Velkolepý Super Bowl je tady. Nad hlavami hráčů bude viset tisíc tun moderních technologií

Filip HouskaFilip Houska

sofi-samsung

Foto: Samsung

Obří displejový panel na stadionu SoFi

0Zobrazit komentáře

Už za pár hodin vypukne nejsledovanější sportovní událost roku – Super Bowl. Finálový zápas americké NFL, ve kterém o věhlasnou trofej Vince Lombardyho letos zabojují týmy Los Angeles Rams a Cincinnati Bengals, každý rok přináší něco extra. Jinak tomu nebude ani teď – vedle slibného poločasového hudebního vystoupení půjde o technologie, které jsou na stadionu použité. A ta hlavní ještě nikdy na tak velké události použita nebyla.

Letošní Super Bowl, který zahájí americká hymna okolo zítřejší půl jedné ranní středoevropského času, se uskuteční na stadionu SoFi, v domovské aréně týmů Los Angeles Rams (jednoho z finalistů) a Los Angeles Chargers. Už ta samotná je výjimečná – její vybudování totiž stálo zhruba pět miliard dolarů, respektive 108 miliard korun, a je vybavena vysoce moderními technologiemi, které mají zpříjemnit zážitky zejména divákům.

Vzhledem k tomu, že je stadion od základu stavěn pro dva odlišné týmy, snaží se být co nejvíce univerzální. Nikde se nenachází žádné trvalé transparenty, respektive vlajky, loga ani značky týmů. O to vše se postará více než 2,6 tisíce displejů o rozlišení 4K, které veškerý obsah přenáší digitálně. Ty se nachází v halách, prodejních stáncích i dalších prostorech. Konkrétně pro Super Bowl pak bylo nutné zajistit i spolehlivý přístup k aplikacím.

Přítomní diváci, kteří za vstupenky zaplatili v průměru od tří do šesti tisíc dolarů (65 až 130 tisíc korun) a může jich být na místě lehce přes 70 tisíc, tak přímo tam mohou využívat mobilní aplikace pro navigaci napříč stadionem a zjišťovat, kde si třeba mohou dát občerstvení. V telefonu pak mají přímo i elektronické vstupenky – s papírovou se na Super Bowl dnes už skoro nikdo nevydává. To nejzajímavější ale visí zhruba sedmatřicet metrů nad hlavami hráčů.

Na „stropě“ arény je zavěšen obří, 360stupňový panel od Samsungu s plochou přes šest tisíc metrů čtverečních a váhou zhruba tisíc tun. A byť je na tomto místě zavěšen už od poloviny předloňského roku, ještě nikdy nebyl využíván tak, jako tomu bude během Super Bowlu. Zobrazovat má hlavně nejrůznější vizuály s aktuálním skóre, statistiky o hráčích a možná bude vyzývat i fanoušky ke skandování.

Vedle vynikající zobrazovací plochy s celkem osmdesáti miliony pixelů má panel zajišťovat i dostatečné ozvučení – má být vybaven ekvivalentem až 1,5 tisíce reproduktorů domácího kina. Sekundovat by měl i poločasovému hudebnímu vystoupení, o které se letos postarají slavní rappeři Eminem, Snoop Dogg a Eminem, producent Dr. Dre a zpěvačka Mary J. Blige.

Super Bowl začne v pondělí o půl jedné ráno. Na českém trhu jej odvysílá stanice Premier Sport 2.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym