Vychází druhá řada sci-fi Nadace, natáčené i v Česku. Adaptace Isaaca Asimova slibuje komplexní děj

Knižní Nadace se považuje za jedno z nejlepších sci-fi vůbec. Televizní verze se složité předloze vzdaluje, nabízí ale velkolepý vizuál i bohatý svět

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-foundation-season-2

Foto: Apple

Druhá řada Nadace začíná za měsíc

Na streamovací službě Apple TV+ vychází druhá řada epického sci-fi Nadace. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Předloni se po mnoha desítkách let pokusů konečně podařilo na obrazovky dostat adaptaci jednoho z nejoceňovanějších knižních sci-fi vůbec – Nadace od Isaaca Asimova. Seriál představuje dalekou budoucnost, v níž lidé osídlili velkou část galaxie, geniální matematik Hari Seldon ale pomocí metody zvané psychohistorie předpoví, že galaktická říše se zanedlouho rozpadne a bude následovat třicet tisíc let doby temna. Kolapsu předejít nelze, temné časy ale může zásadně zkrátit archiv veškerého lidského vědění. A tak vzniká Nadace, která ho má shromáždit.

V první řadě seriál prozkoumal základní fungování světa budoucnosti, Nadace prošla první velkou krizí a ve stabilitě říše, vedené linií dokonalých klonů jednoho císaře, se začaly objevovat výrazné trhliny. Druhá řada všechna dějová vlákna rozplétá (nebo možná spíše zaplétá) dále o více než sto let později. Na hlavní planetě galaxie, Trantoru, se rozvíjí nová generace klonů císaře Kleona a vstupuje do konfliktů s tou starší. Na Terminu, planetě Nadace, přichází druhá krize a nástupkyně Hariho Seldona Gaal se vydává na mnoho různých planet objevovat složitou mytologii světa seriálu.

Vrací se velká část známých tváří včetně Jareda Harrise (Hari Seldon), Leea Paceho (císař Kleon), Lou Llobell (Gaal), Leah Harvey (Salvor), Laury Birn (androidka Eto Demerzel) a dalších. Hlavně se ale vrací velký, často vizuálně strhující svět. Oddaní fanoušci knižních předloh dychtící po co nejvěrnější adaptaci nejspíš stále nebudou nadšení, podobně jako diváci s nedostatečnou pozorností. Ty, co se do světa seriálové Nadace opravdu ponoří, ale podle všeho čeká další zajímavá řada sci-fi s velkými ambicemi.

Druhá řada jednoho z vlajkových seriálů Applu se z velké části natáčela v Česku, a právě u nás až do podzimu vzniká také třetí řada. Hollywoodská produkce zamířila například do Mostu do okolí Kulturního domu Repre a vydala se i do městského centra. První nová epizoda je dostupná na streamovací službě Apple TV+, další budou přibývat každý týden.


Co ukazují trailery

Napoleon

Ridley Scott se chystá na natáčení pokračování Gladiátora, ještě předtím ale stihnul dokončit komorní historické drama o tom, jak francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte dobyl téměř celou Evropu. Více zde.


Co hýbe světem filmu a televize

V Hollywoodu začala druhá stávka, poprvé za 60 let

Jak jsme naznačovali minulý týden, tak se nyní stalo. Ke stávkujícím scenáristům se kvůli neochotě studií nabídnout lepší podmínky přidali herci, což se naposledy stalo v roce 1960. V Hollywoodu se tak zastaví prakticky veškeré natáčení. Odbory SAG-AFTRA, zastupující asi 160 tisíc umělců, požadují nová pravidla zaměstnávání či placení odměn, která by adekvátně reagovala na nástup streamovacích služeb a zajistila přežití herectví jako legitimní kariéry i pro jiné než velké hvězdy. Velkým tématem je také umělá inteligence.


Co si pustit

Úžasná paní Maiselová

Prime Video |  Komedie  |  2017-2023  |  5 řad  |  ČSFD

DSC02230.ARW

Foto: Amezon Studios

Seriál Úžasná paní Maiselová

Byt v New Yorku na Manhattanu, spokojená rodina – Midge Maiselové nechybí ani prostor pro vlastní kreativitu, když svůj komediální talent využívá každý den jen tak, protože je taková. Pak ale její manžel katastrofálně selže jako komik a Midge zkusí na pódiu něco vlastního. Ačkoliv se všichni náramně baví, je rok 1958, takže za svůj odvážný set skončí v poutech. Midge se ovšem nenechá odradit a vydává se vstříc novému životu, i když to nebude vůbec snadné. Tvůrkyně Gilmorových děvčat se v Úžasné paní Maiselové skoro ve všech ohledech posouvá ještě o pár úrovní výše.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.