Venture investorům se v Evropě daří: ve druhém čtvrtletí nabrali přes 54 miliard korun

p
0Zobrazit komentáře

Americký trh je přehlcen penězi investorů a kapitálových fondů, stejně jako startupy a firmami, které peníze hledají. Oproti tomu Evropa je kvůli svým specifickým podmínkám stále trochu neobjevenou částí světa, kam putuje kapitál pomaleji.

Tento trend se snaží v rámci venture kapitálu změnit firmy, kterým se podařilo za druhé čtvrtletí tohoto roku do fondů nabrat částku převyšující 2 miliardy eur, v přepočtu asi 54 miliard korun. To je přibližně o třetinu více, než prvním kvartálu. Většina kapitálu pak putuje do startupů v ranné fázi a pouze asi 1/3 do zavedených a třeba již profitabilních projektů.

explain-2

Přečtěte si takéČeské Credo Ventures investovalo 2 miliony dolarů do vzdělávací appky Explain EverythingČeské Credo Ventures investovalo 2 miliony dolarů do vzdělávací appky Explain Everything

Více než 2 miliardy eur jsou ale stále mnohem nižší číslovkou, než se povedlo získat ve druhém čtvrtletí roku 2000, těsně před technologickou bublinou. Tam se venture fondům podařilo vybrat 3,5 miliardy eur, tedy přes 94 miliard korun.

Zájem o investice v Evropě podle všeho stoupá a to si do značné míry uvědomují největší fondy jako Google Ventures, Mosaic Ventures nebo Index Ventures. Pozadu nejsou ani původem české fondy, typu Credo Ventures, kterým se podařilo v tomto roce do svého fondu zapojit přes 34 milionů eur, tedy 918,7 milionů korun.

Pro srovnání – na americkém trhu se za stejné období objevilo přes 11,8 miliard eur nového kapitálu, což je přes 318 miliard korun, tedy zhruba šestinásobná částka, informoval WSJ. Problémem je i fakt, že se stále spousta z evropských startupistů, kteří pracují na globálních projektech, snaží oslovovat americké investory, kteří mají podle nich jak více volných prostředků, tak potencionálně větší vliv.

foto: 7141213@N04/Flickr

Rubriku Startupy podporujíjt-retina