Vstup investora je závaznější než manželství. Co radí Andrej Kiska a další účastníkům naší startupové akademie?

andrej-kiska

Foto: Credo

Andrej Kiska, jeden z partnerů fondu Credo Ventures

Máte nápad na založení firmy a ambice změnit svět k lepšímu? Pomoci vám může naše startupová akademie, v rámci které dostanete přístup k ostříleným mentorům, jež vám nabídnou cenné rady, jak svůj startup postupně vybudovat. Registrace do druhého kola Startup Academy jsou navíc již v plném proudu, proto je ideální čas se přihlásit.

Všechny potřebné informace o naší startupové akademii, jejíž kolo registrací končí již 31. ledna, naleznete na oficiálním webu. A abyste dostali cenné rady i teď, připravili jsme si pro vás několik tipů od našich vybraných lektorů, jež vám mohou při budování firmy pomoci.

***

Klára Losert
Company Culture

klara

Foto: KL

Klára Losert

  1. Najímejte lidi, kteří doplňují vaše skills a jsou v něčem lepší než vy.
  2. Onboarding je důležitý. Vaší prací je ujistit se, že všichni ví, jaká je jejich práce a celková mise firmy.
  3. Začněte přemýšlet nad vašimi hodnotami hned na začátku startupu. Nemusí jich být hodně, ale musí reflektovat to, jak děláte rozhodnutí.

Andrej Kiska
Investor

andrej

Foto: Archiv AK

Andrej Kiska

  1. Vztah s investory si budujte dlouhodobě. Nečekejte do té doby, než budete potřebovat fundraise. Nebo ještě hůř – dokud vám nezačnou docházet peníze.
  2. Při výběru investora si pamatujte, že vstup investora do vašeho startupu je závaznější než manželství – když se manželství nevydaří, vždy se můžete rozvést, ale investora z vašeho cap table nedostanete.
  3. Když je rozběhnutý proces s více investory, hodně šéfů se snaží přesvědčit ty, kteří mají nějaké výhrady, že jsou ty výhrady neopodstatněné. Negativní zpětnou vazbu berou osobně a chtějí ji vyvrátit. V Americe jsem slyšel skvělou radu: „V procesu fundraisingu se zaměřte na přesvědčování pravých věřících, ne na přesvědčování skeptiků.“

Katarina Volná
Legal Entity

katarina

Foto Archiv KV

Katarina Volná

  1. Nastavte si očekávání ohledem vztahu mezi spoluzakladateli a co nejdříve podepište dohodu společníků (founders agreement, respektive shareholders agreement).
  2. Motivujte svůj tým přes ESOP, tedy zaměstnanecké akcie. V raných stádiích můžete implementovat jednoduchý systém ve formě takzvaných phantom shares.
  3. Zorientujte se v základních pojmech a principech investic do startupů ještě předtím, než začnete hledat investora. Pomůže třeba tento slovník.

***

Více informací (včetně aktualit) naleznete na oficiálním webu Startup Academy. Připomínáme, že se můžete se svými podnikatelskými nápady přihlašovat maximálně do 31. ledna.

Filip Houska

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.