Žádost o schůzku s bývalým šéfdesignérem Applu nejprve smazal. Pak přetvořili legendu gramofonů

Jony Ive prostřednictvím svého studia LoveFrom navrhl speciální edici modelu Sondek LP12. Má svěžejší vzhled a stojí 1,3 milionu korun.

Filip HouskaFilip Houska

linn-ive-1

Foto: Linn / Apple

Jony Ive

0Zobrazit komentáře

Když mu přišla žádost na LinkedInu, aby se sešel s Jonym Ivem, nejprve ji automaticky smazal. Považoval ji za spam – a navíc dorazila od odesílatele, kterého neznal. Pak mu ale začalo v hlavě šrotovat, jestli žádost ke schůzce s člověkem, který navrhl iPhone, ale i jiné zásadní produkty typu iMac, iPod nebo iPad, nebyla skutečná. Vytáhl ji proto z koše, s jedním z nejslavnějších produktových designérů posledních desetiletí, známým hlavně z působení v Applu, se střetl – a dali vzniknout zařízení, které hraje na nostalgii spojenou s čistým, moderním vzhledem. A přehrává hudbu.

Řeč je o přepracovaném stolním gramofonu ze začátku sedmdesátých let, který vytvořila skotská společnost Linn – a dodnes model s označením Sondek LP12 patří mezi její populární produkty. Nyní ale dostává úplně novou šťávu hlavně díky Jonymu Ivemu, který se na šéfa Linnu Gilada Tiefenbruna loni obrátil, aby společně gramofon s více než padesátiletou historií přepracovali do aktuálnějšího hávu.

I přesto, že je rok 2023 – a lidé mohou hudbu dávno konzumovat mnohem pohodlněji, typicky přes streamovací služby –, gramofony mají u hudebních fanoušků stále velké místo. Jak nostalgické, tak designové, kdy si pomocí nich doplňují domácnosti. Zajímavé mimo jiné je, že konkrétně Češi, respektive tuzemská firma GZ Media, patří k vůbec největším výrobcům vinylů. A silně zásobuje i Spojené státy.

„Řekl mi, že kdyby Linn někdy potřeboval pomoc s projektem, rád by se zapojil,“ vzpomíná Tiefenbrun na schůzku s Ivem, který v roce 2019 po téměř třiceti letech odešel z Applu, kde pomáhal navrhovat ta nejpopulárnější zařízení, aby založil vlastní designové studio LoveFrom. „Odpověděl jsem mu, že příští rok bude padesátileté výročí Linnu. Na druhý den mi poslal e-mail se speciální edicí gramofonu,“ doplňuje.

linn-2

Foto: Linn

Pohled na gramofon z dílen Linnu a LoveFrom

Oproti původní verzi gramofonu se ta nová příliš neliší, alespoň ne v žádných velkých věcech. LoveFrom, které Ive rozjel se svým kolegou Marcem Newsonem, nejvíce zasáhlo do hlavního spínače, který je nově kruhový a plochý a lépe kopíruje tvary desky pod ramenem. Lehce byl upraven také kryt proti prachu, přičemž drobnými změnami prošly i panty, odznak a podstavec.

Esteticky ovšem novinka působí modernějším dojmem, což bylo cílem celé spolupráce. Nemělo jít ani tak o kompletní navržení nového produktu, ale spíše jemné předělání toho stávajícího. Aby vycházel z původních linek, ale zároveň přinášel něco svěžího. Než samotné zařízení je ale možná zajímavější fakt, že podle slov magazínu Fast Company jít o první hardwarový produkt, na němž se rodák z Anglie po odchodu z Applu podílel.

Coby nezávislý designér navrhl třeba luxusní prsten vybroušený z jednoho kusu diamantu nebo dokonce klaunský nos pro charitu – a také měl (respektive má) spolupracovat s ubytovacím portálem Airbnb, italskou automobilkou Ferrari nebo oděvní značkou Moncler. A když se nepočítá raritní prototyp fotoaparátu značky Leica, který vznikl ještě před zformováním studia, tento gramofon může mít skutečně prvenství.

Obecně se navíc ví, že je Ive velkým fanouškem hudby, což potvrdil hlavně v Applu, kde dal vzniknout prvnímu iPodu, tedy hudebnímu přehrávači, který jednou provždy změnil způsob, jak lidé poslouchají oblíbené písničky. A také stojí za sluchátky AirPods. Gramofon tak zapadá do jeho „portfolia“ – navíc od firmy, na kterou podle svých slov poprvé narazil před zhruba třiceti lety, kdy se vydal do její továrny ve skotském Glasgow.

Protože jde ale o speciální – a také silně limitovanou – edici, nechá si za ni Linn náležitě zaplatit. Od srpna do března příštího roku by se mělo na trhu objevit přesně dvě stě padesát těchto modelů s tím, že cena bude stanovena na zhruba 60 tisíc dolarů, respektive 1,3 milionu korun. Rezervace už jsou spuštěny na oficiálním webu firmy.