Vávra testuje elektrický Volkswagen, děsivě satirické K zemi hleď! a miliardový byznys s vinyly. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

newsletter-photo-3

Foto: CzechCrunch / Netflix

Radovan Vávra testuje elektrický Volkswagen a hodnocení K zemi hleď!

0Zobrazit komentáře

Je tady nedělní podvečer, tedy čas na tradiční rekapitulaci článků, které jsme v uplynulém týdnu publikovali. Na úvod začneme dalším motoristickým testem finančníka Radovana Vávry, jenž se s námi projel v elektrickém Volkswagenu ID.4 GTX. Jak na něj, mimo jiné milovníka Tesly, vlajková elektroloď německé automobilky působila?

Dále se přesuneme k televizi, respektive k aktuálnímu hitu streamovací služby Netflix K zemi hleď!, který je pro nás dokonalou satirou a zrcadlem dnešní společnosti. Poté se podíváme do Berouna, konkrétně do nitra společnosti GZ Media, jež je největším výrobcem gramofonových desek na světě.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

? TikTok rapidně roste i v Česku: TikTok zažívá neuvěřitelný růst, který nyní korunoval trofejí za nejnavštěvovanější web roku 2021, čímž přeskočil Google. Daří se mu také v Česku. A jeho další meta? Překonat sociální sítě Marka Zuckerberga.

? Investice a dealy v jedné větě: Jak vypadal rok 2021 z pohledu investic do českých startupů a dealů tuzemských fondů a investorů? Každý z nich jsme popsali v jedné větě, celý seznam jich má přes 220. Podívejte se.

? Nový Matrix vydělává pomalu: Premiéru Matrix Resurrections provázela velká očekávání, do příjmů se ale nepromítla. Třetí pokračování kultovního sci-fi snímku vydělává jen pomalu a divákům chybí atrakce původního filmu.

?? Sebastian Kurz jde k Thielovi: Je to přestup roku. Bývalý rakouský kancléř musel skončit kvůli korupčním podezřením, teď si ho ale najal miliardář Peter Thiel. Pro spoluzakladatele PayPalu bude Sebastian Kurz pracovat jako hlavní stratég a lobbista.

?? Rekord pro evropské startupy: Evropské startupy loni nabraly rekordní sumu – včetně těch českých, které získaly 17 miliard korun. V celkovém objemu investic sice starý kontinent zaostává za Asií a USA, ale tempo, jakým přibývají, je nejrychlejší na světě.

?️ San Siro končí: Od dvacátých let minulého století si budoval pověst jednoho z nejprestižnějších stadionů Evropy. Nyní legendární San Siro v italském Miláně nahradí nový fotbalový stánek od uznávaných architektů.

***

Finančník Radovan Vávra testuje. Zarytý fanoušek Tesly si vzal do parády vlajkovou elektroloď Volkswagenu

otv

Foto: Luboš Kreč

Radovan Vávra a Volkswagen ID.4 GTX

Známý finančník Radovan Vávra jezdí Teslou. Jak se mu ale líbí vlajková elektroloď Volkswagenu ID.4 GTX? A proč si myslí, že je to vůz vhodný pro lidi, co elektrické auto tak úplně nechtějí?

***

Tak satirický a trefný, že jsme ho ještě nevstřebali. Čím nás zaujal nový hit Netflixu K zemi hleď!

k-zemi-hled-x

Foto: Niko Tavernise/Netflix

Jennifer Lawrence a Leonardo DiCaprio ve filmu K zemi hleď!

Nový hit Netflixu K zemi hleď! satiricky odráží dnešní společnost a je natolik trefný, že se nám jen stěží vstřebává. Jak na nás jeden z nejočekávanějších filmů roku působí?

***

Z nostalgie miliardový byznys. U Berouna vyrostl největší výrobce vinylů na světě, GZ Media ale chce vyrábět dvakrát víc

Michal Štěrba

Foto: GZ Media

Michal Štěrba, ředitel GZ Media

Největší výrobce gramofonových desek na světě je od Berouna. Česká firma GZ Media slaví 70 let výroby vinylů a hudební nostalgie jí přináší miliardy. Ale potřebovala by vyrábět dokonce dvakrát víc než teď, a tak se rozšiřuje doma i v USA.

***

Partner newsletteru:
Společnost Algotech je přední česká firma, která se specializuje na informační, komunikační a cloudové technologie. Ve vlastním datovém centru zajišťuje bezproblémový provoz firemních aplikací včetně zálohování a synchronizace dat do cloudu. Více na algotech.cz.

***

Smrt roku 2021 není moc velká zábava. Novinka Netflixu ukazuje, že skutečnost je dnes bizarnější než fikce

death-to-2021-netflix-hugh-grant

Foto: Netflix

Hugh Grant v mockumentu Netflixu Smrt do roku 2021

Realita v novince Netflixu nepotřebuje moc zveličování, protože je už tak velmi černá. Parodický dokument Smrt roku 2021 se přesto snaží umožnit divákům, aby se nad ní zasmáli.

***

Daniel Křetínský si nadělil dárek v podobě dopravce Tourbus. Spolu s ním získal i brněnské nádraží Zvonařka

kretinsky-zvonarka

Foto: Sparta / Chybík+Krištof

Daniel Křetínský koupil dopravce Tourbus spolu se Zvonařkou

Daniel Křetínský byl letos, co se akvizic týče, při chuti a pěkný dárek si nadělil i pod stromeček. Tentokrát realitní společnost EP Real Estate z jeho holdingu koupila dopravce Tourbus spolu s brněnským nádražím Zvonařka.

***

Evropa dotahuje elektromobilový svět. Švédský Northvolt vyrobil první článek ve své továrně na baterie

northvolt

Foto: Northvolt

Vizualizace budované továrny Northvolt Ett na výrobu baterií

Budoucnost automobilového průmyslu je v elektromobilitě, která potřebuje baterie. Jejich výroba zatím probíhá hlavně v Asii, ale první milník teď hlásí švédský Northvolt, který vyrobil první čistě evropský bateriový článek.

***

LeBronu Jamesovi to pálí i investičně. Po fotbalu proniká také do hokeje a vstupuje do Pittsburghu Penguins

lebron-james

Reprofoto: NBA/YouTube / CC

LeBronu Jamesovi to pálí i investičně

LeBronu Jamesovi to pálí nejen na palubovkách, ale také v byznysu. Po fotbalovém Liverpoolu vstupuje se svými partnery i do hokejových tučňáků z Pittsburghu.

***

Žluté kamiony ze Sedlčan útočí na výhru a jsou i dobrý byznys. Martin Cígler píše z Dakaru, kde vzpomínají na Karla Lopraise

dakar2

Foto: Martin Cígler

Dakarské posádky dvou kamionů české stáje Big Shock Racing

Martin Cígler stojí v čele holdingu Solitea, ale jelikož je velký dobrodruh, na přelomu roku sbalí výbavu do pouště, přes rameno si hodí foťák a vyrazí na Rallye Dakar. Právě z ní teď píše o šancích českých týmů i o tom, proč jsou žluté kamiony ze Sedlčan dobrý byznys.

***

Zapomenuté vejce odhalilo perfektně dochované embryo dinosaura. To ukazuje na spojitost s dnešními ptáky

embryo-1

Foto: Steve Brusatte

Vizualizace objeveného dinosauřího vejce

Vědcům se podařilo objevit vejce s nevylíhnutým dinosaurem. Malý tvor v něm leží v neobvyklé pozici, která víc než dinosaury připomíná třeba kuře. Jde o naprosto unikátní nález, takové fosilie jsou totiž velmi vzácné.

***

George R. R. Martin chválí prequel Hry o trůny. Podle autora knižních předloh je nový seriál správně temný

ccwatch-1

Foto: HBO

Prequel fenoménu Hra o trůny se ukazuje v novém traileru

Autor knižní předlohy seriálové Hry o trůny se podělil o své dojmy z očekávaného prequelu Rod draka. A nový Batman láká na jednu z nejtemnějších komiksových adaptací. Podívejte se, co přes svátky hýbe světem filmu a televize.

***

Fouká tady dost, pro větrné elektrárny nemáme vůbec špatné podmínky, míní podnikatel Jiří Hlavenka

jiri-hlavenka-boxed

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Investor a podnikatel Jiří Hlavenka

Světová energetická budoucnost může být ve větrných elektrárnách plovoucích po moři. Alespoň to říká investor Jiří Hlavenka, který udržitelně vidí i budoucí situaci v Česku. „Na horách fouká dost, jih zase není špatný pro soláry,“ říká.

***

Trocha Mexika z Prahy. Kukuřičné tortilly Moctezuma jedí lidé v polovině Evropy, vznikají ale jen v Hostivaři

_mg_6957

Foto: Moctezuma

Pandemie přinutila firmu zaměřit se více na koncové zákazníky

Kukuřičná tortilla je v Mexiku základní potravinou, podobně jako třeba v Itálii těstoviny. Ale věděli jste, že pravé mexické tortilly se ve velkém vyrábí i v Praze? Z Hostivaře se dokonce rozváží do třiadvaceti zemí Evropy.

***

Dal jsem kolegům zbraně a zavřel je do kobky. Vyzkoušeli jsme Jeskyně a draky, české Dungeons & Dragons

dd-cc__1_

Foto: CzechCrunch

I my v CzechCrunchi jsme si vyzkoušeli hry na hrdiny

Šéfredaktor Ondřej Holzman zaútočí na nemrtvého strážce. Kája Kováčová s lukem vyšplhá na věž starobylého chrámu. A Vojtěch Sedláček nepřátele zasáhne mrazivým paprskem. Když se v CzechCrunchi hrají Jeskyně a draci, tak se dějí věci!

***

Ten nejlepší vánoční nášup v podání automobilek. Nechte se promasírovat dávkou vánočních televizních spotů

drive-vanoce-min

Foto: Mercedes/CzechCrunch

Je tu další díl CC Drive

Vánoční reklamní šílenství si nenechaly ujít ani automobilky. Mercedes a Audi na to šly od lesa a nebály se servírovat takové spoty, které baví možná i víc než legendární „žahnuté žuby nahóru“.