Významný kryptoden nastal. Bitcoinové ETF dostalo zelenou a ještě více zpřístupní největší kryptoměnu

Schválené ETF otevírají trh s bitcoinem dalším milionům uživatelů z řad drobných i velkých investorů a mohou přilákat miliardové investice.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

btc

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Středa 10. ledna 2024 je pro krypto a bitcoin významný den

1Zobrazit komentáře

Středa 10. ledna 2024 bude v pomyslném kryptokalendáři zapsána jako významný den. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vynesla dlouho očekávaný verdikt a udělila souhlas se spuštěním jedenácti investičních fondů na spotové bitcoiny obchodované na burze, takzvané ETF. Podle mnohých odborníků má jít o zlomový okamžik pro celou oblast krypta, protože prozatím minimálně největší a nejzámnější kryptoměna v podobě bitcoinu se ještě více otevře a zpřístupní dalším investorům. Cena bitconu se po oznámení změnila jen nevýrazně.

Nejznámější kryptoměna dnes po většinu seance oslabovala. Reagovala na úterní zneužití oficiálního účtu SEC na sociální síti X. Příspěvek na účtu amerického úřadu už v úterý oznámil, že regulační úřad udělil souhlas se spuštěním bitcoinových ETF. Později se ukázalo, že byl účet napaden, a na internetu se tak objevil neautorizovaný příspěvek. Komise v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění ETF na spotový bitcoin s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulaci.

Dotčené fondy otevírají trh s kryptoměnou dalším milionům uživatelů z řad drobných i velkých investorů a mohou přilákat miliardové investice. Hlavním cílem bitcoinového ETF je zjednodušit investiční proces pro jednotlivce, kteří mají o bitcoin zájem, ale buď si ho nemohou nebo nechtějí pořídit, nebo se zdráhají zabývat se složitou technickou stránkou těžby a vlastnictví bitcoinu a obchodu s ním.

Výhodou bitcoinových ETF je, že jsou provozovány v komplexním regulačním rámci, který zajišťuje ochranu investorů a stabilitu trhu a zároveň překlenuje propast mezi tradičními financemi a trhem s kryptoměnami. „Schválení bitcoinového ETF v USA vyvolává optimistické vyhlídky. Zvýšený zájem o nový finanční nástroj může přilákat další kapitál do kryptoměnového prostředí, a to i od retailových investorů,“ uvedl šéf společnosti Coinmate Roman Valihrach.

„Zdá se, že instituce začínají brát bitcoin a kryptoměny vážně, což může mít za následek jeho větší přijetí a legitimitu u širšího spektra uživatelů. Oproti dosud známým derivátovým ETF je zde však podstatný rozdíl. Jde totiž o takzvaná spotová ETF, a tak firmy, jež jej vydají, musí bitcoin reálně vlastnit. Produkt je tak krytý skutečnou hodnotou,“ dodal Valihrach.

„Schválení bitcoinových spot ETF vnímám jako významný krok jak k popularizaci bitcoinu, tak i k jeho akceptování jakožto standardního investičního aktiva,“ uvedl Matěj Žák, šéf výrobce hardwarových kryptopeněženek Trezor. „Nicméně přijetí ETF má své ale. Mohou přilákat váhavé investory díky snadnějšímu přístupu k bitcoinu, je zde ovšem riziko ztráty jeho samotné podstaty v centralizovaných strukturách, jako jsou ETF fondy a burzy. Tyto nástroje berou investorům možnost držet bitcoin přímo a vyžadují plnou důvěru ve správce fondu, což je v rozporu s decentralizovanou povahou a příslibem nejznámější kryptoměny,“ dodal.

S přispěním ČTK

Diskuze (1)

Novinka

Anonym
Původně transakční nástroj který měl v utopisticke anarchistické vizi nahradit "zkorumpované" banky se stává investičním nastrojem těch samých bank.. mezitím neexistuje reálná potřeba (kromě snahy získat investici) kterou by cryptomeny dokazaly resit efektivněji než jiné existující metody.. megabublina.. unášena na vizi milionů lidí a jejich víře... Spíše v reálu letadlo, kdy ti co naskočí později platí za ty co už letí z dřívějška. kam doletí?