Vítej, virtuální hattricku. Český Beat Saber je potřetí v řadě nejstahovanější hrou na PlayStation VR

Michal MančařMichal Mančař

beat-saber-1

Foto: Beat Games

Beat Saber je hit pro virtuální realitu

0Zobrazit komentáře

Se svou virtuální zábavou sklízí jeden skutečný úspěch za druhým. Česká videohra Beat Saber, v níž hráči do rytmu známých songů rozsekávají hromady kostiček, si ke svým početným triumfům připsala i titul nejstahovanější hry pro virtuální realitu na PlayStation VR za uplynulý rok. A to dokonce potřetí za sebou.

Vydání se Beat Saber dočkal už v roce 2018, ale i v roce 2021 ovládl žebříček nejstahovanějších titulů pro virtuální realitu na PlayStation Storu, který pravidelně publikuje Sony. Světový hit od českého studia Beat Games tak navázal na svá prvenství z let 2019 a 2020, kdy hitparádě taktéž kraloval, a díky hattricku si může do virtuální vitríny přidat další trofej. Beat Saberu se totiž daří nejen na PlayStation VR od Sony.

Nedávno studio Beat Games oslavilo tržby 100 milionů dolarů jen z VR platformy Oculus Quest od Facebooku, už na konci léta se zase mohlo pochlubit celkovým obratem vysoko přes miliardu korun. A že ani několik let po svém uvedení na trh jejich Beat Saber nijak nestárne, dokazují nejen tržby nebo trilogie triumfů v žebříčcích Sony, ale i neustálý přísun nového hudebního – a tedy i herního – obsahu.

Nedávno svůj playlist rozšířil o tvorbu slavných zpěvaček Lady Gaga nebo Billie Eilish. A evidentně tvůrci hry nehodlají zpomalovat – na Twitteru nyní lákají na příchod novinky tajemným sdělením. Detailnější informace zatím neposkytují a své fanoušky nechávají jen hádat.

Zveřejněný seznam Sony nicméně dává připomenout, že už krátce po svém vydání v roce 2018 Beat Saber pomýšlel na první místo nejstahovanějších her pro PSVR. Tehdy mu ho však ještě stačil vyfouknout Job Simulator. Ten mimochodem za rok 2021 už podruhé v řadě obsadil stříbrnou příčku žebříčku. Snad se v jeho popularitě odrazily reálné zkušenosti z pandemických home officů, ačkoliv VR simulátor práce rozmanitá zaměstnání prezentuje přece jen s větší dávkou humoru než realita.

Výrobce PlayStationu kromě her pro virtuální realitu ukázal i nejpořizovanější tituly na klasické konzole. Evropské hráče na next-gen PS5 i dřívější PS4 nejvíce lákal fotbal FIFA 22. V Severní Americe pak ty šťastlivce, kteří stále velmi nedostatkový PlayStation 5 získali, nejvíce lákalo NBA 2K22. Na „čtyřkové“ konzole pak američtí a kanadští hráči nejčastěji stahovali Grand Theft Auto V.

Přehled popularity PlayStation Storu není jedinou novinkou, kterou si Sony v poslední dobře přichystalo. Na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES nedávno japonská společnost představila novou generaci headsetu i ovladačů pro hraní ve virtuální realitě. PlayStation VR2 má být ve všech ohledech zajímavým upgradem už šest let starého aktuálního modelu.

A jen pár měsíců nazpět akce PlayStation ShowCase 2021 přinesla odhalení několika herních novinek od pokračování populární akce God of War přes nové marvelovky až po remaster legendárního Star Wars RPG. Navíc potěšila nejen konzolové hráče, spousta ukázaných titulů totiž kromě PlayStationu zamíří třeba i na PC.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym