majitelé e-shopů možná nechceme přiznat, kamenná prodejna či showroom je něco, co v zákaznících znatelně posiluje důvěru. Další rozvoj a posun na vyšší level je bez retailu v jisté fázi možný jen velmi těžko. Kamennou prodejnu tedy vnímám jako přirozený vývojový stupeň online podnikání,“ vysvětluje obchodník s designovým nábytkem s tím, že český zákazník možnost prohlédnout si zboží v prodejně oceňuje.

designovy-nabytek1

Foto: Designový nábytek

Nábytek pracuje s jemnou barevnou škálou a přírodními materiály

Pro řadu z nich je podle zakladatele e-shopu nákup nábytku investicí na roky dopředu a část z nich jej vnímá coby prostředek sebeprezentace. Jak ovšem jedním dechem dodává, je tu i skupina, která prostě chce bydlet hezky, ale kvalitu na prvním místě střídá funkčnost a také cenová dostupnost.

V nově otevřené prodejně by si na své měly přijít obě skupiny. „Do našeho portfolia se snažíme vybírat kvalitní designové produkty za dostupné ceny, takže pro našeho zákazníka kvalita i design jistě prioritní jsou,“ říká Petr Mudra.

Zároveň vysvětluje, proč se rozhodl otevřít prodejnu na rušné ulici, a nikoliv ve velkém obchodním domě. „Chtěli jsme v Čechách podpořit trochu to, co je vidět v zahraničí – návrat kamenných prodejen a obchodů z odlehlých nákupních zón do center a ulic měst. Ač samozřejmě velká nákupní centra mají své výhody, odlákala lidi z městských ulic, které dlouho zely prázdnotou,“ vysvětluje rozhodnutí, proč v dubnu otevřel pobočku na Rohanském nábřeží v Karlíně.

800 metrů čtverečních španělského designu

Kdo by hledal nad dveřmi prodejny stylizovanou korunku loga Designového nábytku, nepochodil by. Místo ní tu svítí jméno značky Kave Home, díky které se na velkorysé ploše 800 metrů čtverečních rozprostírá ukázka umu španělských designérů. Mudra u značky, která podle něj patří na e-shopu k nejoblíbenějším, vyzdvihuje jednoduchost designů a klidnou, harmonickou estetiku. „Pro Kave Home je také typická jemná barevná škála a přírodní materiály. Je to takový ‚divoký‘ a velmi útulný minimalismus, který, zdá se, českého zákazníka oslovuje,“ dodává.

Lidé si mohou v prodejně prohlédnout a vyzkoušet nejoblíbenější produkty z e-shopu a také novinky z kolekcí pro domov a zahradu. Sortiment se často mění, aby zákazník při každé návštěvě objevil něco nového. K dispozici jsou zde také interiéroví stylisté a vzorníky materiálů a látek čalounění pro pohovky, křesla či jídelní židle, do kterých tu nahlížejí i profesionálové z řad architektů, designérů, developerů a firem. „Rádi bychom, aby se prostor stal místem pro setkávání s našimi klienty a partnery nad jejich projekty. Jsme schopni vyvzorkovat a prezentovat produkty nabízené na Designovynabytek.cz,“ dodává Mudra.

V nabídce firmy jsou i značky specializující se ryze na kancelářský nábytek nebo takový, který je vhodný pro komerční prostory typu kavárny, restaurace a hotely. Díky úzké spolupráci s firmou ARBYD je společnost také schopna zajistit atypický nábytek pro menší i větší projekty, a to včetně vlastní montáže a dopravy.

Samotná prodejna v neposlední řadě funguje také jako výdejna e-shopu, který pro Designový nábytek stále zůstává hlavním prodejním kanálem. Společnost, která v loňském roce dosáhla obratu 200 milionů korun, chce tuto částku letos navýšit na 260 milionů, což se dle aktuálních čísel nejspíše podaří splnit. Skrz e-shop ročně prodá vyšší tisíce kusů nábytku. Největší zájem je o větší zboží, jako jsou sedací soupravy.

E-shop aktuálně funguje v České republice a Maďarsku a jeho tým je schopný dopravit zboží i na Slovensko. Sem chce značka v příštím roce expandovat naplno, stejně jako na další evropské trhy. Potenciál vidí na východě, nicméně podle šéfa společnosti bude vše záležet na vývoji geopolitické situace v regionu a přístupu Evropské unie.

Jak ale sám dodává, pro e-shop teprve vše začíná. „Firma roste a daří se jí. V minulém roce jsme se stali součástí rodinného holdingu Living M-group, SE. Díky tomu jsme se stali kapitálově silnější a stabilnější, což nám otevřelo dveře k dalšímu nezbytnému rozvoji, ale také k mnohem větším a náročnějším projektům a zakázkám,“ uzavírá zakladatel Designového nábytku.

