Z české stáje zmizel kůň Ramzana Kadyrova, dostihový šampion patří k majetku zmrazenému sankcemi

Zazou je úspěšným dostihovým koněm a nejžádanějším domácím plemeníkem. Dříve se ho pokusili ruští muži odvézt, ale selhali.

Filip HouskaFilip Houska

kun_1

Foto: Jacob Jolibois/Unsplash

Z české stáje zmizel kůň čečenského vůdce

0Zobrazit komentáře

Narodil se v Německu, největší slávu zažil na dostizích v osmi zemích napříč dvěma kontinenty a posledních sedm let trávil v Česku. Anglický plnokrevník jménem Zazou pro své úspěchy patří mezi nejžádanější domácí plemeníky, jen pro dostihový sport ale známý není – skloňuje se i proto, že patří jednomu z nejnenáviděnějších mužů světa, čečenskému tyranu Ramzanu Kadyrovovi. A teď se za zvláštních okolností pohřešuje.

Během své kariéry se účastnil šestatřiceti mezinárodních dostihů, přičemž devět z nich vyhrál a dohromady na odměnách vyběhal přes 28 milionů korun, uvádí server Jezdci.cz. V roce 2012 se navíc objevil na tehdejším nejbohatším dostihu planety, světovém šampionátu v Dubaji, kde obsadil páté místo. O dva roky později ovšem tehdy sedmiletého hřebce potkal poměrně rázný osud. Byla mu vystavena stopka. Důvod? Ramzan Kadyrov.

Mezi charakteristiky čečenského vůdce, který se kvůli posluhování ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi vepsal do očí veřejnosti ve velmi negativním světle, totiž nepatří jen tyranie, ale i záliba v chovu koní. V evropských zemích včetně Česka jich měl několik, ovšem poté, co v roce 2014 vpadlo Rusko na ukrajinský Krym, přišly sankce od Evropské unie, které jeho vášeň výrazně zkomplikovaly. Reálně s nimi nemohl nijak nakládat. Jeho majetek byl zmrazen.

I přes značné problémy se Kadyrovovi podařilo většinu svých koní z evropských zemí dostat pryč, některé ale neodvezl. Konkrétně v Česku, kde mu zdejší ministerstvo financí omezilo finanční toky jeho stáje Darhorse, jich zbylo pět – a mezi nimi právě i úspěšný Zazou, k němuž se pravidelně sjížděli i chovatelé ze zahraničí se svými klisnami k připuštění. Snahy o jejich odvoz ale neustály, znovu přišly v poněkud promyšlený čas.

Další informace přinesl v minulém roce server iRozhlas.cz. Podle něj zhruba měsíc před loňskou ruskou invazí na Ukrajinu ke stáji v Krabčicích u Roudnice nad Labem na Litoměřicku přijeli dva rusky mluvící muži, kteří po majiteli Darhorse Rostislavu Kopeckém chtěli, aby jim koně vydal – chtěli je prý odvézt do hřebčínů v Polsku. Kvůli podezřelosti celé situace ale vydání odmítl, načež musel následujících pět dní snášet přítomnost neznámých mužů v dodávce před areálem.

Za odvoz se tehdy přimlouval i trenér Kadyrovových koní, Arslangirej Šavujev, který podle informací serveru iRozhlas.cz tvrdil, že jde o stanovisko lidí v Moskvě kolem čečenského vůdce. O to zajímavější je teď situace, která se stala z pátku na sobotu. Policie totiž informovala o tom, že byl jeden z Kadyrovových hřebců, jmenovitě Zazou, ukraden přímo ze stáje, do níž byl k chovu zařazen v roce 2016.

Zloděj měl z posuvných dveří odstranit jistící řetěz s karabinou a koně odvést pryč. Litoměřičtí policisté teď po odcizeném šestnáctiletém anglickém plnokrevníkovi, jehož hodnota se pohybuje okolo 400 tisíc korun, pátrají a žádají veřejnost o spolupráci.

Do karet při hledání může hrát i fakt, že je Zazou poměrně dobře rozpoznatelný. Podle infromací policie má totiž na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy, přičemž část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž bílá.

Co za děním v Krabčičích stojí, je otázkou šetření. Objevují se i názory, zda za krádeží není někdo z Kadyrovových lidí, kteří před rokem s odvozem neuspěli. Vzhledem ke stavu vyšetřování se nicméně policie k celé věci nevyjadřuje. V aktuální fázi je tak v „bezpečí“ v Česku pouze jeden z Kadyrovových koní, a sice Mikhail Glinka. Fakticky vlastní ještě další dva, za ně ale podle všeho neplatil.

ramzan

Foto: Kreml

Ramzan Kadyrov