Xboxové hry i na telefonu nebo tabletu. V Česku startuje služba xCloud, která ukazuje budoucnost hraní

Jiří SvobodaJiří Svoboda

xcloud-1

Foto: Microsoft

xCloud dorazil do Česka i na Slovensko

0Zobrazit komentáře

Výkon konzole nebo počítače byl od pradávna limitem, který museli hráči i vývojáři brát v potaz při tvorbě nebo nákupu nových her. Jenže teď se zdá, že této době zvoní umíráček a do budoucna by hráči mohli být závislí jen na svém telefonu či tabletu, gamepadu a rychlosti internetu. Alespoň v to doufá služba xCloud.

Tu vyvíjel Microsoft pro hráče, kteří tradičně zamíří na Xbox, přičemž pointou je, že díky streamování si lze na mobilních zařízeních zahrát i ty nejnáročnější „áčkové“ herní tituly. Službu už dnes, v úterý 15. září, Microsoft spouští na ostro ve 22 zemích včetně Česka a Slovenska a je dostupná jako součást předplatného Xbox Game Pass Ultimate za cenu 339 korun měsíčně.

Přes xCloud mohou hráči bez dalších dodatečných plateb hrát až 150 titulů, a to včetně takových hitů jako Forza Horizon 4, Destiny 2, Wasteland 3, Gears of War nebo Minecraft Dungeons. Výhod cloudového hraní si tak mohou užívat v různých žánrech.

xgpu_cloud-gaming-2

Foto: Microsoft

Na většinu her v xCloud je potřeba mít podporovaný gamepad

Kromě toho, že nově není pro hraní konzolových her nutné vůbec vlastnit konzoli, některé z titulů už podporují třeba takzvaný crossplay, tedy situaci, kde mezi sebou hráči hrají v jedné hře, ovšem jeden z nich je na počítači, druhý na Xboxu a třetí třeba na telefonu nebo tabletu.

Protože se hraje přes cloudové připojení, hry jsou okamžitě připravené a hráči nic nestahují. Mohou také například začít hrát na svém Xboxu One a pokračovat na telefonu během cesty autobusem. Postupně se také přidávají hry, na které hráči nebudou muset připojit k mobilnímu zařízení podporovaný ovladač na Xbox.

Čistě s dotykovým ovládáním už nyní lze hrát zmíněný Minecraft Dungeons, což Microsoft demonstroval v demu. Hráči si budou moci i přesně nastavit polohu a velikost jednotlivých ovládacích prvků na displeji. Jak píše magazín The Verge, ve zmíněných 150 hrách budou prozatím chybět hry ze služby EA Play, přestože Microsoft řekl, že je do Xbox Game Pass Ultimate přidá. Do samotného xCloudu by se měly dostat později.

Exkluzivně na Android, na iOS snad brzy

Funkcionality služeb xCloud si alespoň prozatím neužijí uživatelé operačního systému iOS. Microsoft se o to snažil už v minulosti, Apple ovšem odmítal zahrnout aplikace pro streamování her do svého App Storu. Teď je sice povolil, ale stále to má jeden zásadní háček.

Apple totiž po službách, jako je xCloud, Google Stadia či GeForce Now žádá, aby každou z her vydávali na iOS jako individuální aplikaci. Tím by se proces zásadně zkomplikoval a Microsoft se proti takovému požadavku ohradil s tím, že ani aplikace na streamování hudby nebo filmů nemusí každý svůj obsah dodávat v separátních aplikacích.

Příklon k jednotnému předplatnému je přitom znát i na jiných (ovšem ne zase tak vzdálených) směrech gamingového světa. Microsoft totiž minulý týden taktéž oznámil, že expanduje svým předplatným Xbox All Access, který za měsíční platbu po dobu dvou let dovolí hráčům jak koupit samotnou konzoli Xbox Series X nebo Xbox Series S, tak dostat okamžitý přístup k více než stovce her.

Tento program v Česku zatím není dostupný, Microsoft ale slibuje, že ho do více zemí rozšíří během příštího roku.