V pražských Jinonicích se letos otevřou moderní kanceláře. Nová Waltrovka od Penty má první nájemce

Penta Real Estate staví v Praze 5 multifunkční projekt, v němž budou kanceláře, hotel i byty. Důraz klade na využití technologií a udržitelnost.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

novawaltrovka

Foto: Penta Real Estate

Kanceláře v Nové Waltrovce se otevřou letos

Pražské čtvrti Jinonice a Radlice se v posledních letech významně rozrůstají. Jejich dominantou bývala i slévárna, jejíž výrobky jsou v některých částech Prahy k vidění dodnes. Když se například projdete ulicí Na Příkopě, přejdete několik kanálových mříží a poklopů, které vznikaly přímo v Radlické slévárně. Ta už sice dávno zavřela, ale v rámci revitalizace celého areálu teď zachovalý průmyslový objekt vrací zpět k životu společnost Penta Real Estate. V Praze 5 staví projekt Nová Waltrovka, jímž navazuje na rezidenční a kancelářskou výstavbu předchozího projektu Waltrovka, který v Jinonicích již stojí.

Nová Waltrovka vyroste postupně v několika etapách. Jako první budou dokončeny dvě moderní kancelářské budovy Legatica a Metalica, jejichž otevření proběhne už letos v září. Následovat bude dokončení hotelu Zleep, který patří nadnárodnímu hotelovému řetězci Deutsche Hospitality, a také první fáze rezidenční výstavby, jež nabídne 78 bytových jednotek ve vysokém standardu provedení Premium. Druhá etapa výstavby plynule naváže příští rok a třetí by měla začít na přelomu let 2025 a 2026. Dokončení celého areálu je plánováno na rok 2027.

Pro budovu Legatica, která nabízí přes deset tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních prostor, již Penta Real Estate získala významného nájemce, který ji kompletně obsadí. Prozradit jeho jméno zatím nechce, ale podle jejích zástupců úspěšně pokračuje také pronájem větší z obou budov, která se jmenuje Metalica a nabízí přes 18 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních ploch. Penta má pronajatou téměř polovinu celkové kapacity kanceláří.

„Použití nejmodernějších technologií při výstavbě budovy dává našim nájemcům možnost snížit energetickou náročnost jejich každodenního provozu a zároveň nabídnout svým zaměstnancům kvalitní pracovní prostředí v moderním komplexu,“ říká Štěpán Pergler, projektový manažer, který má celý projekt Nové Waltrovky na starosti.

nova-vizualizace

Foto: Penta Real Estate

Vizualizace projektu Nová Waltrovka

Stěžejním bodem byla pro Pentu při výstavbě energetická efektivita. U kancelářských budov proto například využívá speciální typy skel, které zabraňují přehřívání interiéru v letních měsících. V kombinaci s kvalitní izolací to má vést k výrazným úsporám energií. Pro lokální výrobu elektřiny zase slouží solární panely, které jsou rozložené po celé střešní ploše. A jelikož bude v areálu také velké množství zeleně, je kladen důraz na retenci dešťové vody, která bude použita pro závlahu.

Důležitou součástí celého komplexu bude mobilní aplikace, přes kterou bude možné projít do budovy přes turnikety nebo najít volné místo na parkovišti. V aplikaci bude také menu restaurací v blízkosti či slevy na služby v areálu a jednoduše si přes ni zamluvíte i komunitní terasu. „To vše bude reflektovat snahu snížit provozní náklady. Třeba v úspoře lidské síly, která se tradičně využívá pro chod recepcí ve starších budovách,“ doplňuje Filip Cidlinský z oddělení pronájmů v Penta Real Estate.

Srdcem celého projektu Nová Waltrovka bude již zmiňovaná budova historické slévárny. Ta přispěla i k pojmenování obou kancelářských budov. Metalica odkazuje na zušlechťování vlastností kovů. Legování se nazývá proces, kdy přidáváním dalších prvků vzniká ryzejší odlitek, proto se druhá z budov jmenuje Legatica.

waltr2

Foto: Penta Real Estate

Průčelí nové zástavby projektu Nová Waltrovka

„Naší představou je, že ve slévárně bude restaurace nebo minipivovar. Po rekonstrukci bude mít slévárna dvě patra pro provoz a zároveň značné množství venkovního posezení,“ popisuje Pavel Streblov, ředitel komerční výstavby z Penta Real Estate. Stejně jako u původní Waltrovky počítá developer i u Nové Waltrovky s dalším využitím mimo pracovní dobu, aby přímo pod svahem Malvazinek vyrostla plnohodnotná městská čtvrť.

„Při rekonstrukci se snažíme zachovat maximální možné množství původních prvků. Naším návrhem tak chceme odkrýt skrytou krásu tohoto průmyslového objektu,“ vysvětluje Pavel Streblov. Slévárna tedy bude mít zachovalý historický ráz, zůstane i původní krov a také slévárenský komín. Doplněná bude o nižší přístavbu. Tady by mělo být zázemí pro provoz restaurace, která v historické slévárně vznikne.

V areálu bude i nové centrální náměstí, dětská hřiště, široký bulvár lemovaný stromy a dostatečné množství zeleně a míst pro odpočinek. Do veřejných prostor budou zakomponovány vodní prvky i umělecké dílo, které zatím developer nechce specifikovat. Do budoucna se počítá také s výstavbou školy. Lokalita Nové Waltrovky by zároveň měla být udržitelná. Provoz by měl například využívat energii z odpadního tepla a počítá se rovněž se zmíněným zadržováním vody. K dispozici budou také nabíjecí stanice pro elektromobily.

novawaltrovka01

Foto: Penta Real Estate

Vizualizace náměstí v areálu Nové Waltrovky

CC Premium

Partnerem článku je Penta Real Estate