Vstup investora je závaznější než manželství. Co radí Andrej Kiska a další účastníkům naší startupové akademie?

Filip HouskaFilip Houska

andrej-kiska

Foto: Credo

Andrej Kiska, jeden z partnerů fondu Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Máte nápad na založení firmy a ambice změnit svět k lepšímu? Pomoci vám může naše startupová akademie, v rámci které dostanete přístup k ostříleným mentorům, jež vám nabídnou cenné rady, jak svůj startup postupně vybudovat. Registrace do druhého kola Startup Academy jsou navíc již v plném proudu, proto je ideální čas se přihlásit.

Všechny potřebné informace o naší startupové akademii, jejíž kolo registrací končí již 31. ledna, naleznete na oficiálním webu. A abyste dostali cenné rady i teď, připravili jsme si pro vás několik tipů od našich vybraných lektorů, jež vám mohou při budování firmy pomoci.

***

Klára Losert
Company Culture

klara

Foto: KL

Klára Losert

  1. Najímejte lidi, kteří doplňují vaše skills a jsou v něčem lepší než vy.
  2. Onboarding je důležitý. Vaší prací je ujistit se, že všichni ví, jaká je jejich práce a celková mise firmy.
  3. Začněte přemýšlet nad vašimi hodnotami hned na začátku startupu. Nemusí jich být hodně, ale musí reflektovat to, jak děláte rozhodnutí.

Andrej Kiska
Investor

andrej

Foto: Archiv AK

Andrej Kiska

  1. Vztah s investory si budujte dlouhodobě. Nečekejte do té doby, než budete potřebovat fundraise. Nebo ještě hůř – dokud vám nezačnou docházet peníze.
  2. Při výběru investora si pamatujte, že vstup investora do vašeho startupu je závaznější než manželství – když se manželství nevydaří, vždy se můžete rozvést, ale investora z vašeho cap table nedostanete.
  3. Když je rozběhnutý proces s více investory, hodně šéfů se snaží přesvědčit ty, kteří mají nějaké výhrady, že jsou ty výhrady neopodstatněné. Negativní zpětnou vazbu berou osobně a chtějí ji vyvrátit. V Americe jsem slyšel skvělou radu: „V procesu fundraisingu se zaměřte na přesvědčování pravých věřících, ne na přesvědčování skeptiků.“

Katarina Volná
Legal Entity

katarina

Foto Archiv KV

Katarina Volná

  1. Nastavte si očekávání ohledem vztahu mezi spoluzakladateli a co nejdříve podepište dohodu společníků (founders agreement, respektive shareholders agreement).
  2. Motivujte svůj tým přes ESOP, tedy zaměstnanecké akcie. V raných stádiích můžete implementovat jednoduchý systém ve formě takzvaných phantom shares.
  3. Zorientujte se v základních pojmech a principech investic do startupů ještě předtím, než začnete hledat investora. Pomůže třeba tento slovník.

***

Více informací (včetně aktualit) naleznete na oficiálním webu Startup Academy. Připomínáme, že se můžete se svými podnikatelskými nápady přihlašovat maximálně do 31. ledna.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym