Z komika prezidentem. Volodymyr Zelenskyj nejprve hlavu Ukrajiny hrál v seriálu, který teď dorazil na Netflix

Populární ukrajinský seriál Služebník lidu je k dispozici i pro české diváky.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

zelenskyj-servant-of-the-people

Reprofoto: KinoGuru/YouTube

Volodymyr Zelenskyj ve filmu Služebník lidu 2

0Zobrazit komentáře

Volodymyr Zelenskyj, ve většině západního světa dnes vyzdvihovaný jako skvělá veřejná osobnost, byl vidět už jako náctiletý. Ve druhé polovině 90. let začal na Ukrajině organizovat různé akce a prosazovat se díky svým řečnickým schopnostem a uznání lidí. Byl to velice talentovaný mladý komik. Ještě než se stal skutečným prezidentem, hrál jednoho v televizním seriálu, který teď zamířil na streamovací služby a je dostupný také v Česku.

Úspěšný politik a úspěšný herec nebo bavič sdílí až překvapivě mnoho vlastností. Zcela zásadní je pro ně schopnost získat si pozornost široké veřejnosti a přesvědčit ji, aby jim věřila. Stejně tak jako komik by měl umět vyprávět poutavé příběhy, i politik musí své záměry představit ve formě uvěřitelné reality, se kterou se lze ztotožnit. A zcela nezanedbatelný je i fakt, že se oba v případě úspěchu stávají v zásadě celebritami.

Byť se tedy Zelenskyj na první pohled vydal zcela jiným směrem, než by se dalo čekat od právníka, který má později usilovat o pozici hlavy státu, nakonec byla jeho kariéra přínosem. Kdyby ho ostatně mnoho Ukrajinců neznalo ze seriálu Služebník lidu, dost možná by na prezidenta vůbec nekandidoval.

V satirické komedii, která se vysílala od roku 2015, působil Zelenskyj jako hlavní tvůrce a představitel hlavní role. Jeho hrdinou je středoškolský učitel historie Vasily Patrovovič Goloborodko. Když ho jednou potají natočí student při rozzlobené tirádě o korupci v zemi a video dá na YouTube, obletí celou Ukrajinu a lidé začnou Goloborodka tlačit na pozici prezidenta. Aniž by si to přál nebo očekával, zvítězí.

zelenskyj-servant-of-the-people-2

Reprofoto: KinoGuru/YouTube

Volodymyr Zelenskyj ve filmu Služebník lidu 2

Služebník lidu se v zemi rychle stal obřím hitem, jeho sledovanost překročila veškerý zbytek domácí produkce a konkurovala i významným sportovním utkáním. Divácký úspěch první řady následoval postupně vznik celovečerního filmu a dalších dvou sezón, z nichž poslední byla odvysílána v březnu roku 2019.

Seriál ocenili i novináři, kteří vyzdvihovali jasnou spojitost mezi postavami a skutečnými politiky, po Zelenského skutečném získání prezidentského úřadu zmiňovali také podobnost fiktivního děje a skutečných událostí. Některá ukrajinská média ale byla o poznání kritičtější. Například server Ukrajinska pravda, dlouhodobě pokrývající vysokou míru korupce v ukrajinské politice, Služebníka lidu označil za zjednodušující a populistický.

Zelenskyj v něm prý prezentoval jednoduché vidění světa, které ignoruje složitější souvislosti, vztahy Ukrajiny s Ruskem a v neposlední řadě (tehdejší) probíhající válku na východě země. Komik, později kandidující na prezidenta, podle serveru masovému publiku představil snadno srozumitelný, ale nerealistický narativ, který sliboval zázraky bez dostatečné odpovědnosti.

Bez ohledu na to Služebník lidu dokonale zafungoval jako část volební kampaně – a Zelenskyj se jeho příběhem přímo inspiroval. Místo aby se účastnil debat v tradičních mainstreamových médiích, ke svým potenciálním voličům promlouval hlavně přes YouTube a další sociální sítě. Takový přístup ostatně není zdaleka cizí ani Čechům. Ještě nezvyklejší bylo ovšem setkávání s lidmi, kde klasické státnické promluvy a sliby z velké části nahradila série komediálních stand-upových vystoupení po celé zemi. BBC Zelenského kampaň popsalo jako reality show.

Přestože byl herec z některých stran kritizován kvůli nedostatku politických zkušeností, v zemi s vysokou mírou korupce v byznysovém a politickém establishmentu to nakonec působilo spíš jako výhoda. Zelenskyj se svou nově založenou stranou Služebník lidu (pojmenovanou podle seriálu) s přehledem dominoval předvolebním průzkumům ještě před ohlášením kandidatury. Stávajícího prezidenta Petra Porošenka ve volbách porazil se 73 procenty hlasů na platformě antikorupce, antiestablishmentu a návratu důvěry v politiky.

Přinejmenším třetí ze zmíněných bodů od letošního února v očích lidí po celém světě bezezbytku naplňuje, čelíc ruské invazi na Ukrajinu. Vzhledem k obrovskému nárůstu zájmu o Zelenského osobnost teď Netflix získal práva na distribuci seriálu Služebník lidu, který si s anglickými titulky můžeme pustit také v Česku. Je třeba jen službu přepnout do anglického jazyka kliknutím v Účet (po přihlášení vpravo nahoře) -> Rozkliknout vlastní profil -> Jazyk.

Zástupci tuzemského HBO pak pro CzechCrunch potvrdili, že komedie zamíří také na HBO Max – také s českými titulky.