CC Native

Partnerem článku je Designový nábytek

Názory, co působily akorát trable. Ivo Lukačovič končí na Patreonu, kde měl zažehnout chaos v Seznamu

Nakonec pouze pět měsíců vydržel jeden z nejvlivnějších lidí českého internetu na platformě Patreon. Sdílení jeho myšlenek se mu nevyplatilo.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lukacovic-patreon-2

Foto: Windy.com / CzechCrunch

Zakladatel Seznamu končí na Patreonu

0Zobrazit komentáře

„Zavřete oči, odcházím.“ Takový příspěvek publikoval ve čtvrtek ráno na svém Patreonu Ivo Lukačovič. Oznámil v něm, že s placeným kanálem, kde ho odebíralo dva a půl tisíce fanoušků, končí. Zakladatel Seznamu totiž podle svých slov zažil pět měsíců, které mu ve finále přinesly akorát problémy. Například příspěvek o tom, že zvažuje IPO, měl vést až k tomu, že se strhla miliardářská bitva o ovládnutí jeho zpravodajského portálu Seznam Zprávy. Lukačovič prý chce být ještě méně vidět. Rozhovory médiím neposkytuje již dlouhé roky, k dispozici nejsou ani jeho nejnovější fotografie.

„Ačkoliv jsem vytvořil zdaleka nejpopulárnější placený one man show blogísek v ČR, je čas odejít. (…) Způsobuje mi to jenom problémy (viz článek o Seznam IPO, díky kterému se začalo spekulovat, že nemám peníze, a který nakonec rozjel ten děsný shitstorm),“ píše Lukačovič ve svém nejnovějším příspěvku.

Na platformě Patreon, která umožňuje fanouškům finančně přímo podporovat své oblíbené tvůrce, začal psát zakladatel české internetové jedničky téměř přesně před pěti měsíci. Tehdy navázal na své pravidelné příspěvky na síti X (dříve Twitter) s tím, že hledal prostor, který by mu proti otevřeným sociálním sítím dal lepší možnost vést kultivovanou diskuzi s relevantním publikem.

Za pár měsíců se mu podařilo získat zájem více než čtyř tisíc lidí s tím, že aktuálně má jeho účet na Patreonu předplaceno zhruba 2,5 tisíce uživatelů, kteří mu přispívají téměř 3 400 dolarů měsíčně, což je v přepočtu přes 81 tisíc korun. Mezi nejcitovanější příspěvky se skutečně zařadilo srpnové zamyšlení o tom, zda by nedávalo smysl, aby Lukačovič vzal svůj Seznam na burzu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tehdy psal o tom, že těžší rozhodnutí není – a to pravděpodobně nečekal, co tím způsobí. Nakonec vše došlo až do bodu, kdy padesátiletý podnikatel zažil „jeden z nejtěžších dnů mého profesního života“. V polovině srpna totiž do Seznamu zavítal antimonopolní úřad a jak se později ukázalo, na pozadí se rozehrála velká hra o celé Seznam Zprávy.

Jak později zrekonstruovali kolegové z Page Not Found či Respektu, o Lukačovičovo zpravodajské médium se rozehrála špinavá hra, v níž figurovali zbrojař, falešné zprávy BIS a krtek ve vedení redakce. Zbrojařem, který měl mít o Seznam Zprávy zájem, byl majitel zbrojovky CSG Michal Strnad, krtkem zase dnes již bývalý šéfredaktor Jakub Unger.

Celý příběh vzbuzující řadu otázek se měl údajně rozehrát mimo jiné proto, že někteří lidé měli kvůli zmínce o IPO pojmout podezření, že Lukačovičovi dochází peníze. To je sice vzhledem k výkonnosti Seznamu, který ročně generuje v zisku přes miliardu korun, krajně nepravděpodobné, ale Lukačovič se chce čemukoliv podobnému vyvarovat.

Navíc prý už má na psaní stále méně času, protože ho chytla kreativní nálada, a tak se teď podle svých slov věnuje mnoha novým nápadům jak v Seznamu, tak i v aplikaci Windy, kterou pro předpověď počasí využívají uživatelé po celém světě. Na síti X zatím Lukačovič pod přezdívkou @ilblog dál publikuje, ale obecně se chce ještě více stáhnout.

„Do budoucna bude pro mne bezpečnější být méně otevřený o svých myšlenkách a záměrech. Prostě mít JEŠTĚ VÍC LOW PROFILE (sic). Ještě méně být vidět a ještě méně kdekoliv vystupovat. Je to tak lepší nejenom pro mne, ale i pro pluralitu a nezávislost médií, která jsem založil a vybudoval,“ uvedl. Zároveň však dodal, že nevylučuje založení ještě jiného komunikačního kanálu, který by ovšem byl už pouze na pozvánky a maximálně pro stovky, ne tisíce lidí.