Výrobce útočné pušky AK-47 Kalašnikov jde do boje s Teslou. Představil vlastní elektromobil

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kalashnikov-electric-car-5
0Zobrazit komentáře

Kalifornská automobilka Tesla má nového překvapivého vyzyvatele. Ruský zbrojařský koncern Kalašnikov, kterého nejvíce proslavila útočná puška AK-47, totiž představil nový koncept elektromobilu CV-1, který chce konkurovat vozům Elona Muska.

Čechům se však při pohledu na nový elektromobil značky Kalašnikov rozhodně jako první nevybaví například Tesla Model S, ale spíše legendární vozy ze sovětské éry jako Moskvič či Trabant, které hojně jezdily i v tehdejším Československu. Ostatně představený elektromobil CV-1 je variací na sovětský vůz IZh 2125 Kombi ze 70. let minulého století.

I proto vypadají vyhlášení zbrojařského koncernu Kalašnikov o tom, že chce s takovým vozem konkurovat Tesle, poněkud podivně. Retro elektromobil má 220kW elektrický motor a na jedno nabití má ujet až 350 kilometrů. Kapacita baterie známa není, pouze akcelerace z nuly na sto kilometrů za hodinu – tam se má CV-1 dostat za šest vteřin.

kalashnikov-electric-car-2

Více informací prozatím není k dispozici a jasné není ani to, zda vůbec půjde tento koncept do výroby. Je možné, že Kalašnikov ho jen použije jako prototyp pro testování nových technologií, z nichž by chtěl do budoucna postavit vlastní elektroauto. Tak či tak si ruská firma věří.

Od aut až k obalům na mobilní telefony

„Tato technologie nám umožní postavit se do řady vedle světových výrobců elektromobilů jako Tesla a soupeřit s nimi,“ uvedl pro Sputnik News zbrojařský koncern, který se začíná rozpínat i mimo zbraně. Vedle aut nedávno představil také vlastní kolekci oblečení nebo příslušenství jako deštníky či obaly na telefony.

kalashnikov-electric-car-6

„Při vytváření našeho konceptu jsme se inspirovali u lídrů světového trhu,“ dodává Kalašnikov, jehož koncept elektrického superauta, jak ho sám nazývá, má být založen na několika původních systémech z koncernu. Jedním z nich má být i „revoluční převodník“, který přemění elektřinu z přímého na střídavý proud.

Pro ruskou vládu sice Kalašnikov vyrábí vojenská vozidla, ale oblast spotřebitelských aut, natož elektrických, je pro něj zcela neznámá. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se celá situace s ruským superautem z dílny výrobce legendární útočné pušky AK-47 vyvine.

kalashnikov-electric-car-4
kalashnikov-electric-car-1
kalashnikov-electric-car-3
kalashnikov-electric-car-7

Foto: Kalašnikov

Diskuze (0)

Novinka

Anonym